Zabawy na jesienne wieczory

Długie jesienne wieczory i aura, która zdecydowanie nie sprzyja zabawom na zewnątrz, to okazja, by zaproponować dzieciom wspólną rozrywkę. Spędzanie czasu razem wzmacnia rodzinne więzy, uczy radzić sobie z konfliktami i stymuluje rozwój dzieci.

Blanka Jarębska Blanka Jarębska  / 02-09-2015

Zimny jesienny wiatr i deszcz często uniemożliwiają dzieciom zabawę na podwórku. W takich chwilach, zamiast pozostawiać je na kolejną godzinę przed telewizorem, warto zaproponować im ciekawe i jednocześnie rozwijające zabawy. Czas spędzony w domu może być wartościową, wciągającą przygodą, która zaangażuje wszystkich domowników.

Dary jesieni

To jedyny czas, kiedy możemy kreować fantastyczne dzieła plastyczne, korzystając z pięknych i kolorowych materiałów, które daje nam przyroda. Najprostsze jest, znane każdemu, tworzenie zwierzątek i stworków z żołędzi i kasztanów łączonych wykałaczkami. To zabawa, która spodoba się przede wszystkim najmłodszym. Propozycją dla starszych są barwne wyklejanki z różnokolorowych liści przyklejanych do papieru oraz malowanie przyniesionych ze spaceru gałęzi tęczowymi farbami plakatowymi, a następnie tworzenie z nich barwnych, ozdobnych bukietów. To również dobra pora roku na wykorzystanie rozmaitych zestawów kreatywnych. W ofercie znajdziemy komplety przeznaczone dla dziewczynek, dzięki którym wykonają fantazyjną biżuterię, warkoczyki czy ubranka dla lalek. Dla chłopców przewidziano różnego rodzaju zestawy konstrukcyjne i elektroniczne. Nastolatkom możemy zaproponować doświadczenia fizyczne, chemiczne i przyrodnicze. Będą nie tylko wspaniałą zabawą, ale także uzupełnieniem i rozwinięciem szkolnej wiedzy.

Gry planszowe i zabawy dla całej rodziny

Wspaniałą propozycją dla wszystkich domowników jest wspólne granie w gry planszowe. W ofercie znajdziemy ogromną ilość pozycji, dla różnych grup wiekowych, o bardzo zróżnicowanej tematyce i poziomie. Gry planszowe integrują, ćwiczą kreatywność, cierpliwość i logiczne myślenie oraz uczą zdrowej rywalizacji. Aby szanse podczas rozgrywki były wyrównane, a zabawa sprawiła przyjemność wszystkim uczestnikom, pamiętajmy, by dostosować ich trudność i temat do wieku i możliwości najmłodszych graczy. Jeśli nie mamy pod ręką żadnej gry lub gdy chętnych do zabawy jest więcej, niż przewidują to zasady rozgrywki, warto przypomnieć sobie stare popularne zabawy, do których wystarczą kartki i ołówki. Rodzinne rozgrywki w okręty, państwa-miasta czy kalambury będą dla dorosłych powrotem do wspomnień z młodości, a dla dzieci świetnym przykładem, jak można się bawić bez specjalnych gadżetów.

Labirynty i łamigłówki

Większość dzieci uwielbia zagadki i zabawy, które stawiają im wyzwania. Bardzo ciekawym sposobem na zajęcie maluchów jest zaangażowanie ich w odnajdowanie drogi w labiryncie. Najprostszy możemy zrobić, wyklejając go kolorową taśmą klejącą na podłodze lub dywanie. Jeśli dziecko jest małe, a pomieszczenie duże, możemy stworzyć łamigłówkę, którą przejdzie na własnych nogach. Gdy nie mamy takich możliwości, mniejszą wersję labiryntu może pokonywać, popychającsamochodzik lub dmuchając w piłeczki. Świetną zabawą są również wszelkie aktywności polegające na szukaniu ukrytych przedmiotów (ciepło-zimno), odgadywaniu, jakie przedmioty zniknęły ze stołu, lub co tata zmienił w swoim wyglądzie. Takie zabawy ćwiczą szare komórki i rozwijają zdolności malucha w przyjemny i wesoły sposób.

Teatrzyki

Szczególnie maluchom, które lubią odgrywanie ról, spodobają się domowe teatrzyki. Przedstawienia mogą być tworzone za pomocą gotowych pacynek, wykonanych samodzielnie marionetek lub pokazywanego rękami teatru cieni. Przy większej grupie domowników możemy się podzielić na dwie ekipy teatralne, z których każda przygotuje swoje przedstawienie, a następnie zaprezentuje je pozostałym.

Nawet najprostsze domowe zabawy mogą być wspaniałym czasem dla wszystkich. Warunkiem jest jednak zaangażowanie, przede wszystkim dorosłych. Kiedy dzieci zainspirują się prezentowanymi przez nas pomysłami, same zaczną rozwijać, urozmaicać kolejne zabawy tak, że w końcu to one będą wodzirejami.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro