Zabawa w przyrodnika

Kontakt z przyrodą, obserwacja fauny i flory i eksperymenty rozbudzają w dziecku ciekawość świata, zachęcają do zadawania pytań, uczą samodzielnego myślenia oraz wyciągania wniosków. Dziecko wychowane w bliskim kontakcie z naturą zdobywa również pożyteczną wiedzę. Podpowiadamy, jak rozbudzić w maluchu przyrodniczą pasję.

Olga Śmiełowska Olga Śmiełowska / 27-07-2015

Lato z naturą

Poznawanie przyrody pomaga radzić sobie ze stresem, uczy odpowiedzialności, ćwiczy cierpliwość i systematyczność. A dzięki temu, że maluch spędza dużo czasu na świeżym powietrzu, jest również zdrowe – słońce stymuluje wytwarzanie witaminy D, odpowiedzialnej m.in. za budowę kości. Co więcej, przyrodnicze zabawy nie wymagają dużych nakładów finansowych – liczą się pomysły, odkrywanie cudów natury oraz przyjemność płynąca ze wspólnego spędzania wolnego czasu. Proponujemy kilka przyrodniczych rozrywek:

 • Wyhodujcie własne drzewo. Wystarczy posadzić w doniczce nasionko i regularnie podlewać je wodą z konewki. Kiedy wykiełkuje, można je przesadzić np. do ogrodu.
 • Zbierajcie liście. W domu możecie wspólnie obejrzeć je przez lupę, a następnie wkleić do zeszytu i dokładnie opisać, zwracając uwagę na gatunek oraz budowę.
 • Urządźcie obserwatorium w domku na drzewie. Maluch będzie mógł zaszywać się w nim z lupą, lornetką i aparatem fotograficznym, podglądając np. ptaki i wiewiórki.
 • Stwórzcie zielnik lub ogródek. Pozwól dziecku posadzić np. w skrzynce na balkonie wybrane warzywa i zioła, podlewać je, nawozić oraz pielęgnować. Można podarować mu w tym celu komplet małych narzędzi ogrodniczych.
 • Pozwólcie wykiełkować fasoli. Połóżcie kilka jej ziaren na gazie rozciągniętej na słoiku z wodą i obserwujcie, jak wyrastają z nich zielone kiełki. Możecie je potem zjeść!
 • Nauczcie się rozpoznawać gatunki ptaków. Wystarczy do tego kolorowy atlas ornitologiczny.
 • Zaprojektujcie własny atlas zwierząt i roślin. Pozwólcie dziecku zdecydować, które są dla niego najciekawsze, a następnie narysować je np. kredkami lub flamastrami.
 • Obserwujcie wodę. Przygotujcie trzy słoiki i do każdego z nich wlejcie wodę z innego źródła – do pierwszego z kranu, do drugiego ze stawu, a do trzeciego deszczówkę. Zwróćcie uwagę, jakie zmiany zachodzą w każdej z nich w ciągu tygodnia.

Wystarczy uruchomić wyobraźnię, by każdego dnia wymyślać nowe sposoby na poznawanie przyrody razem z dzieckiem. Dzięki kreatywności rodziców na pewno nie będzie się ono nudzić!

Zestawy edukacyjne

Na rynku nie brakuje ciekawych zestawów doświadczalnych, które pozwalają na przyrodnicze eksperymenty w zaciszu własnych czterech ścian. Nie tylko gwarantują doskonałą zabawę, ale także dostarczają solidną porcję wiedzy na temat procesów zachodzących w przyrodzie. Polecamy najciekawsze z nich:

 • Mrówkarium. Małe szklane akwaria wypełnia się ziemią, a następnie wpuszcza do środka mrówki. Przezroczyste ścianki powalają na obserwowanie życia tych małych stworzeń, śledzenie tworzonych przez nie sieci tuneli oraz poznawanie sposobów transportu pożywienia.
 • Wulkan. Zestaw umożliwiający stworzenie własnego wybuchającego wulkanu. Zabawka ta jest całkowicie bezpieczna i nie wymaga używania chemikaliów.
 • Ogród botaniczny. Dziecko ma możliwość samodzielnego posadzenia małej roślinki, a następnie obserwowania etapów jej rozwoju – ukorzeniania się, kiełkowania i wzrostu.
 • Hodowla skorupiaków. W małym oczku wodnym maluch może hodować niewielkie zwierzęta planktonowe, tzw. triopsy, które osiągają długość ok. 4-5 cm.
 • Laboratorium zielarskie. Maluch będzie miał okazję poznać różne zioła oraz preparaty, które można z nich przygotować. Za pomocą przyrządów dołączonych do zestawu stworzy zapachową oliwę oraz wiele innych mieszanek.
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro