Z czym nosić kolorowe szpilki do biura?

Z czym nosić kolorowe szpilki do biura?

Czy w biurze można sobie pozwolić na kolorowe buty? Dowiedz się, jak nie popełnić modowego faux pas i nosić w pracy szpilki w niestandardowych kolorach!

udostępnij

Róża AugustyniakRóża Augustyniak / 19-05-2017

Utarło się, że biurowy dress code opiera się na stonowanych barwach. Flagowymi kolorami są biel i czerń, dopuszcza się jeszcze granat i szarość. Na szczęście w wielu firmach panują luźniejsze zasady i można wprowadzić nieco innowacji do tych sztywnych ram. Kluczowym pojęciem powinno być wyczucie – obserwuj, jak ubierają się pozostali pracownicy. Oczywiście łatwo się zasugerować złym przykładem, którego nie należy powielać. We wszystkim należy zachować własne wyczucie i gust. Podpatrz też szefa i zwróć uwagę na jego reakcje – może doceni twoją innowacyjność i niestandardowość. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić z modowymi szaleństwami w biurze, bo może przełożony pragnie jako jedyny wyróżniać się w pracy. Nie warto wtedy narażać się na nieprzyjemne sytuacje z powodu wyglądu.

Unikaj błędów

Jeśli masz przebojową osobowość i świetne efekty w pracy, nikt nie powinien cię krytykować za słabość do szpilek. Kolorowe buty uwielbia m.in. dziennikarka Monika Olejnik, która rozmawiając w swoim programie o polityce, prezentuje ekstrawaganckie buty i oryginalne nakrycia głowy. Zanim jednak zyskasz wysoką pozycję w zawodzie, powinnaś dostosować się do zasad lub… odrobinę, z wyczuciem je nagiąć.

Maja Sablewska, doradczyni wizerunkowa, podkreśla: „Stawiaj na jeden wyraźny element”. Jeśli chcesz włożyć kolorowe buty, zbuduj wokół nich całą stylizację. Sablewska zresztą podkreśla, że sama często zaczyna tworzenie zestawów właśnie od butów. Pamiętaj jednak, by unikać krzykliwych i fluorescencyjnych kolorów oraz lakierowanych tworzyw. Niedopuszczalne w biurze będą też platformy, w których rzadko wypada się elegancko. Wszelkie ozdoby i dodatki na butach również nie są wskazane. Buty z odkrytymi palcami lub piętami zachowujemy na wypad do kawiarni – w biurze nosimy wyłącznie zabudowane szpilki. Obcas powinien też być niezbyt wysoki – dziesięć centymetrów to maksimum, a najbardziej odpowiednia wysokość to siedem–osiem centymetrów. Jeśli chodzi o grubość obcasów, wybierz klasyczne szpilki lub nieco grubsze słupki. Z bardzo grubych obcasów zrezygnuj – obciążają sylwetkę i nadmiernie przykuwają uwagę do stóp.

Klasyka na nowo

Najbezpieczniejsze kolory szpilek do pracy to: butelkowa zieleń, bordo i kobalt. Z materiałów, na które możesz sobie pozwolić oprócz skóry, polecamy bardzo modny w ostatnim sezonie welur oraz zamsz.

Pewnie najczęściej pojawiasz się w biurze w sukience lub w zestawie złożonym ze spodni, marynarki i bluzki albo koszuli. Gdy planujesz włożyć kolorowe buty, zadbaj, żeby nie przykuwać uwagi innymi elementami stylizacji – dużą biżuterią lub krzykliwym kolorem paznokci. Dbaj też o subtelny, neutralny makijaż.

Do biało-czarnych zestawów będą pasowały buty właściwie we wszystkich kolorach, łącznie z szarością, która świetnie pasuje np. do zamszowych szpilek. Z kolei szarą, prostą sukienkę doskonale uzupełnią buty w kolorze butelkowej zieleni. Jednym z bardziej szlachetnych kolorów, który śmiało może uzupełniać bazowe, jest bordo. Fantastycznie wypadnie w zestawie złożonym z marynarki i spodni cygaretek – wystarczy dobrać buty w odcieniu bakłażanowym, żeby pozostać w tej samej gamie kolorów lub przełamać stylizację głęboką, ciemną zielenią. Im bardziej intensywny kolor, tym delikatniejszy powinien być materiał – możesz eksperymentować z różem, ale wyłącznie w odcieniu ciemnego amarantu – zamsz lub welur szpilek wytonują jego krzykliwość. Najlepiej opieraj się na dwóch barwach – nie licząc bieli i czerni. Jeśli na czarną sukienkę chcesz włożyć ciemnofioletową marynarkę, znajdź buty w podobnym odcieniu jak marynarka. W niektórych przypadkach wyjątek mogą stanowić kolory pastelowe – pudrowy róż sukienki lub kompletu wiosennie uzupełnią buty o barwie delikatnie miętowej, dając wrażenie świeżości.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro