Zdaniem eksperta

Zacznij vlogować! 5 gadżetów dla videoblogerów

Vlog lub inaczej wideoblog to obecnie niezwykle popularna forma prowadzenia bloga w wersji plików wideo, opublikowanych przez autora w Internecie. Dla wielu twórców vlogowanie jest codzienną pracą, a kopalnią takich materiałów jest chociażby YouTube. Obecnie coraz więcej osób próbuje swoich sił w tworzeniu vlogów. Jest to bardzo ciekawa forma przedstawienia tematu, którym chcemy się podzielić z innymi. Ponadto możemy znaleźć szerokie grono odbiorców.

Mikołaj Barbanell Mikołaj Barbanell / 07-08-2015 / aktualizacja: 06-03-2019

Vlog powinien poruszać ciekawe tematy dla naszych potencjalnych odbiorców. Jednocześnie powinien być też dobrze wykonany od strony technicznej. Jakość nagrania, montaż są ważne – widzowie zwracają uwagę na mnóstwo detali. Co zatem z osobami, które chcą zacząć vlogować? Co powinny mieć, aby ich vlogi już od samego początku dobrze się prezentowały?

Vlogi i vlogerzy

Vlogi to cieszące się coraz większą popularnością formy prowadzenia blogów w postaci plików wideo. Poruszane przez vlogerów (twórców) tematy mogą dotyczyć niemal każdej dziedziny, począwszy od ich życia, doświadczeń, a skończywszy na tematach branżowych, takich jak moda, fotografia czy nowe technologie. We vlogach, oprócz pomysłów na treść, ważna jest też jakość audiowizualna. Dobór odpowiedniego sprzętu, oświetlenia i miejsca. Mimo to, aby nagrywać dobre jakościowo vlogi, nie trzeba mieć aparatów lub kamer dla profesjonalistów, z najwyższej półki cenowej. Jeśli chcemy rozpocząć przygodę z vlogowaniem, warto wiedzieć, jaki model aparatu czy nawet smartfona wybrać na początek. Co jeszcze trzeba zakupić, aby już od startu jakość vlogów była zadowalająca dla potencjalnych odbiorców?

aparat na statywie

Aparat, kamera lub telefon

Urządzenie, którym będziemy nagrywać vlogi, jest bardzo istotne. Nawet bardzo ciekawe vlogi o kiepskiej jakości obrazu mogą nie znaleźć aż tylu odbiorców, co dobrze dopracowane materiały ze świetną jakością wideo. W tym celu warto pomyśleć chociaż o smartfonie z dobrą przednią i tylną kamerą – są to głównie flagowce. Jednak możemy wybrać model z ubiegłego roku lub sprzed dwóch lat. Mowa tutaj o takich modelach, jak: Samsung Galaxy S8 lub S9, Huawei Mate 10 Pro, Huawei P20 Pro, LG G6 lub G7 ThinQ i oczywiście iPhone 8 Plus. Obecnie każdy z powyższych smartfonów jest zdecydowanie tańszy niż w dniu swojej premiery. Jednocześnie możemy być pewni, że flagowy smartfon zapewni nam dobrą jakość plików nagrywania na potrzeby vlogowania i prowadzenia relacji w Internecie.

selfie stick

Jeśli jednak nie szukamy nowego smartfona, a sprzętu wyłącznie do vlogów, to zdecydowanie warto zainteresować się aparatami kompaktowymi lub bezlusterkowcami – oczywiście w zależności od budżetu. Na co zwracać uwagę przy wyborze aparatu? Przede wszystkim na jakość nagrań, czy do aparatu można podłączyć zewnętrzny mikrofon oraz czy sprzęt jest wyposażony w odchylany ekran.

aparat vlogowanie

Ta ostatnia opcja jest niezwykle przydatna. Podczas nagrywania możemy mieć podgląd na siebie – czy mówimy do obiektywu, czy ostrość została uchwycona poprawnie na naszą twarz itd. Ważna jest również cyfrowa stabilizacja obrazu.

