Zabawy dla dziecka na czas choroby (gry planszowe, kolorowanki)

Jesienią i zimą dzieci częściej chorują, przez co spędzają więcej czasu w domu. Jak umilić im ten czas?

udostępnij

Agnieszka GotówkaAgnieszka Gotówka / 10-10-2016

Gdy infekcja sprawiła, że dziecko musi zostać w domu, rodzice często zastanawiają się, czym zająć malucha. Oglądanie telewizji przez dłuższy czas nie jest wskazane, z kolei aktywność również nie powinna być zbyt intensywna (organizm musi mieć siłę do walki z chorobą, a ponadto maluch może być zmęczony i osłabiony). Dobrym rozwiązaniem wydają się być gry planszowe.

Pod ręką warto mieć tradycyjne gry, takie jak chińczyk czy grzybobranie. Mają one proste reguły, są nieskomplikowane, a zabawa jest ciekawa nawet przy ograniczonej liczbie graczy.

Przedszkolak z pewnością będzie zainteresowany edukacyjnymi kartami marki CzuCzu. Są to zestawy kart lub plansz, które pozwalają odkrywać świat, rozwijają umiejętność logicznego myślenia i kojarzenia, ćwiczą koncentrację i spostrzegawczość, pozytywnie wpływają na wyobraźnię. Są przy tym poręczne i można się nimi bawić, nawet leżąc w łóżku. Ceny zagadek CzuCzu zaczynają się od 13 zł. Zostały one opracowane z myślą o dzieciach w wieku od 2 do 6 lat.

Kolorowanka dla przedszkolaka

Rodzic nie zawsze ma czas na zabawę z dzieckiem. W takiej sytuacji warto maluchowi zaproponować wykonanie pracy plastycznej. Może to być laurka dla kogoś bliskiego lub kartka z pozdrowieniami dla koleżanki. Gdy dziecko będzie miało do zrobienia konkretne zadanie, wówczas tak szybko nie znudzi się pracą, bo będzie chciało sfinalizować swój wysiłek. Do wykonania laurki niewiele trzeba: wystarczy biała lub kolorowa kartka, kredki, pisaki lub farby i papier samoprzylepny.

W czasie choroby sprawdzą się też kolorowanki, np. w rozmiarze XXL. Są one dla dziecka bardzo interesujące, pozwalają tworzyć duże i pełne różnych barw dzieła.

Wysokim stopniem trudności wyróżniają się obrazki z mapą Polski do samodzielnego kolorowania, które z pewnością zainteresują ambitnego ucznia szkoły podstawowej. Zaznaczono na niej regiony i województwa, a także najbardziej charakterystyczne dla naszego kraju budowle, pomniki przyrody, wydarzenia. Mapa jest nie tylko dobrym sposobem na nudę, ale też świetnym uzupełnieniem wiedzy z historii i geografii. Kosztuje około 15 zł.

Na spokojną aktywność pozwalają puzzle, np. z ulubionymi bohaterami z bajek. Uczniowie mogą pokusić się o ułożenie wieloelementowych zestawów o wysokim stopniu trudności (1000 elementów, Trefl, 18 zł). Efekt końcowy z pewnością będzie powodem do dumy. Układanie puzzli ma nie tylko walor rozrywkowy, ale też edukacyjny i uspokajający. Pozwala się skupić i wyciszyć. Ćwiczy spostrzegawczość i koncentrację, a te elementy są pożądane na każdym etapie edukacji.

W czasie choroby sprawdzi się też czytanie książek. Młodsza pociecha z pewnością będzie zadowolona z czasu wspólnie spędzonego z rodzicem, a wspólna lektura może stać się wyjściem do wielu ciekawych rozmów.

Gdy dziecko choruje, nie zawsze musi leżeć w łóżku. Odpoczynek jest jednak wskazany, by organizm mógł pokonać infekcję i powrócić do pełni sił. Doświadczenie pokazuje, że dzieci nie lubią siedzieć w miejscu, często nawet choroba nie zmniejsza ich ochoty na bieganie. Warto więc mieć w zanadrzu kilka pomysłów na nieco spokojniejszą zabawę.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro