Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Za duże buty? Jest na nie sposób!

Bywa, że buty w trakcie użytkowania robią się zbyt duże. Skóra lub inny materiał, z którego zostały wykonane, rozciąga się i zniekształca, co w efekcie może powodować, że buty przestają nam pasować. Co wtedy? Jest kilka sprawdzonych sposobów, by za duży but znów dobrze „trzymał się” nogi. Sprawdź!

Za duże buty? Jest na nie sposób!

Bardzo możliwe, że znasz ten przypadek z autopsji. Wpadły ci w oko od pierwszego wejrzenia, przymierzyłaś, kupiłaś i szczęśliwa wróciłaś do domu. Jakże wielkie było twoje zdziwienie, gdy kilka dni później nowe czółenka okazały się zbyt duże. No cóż, trzeba pamiętać, że stopa zmienia rozmiar w trakcie dnia – im bliżej jego końca, tym staje się większa. Obecnie nie ma z tym większego problemu – buty można odnieść do sklepu, bo zwroty są powszechnie akceptowane. Co jednak w przypadku, gdy na danym modelu naprawdę ci zależy, a mniejszy rozmiar jest niedostępny lub ci nie pasuje? Albo co zrobić z butami, które w trakcie noszenia po prostu się rozciągnęły i teraz spadają ci z nóg albo utrudniają chodzenie? Jeszcze nic straconego! Istnieje kilka sposobów, dzięki którym but lepiej będzie pasował lub wręcz zmniejszy swoją długość i tęgość.

Wypróbuj wkładki i zapiętki

Zanim posuniesz się do drastycznego kroku, o którym napiszemy poniżej, wypróbuj proste sposoby, które nie ingerują w strukturę skóry lub innych wykorzystanych w danym bucie materiałów. O czym mowa? Oczywiście o różnego rodzaju wkładkach. Sprawdzą się na pewno w przypadku butów pełnych, gorzej w przypadku modeli czółenek typu peep-toe czy z otwartym przodem. Do wyboru masz naprawdę wiele możliwości, między innymi wygodne wkładki żelowe, silikonowe, piankowe, filcowe i skórzane. Wiele z nich jest specjalnie profilowanych, co dodatkowo zwiększa komfort noszenia butów. Wkładka to dodatkowa warstwa, dzięki której w bucie robi się po prostu trochę mniej miejsca. Po włożeniu wkładki poczujesz, że but lepiej „trzyma się” stopy.

Świetnym pomysłem są również zapiętki – sprawdzą się między innymi w czółenkach z odkrytymi palcami. Do wyboru masz na przykład zapiętki piankowe, które nakleja się w tylnej części buta, zmniejszając tym samym jego wewnętrzną długość. Noga przestaje się wysuwać, a pięta boleśnie obcierać. Dostępne są również samoprzylepne zapiętki silikonowe – mają uniwersalny rozmiar, są transparentne, zwiększają komfort chodzenia, poprawiają dopasowanie buta do stopy i nie zsuwają się dzięki warstwie samoprzylepnej.

Stare babcine sposoby

Nasze babcie niestety nie miały okazji korzystać z wygodnych żelowych wkładek czy silikonowych zapiętków, gdy buty były za duże. Jak sobie radziły? Wsuwając watę w czubek buta. W ten sposób jego długość wewnątrz się zmniejszała, a stopa ściśle wypełniała pozostałą przestrzeń i but przestawał się zsuwać z nogi. Niestety nie jest to sposób doskonały ani tak naprawdę wygodny – wata szybko się zbija w twardą masę, uwierając w czubki palców. Zamiast niej możesz wypróbować kawałki gąbki. Masz tu duże pole do zabawy – wystarczy gąbka i nożyczki, żeby wykroić kawałek, który dopasuje się do wnętrza buta i spełni swoje zadanie. Ten materiał ma o wiele większą elastyczność i nie będzie cię uwierał.

Woda i suszarka

Ostatni sposób też jest znany od lat i sprawdzony, ale traktuj go jako ostateczność. W zmniejszaniu buta z pomocą przyjdzie ci woda i suszarka. Wszystko, co musisz zrobić, to zwilżyć buty, najlepiej spryskując je wodą ze spryskiwacza lub namaczając, a następnie za pomocą suszarki wysuszyć. Strumień zimnego lub letniego powietrza kieruj z odległości 10-15 centymetrów, aż do pełnego wysuszenia. Bardzo możliwe, że proces będziesz musiała powtórzyć kilkukrotnie, ale efekt powinien być odczuwalny. Ten sam zabieg powinien zadziałać na buty skórzane, z materiałów syntetycznych i tekstylnych. Dlaczego proponujemy go na samym końcu? Nie od dzisiaj wiadomo, że skóra nie lubi wody – może się zdeformować, mogą powstać na niej zacieki, a but może się rozkleić, jeśli jest wielokrotnie poddawany działaniu wody. Stosuj z rozwagą!

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Moda


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro