Za duże buty? Jest na nie sposób!

Za duże buty? Jest na nie sposób!

Bywa, że buty w trakcie użytkowania robią się zbyt duże. Skóra lub inny materiał, z którego zostały wykonane, rozciąga się i zniekształca, co w efekcie może powodować, że buty przestają nam pasować. Co wtedy? Jest kilka sprawdzonych sposobów, by za duży but znów dobrze „trzymał się” nogi. Sprawdź!

udostępnij

Monika JagłoMonika Jagło / 11-10-2017 / aktualizacja: 15-10-2019

Bardzo możliwe, że znasz ten przypadek z autopsji. Wpadły ci w oko od pierwszego wejrzenia, przymierzyłaś, kupiłaś i szczęśliwa wróciłaś do domu. Jakże wielkie było twoje zdziwienie, gdy kilka dni później nowe czółenka okazały się zbyt duże. No cóż, trzeba pamiętać, że stopa zmienia rozmiar w trakcie dnia – im bliżej jego końca, tym staje się większa. Obecnie nie ma z tym większego problemu – buty można odnieść do sklepu, bo zwroty są powszechnie akceptowane. Co jednak w przypadku, gdy na danym modelu naprawdę ci zależy, a mniejszy rozmiar jest niedostępny lub ci nie pasuje? Albo co zrobić z butami, które w trakcie noszenia po prostu się rozciągnęły i teraz spadają ci z nóg albo utrudniają chodzenie? Jeszcze nic straconego! Istnieje kilka sposobów, dzięki którym but lepiej będzie pasował lub wręcz zmniejszy swoją długość i tęgość.

Wypróbuj wkładki i zapiętki

Zanim posuniesz się do drastycznego kroku, o którym napiszemy poniżej, wypróbuj proste sposoby, które nie ingerują w strukturę skóry lub innych wykorzystanych w danym bucie materiałów. O czym mowa? Oczywiście o różnego rodzaju wkładkach. Sprawdzą się na pewno w przypadku butów pełnych, gorzej w przypadku modeli czółenek typu peep-toe czy z otwartym przodem. Do wyboru masz naprawdę wiele możliwości, między innymi wygodne wkładki żelowe, silikonowe, piankowe, filcowe i skórzane. Wiele z nich jest specjalnie profilowanych, co dodatkowo zwiększa komfort noszenia butów. Wkładka to dodatkowa warstwa, dzięki której w bucie robi się po prostu trochę mniej miejsca. Po włożeniu wkładki poczujesz, że but lepiej „trzyma się” stopy.

Świetnym pomysłem są również zapiętki – sprawdzą się między innymi w czółenkach z odkrytymi palcami. Do wyboru masz na przykład zapiętki piankowe, które nakleja się w tylnej części buta, zmniejszając tym samym jego wewnętrzną długość. Noga przestaje się wysuwać, a pięta boleśnie obcierać. Dostępne są również samoprzylepne zapiętki silikonowe – mają uniwersalny rozmiar, są transparentne, zwiększają komfort chodzenia, poprawiają dopasowanie buta do stopy i nie zsuwają się dzięki warstwie samoprzylepnej.

Stare babcine sposoby

Nasze babcie niestety nie miały okazji korzystać z wygodnych żelowych wkładek czy silikonowych zapiętków, gdy buty były za duże. Jak sobie radziły? Wsuwając watę w czubek buta. W ten sposób jego długość wewnątrz się zmniejszała, a stopa ściśle wypełniała pozostałą przestrzeń i but przestawał się zsuwać z nogi. Niestety nie jest to sposób doskonały ani tak naprawdę wygodny – wata szybko się zbija w twardą masę, uwierając w czubki palców. Zamiast niej możesz wypróbować kawałki gąbki. Masz tu duże pole do zabawy – wystarczy gąbka i nożyczki, żeby wykroić kawałek, który dopasuje się do wnętrza buta i spełni swoje zadanie. Ten materiał ma o wiele większą elastyczność i nie będzie cię uwierał.

Woda i suszarka

Ostatni sposób też jest znany od lat i sprawdzony, ale traktuj go jako ostateczność. W zmniejszaniu buta z pomocą przyjdzie ci woda i suszarka. Wszystko, co musisz zrobić, to zwilżyć buty, najlepiej spryskując je wodą ze spryskiwacza lub namaczając, a następnie za pomocą suszarki wysuszyć. Strumień zimnego lub letniego powietrza kieruj z odległości 10-15 centymetrów, aż do pełnego wysuszenia. Bardzo możliwe, że proces będziesz musiała powtórzyć kilkukrotnie, ale efekt powinien być odczuwalny. Ten sam zabieg powinien zadziałać na buty skórzane, z materiałów syntetycznych i tekstylnych. Dlaczego proponujemy go na samym końcu? Nie od dzisiaj wiadomo, że skóra nie lubi wody – może się zdeformować, mogą powstać na niej zacieki, a but może się rozkleić, jeśli jest wielokrotnie poddawany działaniu wody. Stosuj z rozwagą!

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro