Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Za duże buty? Jest na nie sposób

Gdy je mierzyłaś, wydawały się idealne. Dobrze leżały na nodze, wyglądały nieziemsko, a na dodatek były wygodne. Kiedy jednak przyszłaś do domu, buty okazały się za duże. Zastanawiasz się nad ich zwrotem? Poczekaj. Są sposoby na za duże buty.

Ewa Rycerz Ewa Rycerz / 11-10-2017

Kupienie za dużych butów wbrew pozorom zdarza się dość często. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy decydujemy się na skórzane obuwie. Pod wpływem naporu stopy skóra się rozciąga, a co za tym idzie but staje się za luźny. Mamy wtedy kilka rozwiązań. Możemy przywyknąć, ryzykując otarcia lub potykanie się, możemy też zwrócić buty lub zainterweniować. W jaki sposób? O tym za chwilę.

Domowe sposoby na za duże buty

W czasach, kiedy producenci obuwia nie zajmowali się także produkcją akcesoriów do obuwia, ze zbyt dużymi butami radzono sobie przy pomocy domowych sposobów. Najpopularniejsze było moczenie, a później suszenie obuwia. Dotyczyło to zarówno butów skórzanych, jak i materiałowych. Jak zmniejszyć buty przy pomocy moczenia i suszenia? To proste. Wystarczy woda i suszarka do włosów. Zabieg ten można wykonać na butach ze skóry i tych sportowych. Najpierw spryskaj obuwie wodą. Możesz do tego użyć atomizera lub nanieść wodę za pomocą czystej gąbeczki do naczyń. Ważne, by obuwie było spryskane obficie, ale nie przemoczone, bo to może mu zaszkodzić.

Gdy uznasz, że buty są w odpowiednim stanie – czas na suszenie. Weź do rąk suszarkę do włosów i nastaw ją na średni strumień ciepła. Powietrze nie może być za gorące. Lepiej suszyć dłużej chłodniejszym niż szybciej gorącym. Uzbrój się w cierpliwość, ponieważ cały proces suszenia może zająć trochę czasu. W przypadku butów sportowych możesz je włożyć do suszarki bębnowej. To zdecydowanie skróci czas suszenia. Nie praktykuj tego w przypadku butów skórzanych. Suszarka bębnowa może im zaszkodzić. Takie obuwie lepiej suszyć powoli.

Czym wypełnić za duże buty?

Sposobem naszych babć na za duże obuwie było wkładanie w czubek buta waty. To dobre rozwiązanie, ale tylko na krótką metę. Po jakimś czasie wata traci na elastyczności i zbija się w kulkę. Poza tym może uwierać w palce. Lepszym pomysłem jest włożenie do buta gąbki do kąpieli.

Rozwiązania sprzed lat, choć pomysłowe i praktyczne, nie zapewniają jednak pełnego komfortu. Lepiej użyć nowocześniejszych patentów. Jakich? Jednym z najlepszych sposobów na wypełnienie za dużych butów jest po prostu włożenie do nich wkładki. W przypadku kozaków i jesiennych botków warto zdecydować się na wkładki filcowe. Te ze specjalną folią dodatkowo zapewnią ciepło zimą.

Jeśli w zakupowym szale kupiłaś za duże szpilki, na nie także jest sposób. Przydadzą ci się silikonowe wkładki, przyklejane albo pod pięty, albo pod przód stopy. Z jednej strony wypełniają one but, a z drugiej – trzymają nogę. Dostępne są również wkładki skórzane – zarówno pod pięty, jak i pod palce.

Z kolei do butów sportowych lepiej włożyć wkładki cieńsze, wykonane ze specjalnych oddychających materiałów. W takim obuwiu najczęściej uprawiamy sport, a noga się przecież poci, dlatego wkładka nie powinna być za gruba. Jeśli wkładki nie wystarczają, zainwestuj w zapiętki Przykleja się je do wnętrza buta tuż za piętą. Zapiętki mają grubość około 1 cm, z powodzeniem wypełnią więc każde obuwie.

Pamiętaj, za duże obuwie nie jest wyrokiem. Wystarczy kilka trików, by sobie z nim poradzić.

Czy ten artykuł był pomocny?