Zabawki, które skutecznie odciągną dziecko od telewizora

Bajki telewizyjne to rozrywka, która przyciąga dzieci niczym magnez. Kolorowe i szybko zmieniające się obrazy mogą mieć walory edukacyjne i bawić, ale mogą również pożerać czas. Niestety, bywa tak, że mało które zabawy potrafią skutecznie odciągnąć dziecko od telewizora. Inne dają efekt na krótko. Jakie sprawią, że dziecko o telewizorze zapomni?

Iwona Szadkowska Iwona Szadkowska / 23-08-2016

Dlaczego włączamy telewizor?

Zanim wyłączymy telewizor, warto zastanowić się, dlaczego właściwie go uruchamiamy. Niestety, najczęściej włączamy telewizor i „wyłączamy” dziecko. Podopieczny ogląda swoją ulubioną bajkę, a my mamy czas na pracę, sprzątanie lub chwilę odpoczynku. I nie ma w tym nic złego, o ile wszystko dozujemy w odpowiednich ilościach. To, że dziecko obejrzy bajkę, nie sprawi, że będzie wpatrującym się w ekran zombie. Jeżeli rodzice w tym czasie ogarną dom, popracują lub wypiją kawę, nic złego się nie stanie. Problem może pojawić się wówczas, gdy nadużywamy tej formy złapania oddechu w ciągu dnia lub dziecko swój wolny czas spędza jedynie przed ekranem telewizora.

Jeżeli mamy wrażenie, że nie potrafimy odciągnąć dziecka od odbiornika, podarujmy mu coś, czego nie kupi się za żadne pieniądze – nasz czas. Każda zabawka w dobrym towarzystwie i z uwagą skierowaną na dziecko staje się niezwykła. Poniżej prezentujemy kilka propozycji zabawek, które mogą zainteresować młodsze i starsze dzieci. Warto wziąć pod uwagę to, że moglibyśmy wymienić tu właściwie dowolną zabawkę. Magicznym składnikiem w każdym przypadku jest bowiem czas spędzony wspólnie.

Zabawki zdalnie sterowane

Zabawki zdalnie sterowane przyciągają dzieci z dwóch powodów. Przede wszystkim mogą się poczuć np. jak prawdziwy pilot śmigłowca lub kierowca samochodu rajdowego. Pokonywanie przeszkód, rozpędzanie pojazdu do dużych prędkości lub nagrywanie okolicy dronem z kamerą to sposób na odciągnięcie dziecka od telewizora i jednocześnie rozwijanie jego zamiłowania do nowinek technologicznych. Ponadto jazda samochodem zdalnie sterowanym po pobliskich polach lub w przydomowym ogródku wyciąga dziecko na świeże powietrze i pozwala spędzić czas aktywnie. Koszt pojazdów zdalnie sterowanych jeżdżących zaczyna się od około 20 zł. Zdalnie sterowany śmigłowiec to wydatek od 50 zł.

Chodźmy na ryby

Atrakcyjną propozycją może być również zakup dziecięcych wędek na magnesy i łowienie rybek w basenie lub chociażby w misce z wodą. Taka zabawa rozwija koncentrację i cierpliwość. To ciekawy pomysł dla dzieci, którym mają problem ze skupieniem się na jednym zadaniu. Koszt dziecięcej wędki z plastikowymi rybkami z magnesami to około 15 zł. Jeśli widzimy, że nasza pociecha uwielbia ten rodzaj spędzania czasu, warto pokusić się o wycieczkę nad jezioro z prawdziwymi wędkami.

W pochmurne i zimniejsze dni możemy zaopatrzyć się w grę zręcznościową Fishing Game. Wewnętrzna część planszy z rybkami, która ma pełnić rolę jeziora, po uruchomieniu zaczyna się obracać. Rybki otwierają pyszczki, a zadaniem każdego gracza jest złowienie jak największej ilości ryb. Każdy gracz jest wyposażony w wędkę ze specjalnym haczykiem. To zabawa dla całej rodziny, która uczy koordynacji wzrokowo-ruchowej. Koszt gry to około 20 zł.

Inną propozycją mogą być Wędkarskie Zawody od Chicco. To zabawa w łowienie dla najmłodszych dzieci. Gra ma dwa tryby z melodiami, dźwiękami, nauką kolorów i kształtów. Koszt to około 100 zł.

Bańka i piłka w jednym

Chcąc zatrzymać dzieci na świeżym powietrzu dłużej, możemy podarować im innowacyjną zabawkę. Bańko-piłka od Cobi łączy w sobie elastyczność i lekkość mydlanych baniek oraz wytrzymałej piłki do odbijania. Po nadmuchaniu ma około 90 cm średnicy. Jeżeli chcemy, aby była bardziej przezroczysta, należy bardziej ją napompować. Bańko-piłka to ogromna bańka, którą można podrzucać, kopać, ściskać i zgniatać. Można się też na niej położyć. Koszt to około 85 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro