Zabawa a bezpieczeństwo. Jakie zabawki wybrać, by mieć pewność, że dziecku nic nie grozi?

Zabawa a bezpieczeństwo. Jakie zabawki wybrać, by mieć pewność, że dziecku nic nie grozi?

autor: Paulina Kalbarczyk, data publikacji: 09-06-2015

Dla każdego rodzica najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo jego dziecka. Stara się on usunąć lub przynajmniej zminimalizować potencjalne zagrożenia , jakie czekają na jego pociechę. Dotyczy to także sfery zabawy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, wybierając bezpieczne zabawki.

Sprawdzaj oznakowania

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, wszystkie zabawki muszą mieć załączone widoczne ostrzeżenia, instrukcję oraz informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania. Najbardziej charakterystycznym oznakowaniem, znanym w zasadzie każdemu, jest czerwony okrąg i przekreślenie, zawierające wewnątrz, na białym tle, czarne cyfry 0-3 oraz twarz dziecka. Oznacza to, że zabawka jest nieodpowiednia dla dziecka poniżej 36 miesiąca życia. Ponadto do takiego ostrzeżenia producent musi dodać wyjaśnienie (na przykład możliwość połknięcia, zadławienia).

Kolejne oznakowanie, które sprawia już nieco więcej problemów, to CE. Stanowi ono deklarację producenta, że zabawka została wykonana zgodnie ze wszystkimi dyrektywami Unii Europejskiej (w języku francuskim – Conformité Européenne, stąd skrót). Nie jest to jednak tożsame z gwarancją bezpieczeństwa. Ważne, aby dokładnie przyjrzeć się literom, ponieważ łudząco podobnie wygląda oznaczenie China Export (także CE). Różni je tylko mniejsza odległość między literami oraz minimalnie dłuższa środkowa belka E w przypadku znaku chińskiego eksportu.

CE to jedyne oznakowanie zgodności z wymogami unijnymi, ale dodatkowo można umieszczać inne, te o zasięgu krajowym. Przykładem jest PN – znak zgodności z polską normą, który zapewnia gwarancję jakości i bezpieczeństwa. Aby produkt otrzymał certyfikat PN, musi przejść pozytywnie szereg badań.

Zaufaj własnej intuicji

Poza kierowaniem się oznaczeniami, możesz także dokonać samodzielnej oceny bezpieczeństwa danego przedmiotu – zaufaj swojej intuicji. Wybierając zabawkę, obejrzyj ją dokładnie. Zwróć uwagę na to, czy nie posiada żadnych ostrych, wystających części, które mogą zranić dziecko. Skup się na poszczególnych elementach. Oceń, czy nie są zbyt drobne lub zbyt słabo przymocowane, przez co maluch mógłby je połknąć – jakość wykonania produktu jest niezwykle istotna.

Nie zapomnij o materiale, z którego zrobiono zabawkę, sprawdź jak pachnie –nieprzyjemny zapach może oznaczać zbyt dużą zawartość szkodliwych substancji.

Jeśli jest to zabawka grająca, zwróć uwagę na poziom głośności dźwięku – gdy wyda ci się zbyt wysoki, nie ryzykuj uszkodzeniem słuchu dziecka i zrezygnuj z zakupu. W przypadku opcji grającej ważne jest też solidne zabezpieczenie dostępu do baterii. Na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dostępny jest rejestr wyrobów niezgodnych z wymogami – na liście znalazły się także dziecięce zabawki, dlatego warto się z nią zapoznać.

Bezpieczne zabawki dla najmłodszych

Wszystkie powyższe zalecenia są niezwykle istotne, kiedy wybierasz zabawkę dla dziecka poniżej 3 roku życia, które w szczególności narażone jest na niebezpieczeństwo. Jeśli jakiś produkt budzi choćby najmniejsze wątpliwości, zrezygnuj z zakupu. Postaw na jakość, nawet jeśli wiąże się to z większym wydatkiem. Zwróć także uwagę na dodatkowe oznaczenia, takie jak certyfikat Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka czy Państwowego Zakładu Higieny, które pozwolą ci wybrać mądrze. Na co więc warto się zdecydować?

Egzamin zdadzą z pewnością miękkie zabawki (na przykład grzechotki, książeczki, zwierzątka) z bezpiecznych dla dzieci materiałów, a także szmaciane lalki z antyalergicznymi wkładami. Są one przyjemne w dotyku, odznaczają się wysoką jakością wykonania. Doskonale sprawdzą się także zabawki ekologicznewykonane z drewna, które cieszą się ostatnio ogromną popularnością. Poza tradycyjnymi klockami na rynku znaleźć można rozmaite pojazdy i figurki.

Szczególnie trudnym okresem są pierwsze lata życia dziecka, kiedy wymaga ono nieustannej opieki i uwagi dorosłych. Ponieważ myślenie przyczynowo-skutkowe pojawia się stopniowo, maluch wielu rzeczy po prostu nie rozumie. Nie jest też w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, a kieruje nim przede wszystkim ciekawość. Odpowiedzialnością za jego bezpieczeństwo obciążeni są więc rodzice, którzy powinni dołożyć wszelkich starań, by ograniczyć ryzyko wypadku. Pamiętaj, że nie jesteś w stanie wyeliminować wszystkich zagrożeń – drobne urazy, takie jak stłuczenia czy zadrapania, są przecież nieodłącznym elementem dzieciństwa. Możesz jednak je zredukować, wybierając mądrze zabawki dla swojej pociechy.