vlogowanie - aparat z odchylanym ekranem

Na jakie aparaty zwrócić uwagę? Chociażby Canon PowerShot G7 X Mark II, Panasonic Lumix DC-GX800 lub GX80 czy Sony a6000 albo a6300. Pierwszy model to aparat kompaktowy, a pozostałe są bezlusterkowcami (mają wymienną optykę) – w ich przypadku możemy inwestować dodatkowo w obiektywy, które urozmaicą nasze kadry na filmie.

vlogi - bezlusterkowiec

Statywy i gimbale

Często vloga nagrywamy samodzielnie. Ustawiamy lub trzymamy w ręku aparat, kamerę lub smartfon i nagrywamy. Mówimy do kamery, pokazujemy interesujące rzeczy i mamy materiał. Jednak bardzo ważne jest, aby nagranie było stabilne, a obraz się nie trząsł. Aby uzyskać odpowiedni efekt, warto zaopatrzyć się chociażby w statyw, a w naszym aparacie, obiektywie lub smartfonie włączyć cyfrową stabilizację obrazu – w zależności od tego, gdzie ta opcja jest dostępna. Jeśli chodzi o dobór statywu, to przede wszystkim sprawdzajmy jego maksymalny udźwig oraz wysokość. Przy większym budżecie możemy zainwestować w gimbala dla aparatu lub smartfona. Gimbal to stabilizator obrazu – wbudowane silniki zapewnią nam obraz bez drgań, nawet gdy nagrywamy vloga, cały czas idąc.

Mikrofon

We vlogach ważny jest również dźwięk. Powinien być dobrej jakości, tak aby odbiorcy słyszeli i rozumieli to, co mamy do przekazania. Jeśli wbudowany w smartfonie lub aparacie mikrofon nie zdaje rezultatu, będziemy potrzebowali mikrofonu zewnętrznego. Warto zdecydować się na model, który możemy umieścić na gorącej stopce aparatu i podłączyć go do sprzętu za pomocą złącza minijack. Ważne, aby aparat był wyposażony w gniazdo minijack. Do takich mikrofonów należą chociażby: Rode VideoMic Go lub Rode VideoMic Rycote. Dźwięk będzie dobrze zebrany, a mikrofon nie powinien być widoczny na filmie.

mikrofon vlogi

Innym rozwiązaniem może być tzw. mikrofon krawatowy. Podłączamy go do urządzenia, a następnie przypinamy do ubrania. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na to, że modele, których koszt nie przekracza 10 złotych, mogą nie wpłynąć korzystnie na poprawę jakości dźwięku. Warto wybrać nieco droższy model.

Oświetlenie

Gdy nagrywamy vlogi, ważne jest oświetlenie. Zwróćmy zatem uwagę, jakie jest światło zastane – to, którym dysponujemy w pomieszczeniu lub po prostu w miejscu nagrania. Nie nagrywajmy pod słońce – jeśli np. siedzimy plecami do okna, to nasza twarz nie będzie dobrze widoczna. Warto zatem zwrócić się twarzą do okna, tak aby światło padało na nas. Ponadto możemy wspomagać się dodatkowym oświetleniem. Wystarczy nawet jedna lampa ze światłem stałym i softboxem. Koszt najprostszych zestawów zaczyna się od około 100 złotych, a zmieni wiele w jakości naszych vlogów. Również żarówki do lamp studyjnych nie są drogim rozwiązaniem.

vlogi - oświetlenie

Montaż

Ostatnią kwestią w przygotowaniu dobrego vloga jest montaż. Nie powinniśmy wrzucać nieobrobionego materiału prosto z aparatu lub smartfona. Do tego przyda nam się komputer lub laptop o odpowiednich parametrach – aby obsłużył program do montażu wideo i wyrenderował film bez problemów. Komputer z procesorem Intel Core i5, kartą graficzną na poziomie GeForce’a GTX 1050 i 8 GB RAM-u powinien być wystarczający. Jeśli chcemy połączyć mobilność laptopa z wydajnością w montażu vlogów, to możemy zainteresować się MacBookami od Apple lub Surface’ami od Microsoftu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro