Zabezpieczenie samochodu w sezonie letnim

Panuje powszechne przekonanie, że zimą trzeba szczególnie dbać o samochód. Mróz, śnieg i wszechobecna sól na drogach wydają się największymi wrogami naszego, często wymarzonego auta. A jednak latem zagrożeń wcale nie jest mniej. To właśnie tą porą roku należy zadbać o samochód szczególnie uważnie. Czy wiemy jak?

Kasia Woźniak Kasia Woźniak / 02-06-2015

Piękny kolor lakieru

Silne słońce działa na karoserię tak samo jak na inne przedmioty – wszystkie kolory płowieją, tracą swoją intensywną barwę, a lakier staje się po prostu matowy. Gdy zaparkujemy pod drzewem, na samochód spadają listki, owoce lub soki z kwiatów. Do tego możemy też liczyć na wiele niespodzianek pozostawionych przez ptaki. Wszystkie te okoliczności niszczą lakier, a dzieje się tak pod wpływem nieustannych różnic temperatur, które w okresie letnim są największe. W ciągu dnia temperatura jest wysoka, więc lakier staje się miękki i zwiększa swoją objętość, a to co spadnie na samochód szybko wysycha i mocno przykleja się do powierzchni. Nocą, kiedy temperatura spada, lakier twardnieje nierównomiernie i to powoduje uszkodzenia, które często nie są dostrzegalne zwykłym okiem. Z czasem powiększają się i nie chronią już tak dobrze metalowej konstrukcji. Niezbędne jest więc zabezpieczenie lakieru poprzez regularne mycie i woskowanie auta. Woskstanowi coś w rodzaju tarczy ochronnej, odbija promienie słoneczne i nie pozwala im na głębszą penetrację, która uszkadza pigment w farbie. Zabezpieczona woskiem powierzchnia nie jest tak podatna na przywieranie brudu, a przez to na drobne uszkodzenia.

Perfekcyjne szyby…

Zabrudzenia czy owady utrzymujące się przez dłuższy czas na szybach są trudne do usunięcia, a na domiar złego powodują mikrouszkodzenia powierzchni. Najlepsze efekty daje więc regularne mycie szyb. Nie wolno myć szyb na „sucho”, taka technika też spowoduje zarysowania, które z czasem będą się powiększać. Szyby myjemy specjalnym płynem, jednak nie powinien on zawierać amoniaku. Składnik ten wpływa niekorzystnie na elementy winylowe, skórzane i gumowe, czyli bezpośrednio powoduje zagrożenie dla uszczelek znajdujących się wokół szyb. Do mycia i osuszania powierzchni używamy ręczników papierowych lub miękkich szmatek, najlepiej wykonanych z mikrofibry. Bardzo ważną sprawą jest także prawidłowe przygotowanie szyb na wypadek deszczu. Do tego celu możemy użyć płynu do mycia szyb z silikonem, który będzie pełnił funkcję dodatkowej wycieraczki. Taki preparat tworzy na powierzchni szyby specjalną warstwę ochronną odpychającą krople wody. Poprawimy w ten sposób widoczność i komfort jazdy nie tylko w czasie deszczu, ale także w nocy. Aby zapobiec nadmiernemu osiadaniu pary na szybach od wewnętrznej strony, warto je przetrzeć płynem do mycia szklanych kabin prysznicowych. Warto też wspomnieć o regularnym czyszczeniu wycieraczek. Sprawdzajmy stan piór, w których guma nie może być zbyt twarda. Jeśli tak się stanie, wycieraczki należy wymienić natychmiast, zanim uszkodzą powierzchnię szyby. Pióra można konserwować specjalnymi preparatami, co sprawia, że służą nam znacznie dłużej.

…i nie mniej wspaniałe wnętrze

Samochód oczywiście regularnie odkurzamy. Tapicerkę czyścimy i konserwujemy środkami odpowiednimi do jej rodzaju. Jeśli zamierzamy radykalnie wyprać tapicerkę, najlepiej zrobić to za pomocą odkurzacza piorącego. Następnie pozostawiamy otwarty samochód na parę godzin, aby miał szansę dobrze wyschnąć. Do czyszczenia podsufitki używajmy miękkiej szmatki, tak aby jej nie zmechacić.

Latem, kiedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze, musimy chronić tapicerkę auta przed utratą koloru. Bardzo dobrym rozwiązaniem są rolety i zasłonki, które chronią wnętrze samochodu przed nadmierną operacją słoneczną. Tego typu rozwiązanie daje też większy komfort podróżowania pasażerom. W czasie parkowania samochodu warto też umieścić zasłonkę na przedniej szybie, która będzie chronić wnętrze przed nadmiernym wzrostem temperatury, ale także zabezpieczy kokpit przed utratą koloru.

Czyszczenie powierzchni plastikowych wymaga zastosowania delikatnych preparatów przeznaczonych do tworzyw sztucznych. Preparat nanosimy na miękką ściereczkę, a nie bezpośrednio na kokpit czy inny element. W ten sposób uchronimy je przed zarysowaniami.

Gdy przygotujemy i zabezpieczymy samochód w ten sposób, każdy wyjazd, zarówno ten weekendowy, jak i daleki będzie znacznie przyjemniejszy. Nasi bliscy na pewno to docenią.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro