Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Zadbaj o widoczność zimą. Prosty sposób na podgrzewane lusterka (maty podgrzewające)

Na szczęście czasy, kiedy na liście wyposażenia standardowego samochodu nie widniały takie pozycje, jak centralny zamek, elektryczne szyby, czy też podgrzewane lusterka mamy już za sobą. Co jednak zrobić, gdy nasze ukochane, kilkuletnie auto nie ma udogodnienia w postaci podgrzewanych lusterek? Czy jest szansa niskim kosztem doposażyć w nie nasz pojazd?

Zadbaj o widoczność zimą. Prosty sposób na podgrzewane lusterka (maty podgrzewające)

Do czego służą podgrzewane lusterka?

Odpowiedź, choć wydaje się być bardzo prosta, wcale taka nie jest. Otóż podgrzanie lusterek przydatne jest nie tylko zimą. Zacznijmy od początku. Podgrzewane lusterka obecnie montowane są praktycznie we wszystkich modelach pojazdów osobowych i dostawczych. Ich najważniejsza funkcja to przede wszystkim odszranianie podczas mroźnych dni, bez konieczności skrobania. W efekcie szkło lusterka nie jest narażone na przypadkowe zarysowania, o które łatwo podczas szybkiego skrobania. Drugą ważną zaletą jest możliwość odparowywania wody podczas jazdy w deszczu. W efekcie nie musimy zatrzymywać się co parę kilometrów, aby przetrzeć lusterka i tym samym nie jesteśmy narażeni na zmoknięcie. Trzecią bardzo przydatną cechą jest samoczynne oczyszczenie zaparowanych lusterek podczas mgły.

Co potrzebuję do montażu podgrzewanych lusterek?

Na początek należy wybrać odpowiednie maty podgrzewające. Ich koszt to około 10 złotych. Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar. Na szczęście większość modeli występuje w standardowym rozmiarze, dzięki czemu pasuje praktycznie do każdego pojazdu. Koniecznie sprawdźmy, czy mata wyposażona jest w dodatni współczynnik temperaturowy grzałki, dzięki któremu wraz ze wzrostem temperatury prąd będzie malał, unikniemy w ten sposób przegrzania i – bardziej niebezpiecznego – przepalenia. Drugim elementem, który warto nabyć, jest lusterko asferyczne, które montowane jest w większości modeli aut z wyższej półki. Zapewnia ono spore powiększanie pola widzenia, wraz z uchwyceniem tzw. martwego pola. W przypadku takich lusterek ciężko określić cenę. Wszystko jest uzależnione od modelu auta, ceny zaczynają się od około 30 złotych. Dla zapewniania szybkości i łatwości montażu zadbajmy również o posiadanie lutownicy, śrubokręta oraz taśmy izolacyjnej.

Jak zamontować maty podgrzewające?

W pierwszym etapie zmuszeni jesteśmy do demontażu całych lusterek. Pamiętajmy, aby przy usuwaniu plastikowych elementów wykonywać bardzo delikatne ruchy. Gdy lusterko zostanie zdemontowane, przechodzimy do rozdzielania wkładu lusterka od mocowania. Tutaj, tak jak w przypadku plastikowych elementów, wykonujemy delikatne ruchy. Po udanym demontażu wkładu lusterka przystępujemy do instalacji mat grzewczych. Większość z nich posiada warstwę klejącą, co ułatwia mocowanie do szkła lusterka od strony wewnętrznej. Następnym krokiem jest zlokalizowanie wiązki kabli odpowiedzialnych za podgrzewanie tylnej szyby. W tym przypadku radziłbym zapoznać się ze schematem instalacji dostępnym w Internecie lub zaczerpnąć wiedzę na specjalistycznym forum motoryzacyjnym. Gdy wiązka zostanie zlokalizowana, pozostaje nam tylko odpowiednie podłączenie oraz montaż lusterek. Pamiętajmy, że gdy nie jesteśmy pewni naszych umiejętności mechanicznych i elektrycznych, to powinniśmy zwrócić się o pomoc do mechanika samochodowego. Dzięki temu, że instalacja mat podgrzewających nie jest trudna, koszt takiej usługi nie powinien mocno obciążyć naszego portfela.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro