Z czego można wykonać aparat otworkowy?

Powszechnie uważa się, że fotografia to elitarne hobby dla bogaczy. Coś w tym jest – dobry aparat-lustrzanka to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. A przecież to dopiero początek – do tego zmienne obiektywy, statywy i mnóstwo innych akcesoriów… Czy to oznacza, że powinniśmy jak ognia unikać fascynacji naszych dzieci fotografią?

Katarzyna Lipska Katarzyna Lipska / 09-12-2016

Nic bardziej mylnego. Istnieje wiele technik fotograficznych, które… nie wymagają posiadania aparatu. Jedną z najciekawszych, a przy okazji bardzo prostą, jest fotografia otworkowa. Na czym polega i jak zaangażować w nią nasze dzieci?

Na czym to polega?

Popularność fotografii otworkowej w ostatnich kilku latach to zwrot ku początkom fotografii w ogóle. Wszystko opiera się o magiczny aparat otworkowy – camera obscura. Z łaciny oznacza to „ciemny pokój”, ale dziś mówimy raczej o ciemnym pudełku. Ścianki pudełka w środku są czarne. W jednej z nich należy wykonać mały otworek, który będzie służył jako separator światła. Na przeciwległej ścianie trzeba zaś umieścić papier światłoczuły. Promienie światła, wpadając przez separator, utworzą na nim odwrócony obraz rzeczywistości. Łatwość samodzielnego wykonania takiego prostego aparatu zmateriałów, które zazwyczaj zawsze mamy pod ręką – to właśnie sprawia, że fotografia otworkowa okazuje się bardzo przyjazna dla rodziców kreatywnych maluchów.

Z czego można wykonać aparat otworkowy?

Najdroższym elementem domowego aparatu otworkowego będzie z pewnością papier światłoczuły. Do wykonania całej reszty można wykorzystać szereg przedmiotów codziennego użytku. Przyda się także zestaw papieru kolorowego, choć wykorzystamy z niego tylko czarne kartki. Należy nimi okleić wnętrze pudełka. Można też wybrać inny sposób zaciemnienia środka naszego aparatu i zamalować go bardzo dokładnie czarną farbą plakatową. Przed rozpoczęciem konstrukcji naszego aparatu, warto znaleźć na YouTube filmik pokazujący dokładnie, jak to zrobić. Sposobów jest kilka – dobrze będzie się z nimi zapoznać i znaleźć idealny dla siebie. Większość początkujących fotografów rozpoczyna od zwyczajnego pudełka po butach. Niektórzy bawią się też innymi przedmiotami. Świetny i niebanalny aparat otworkowy można wykonać na przykład z puszki po piwie. Bardziej zaawansowany aparat, wykorzystujący starą, dobrą kliszę fotograficzną, wykonać można z pudełka od zapałek i czarnej taśmy izolacyjnej. Jeśli jednak zdecydujemy się na najprostszą „camera obscura”, zwróćmy uwagę na jej ogólną formę. Od kształtu wybranego aparatu zależą bowiem efekty, jakie uzyskamy – często bardzo zaskakujące. Znajomi nie będą mogli uwierzyć, że takie zdjęcie udało się wykonać naszemu dziecku zupełnie bez użycia aparatu.

Kiedy i gdzie robić zdjęcia aparatem otworkowym?

Należy pamiętać, że fotografie otworkowe wymagają dość długiego czasu naświetlania, najlepiej o stałym, dość wysokim natężeniu. Dlatego też wykonane w domowym zaciszu aparaty sprawdzą się przede wszystkim w fotografowaniu krajobrazu. Najbardziej udane wyjdą w słoneczne dni, wtedy też będą wymagać krótszego naświetlania. Nie znaczy to jednak, że jeśli pogoda nie dopisze, całą zaplanowaną sesję zdjęciową należy odwołać. Trzeba być wtedy po prostu przygotowanym na pewne szumy i dodatkowe „efekty specjalne” na zdjęciach, a także uzbroić się w cierpliwość – należy wówczas poczekać trochę dłużej, by osiągnąć pożądane rezultaty. Z powodu niewielkiej ilości światła nie warto też próbować fotografowania otworkowego wieczorami. Nie ma przeciwwskazań, by wykonywać otworkowe portrety czy zdjęcia grupowe naszych dzieci z przyjaciółmi. Wymagać to będzie trochę wysiłku, ale da się zrobić – trzeba po prostu utrzymać grupę w bezruchu przez ładnych kilka minut. W przeciwnym razie fotografie wyjdą rozmazane, nieostre i ogólnie niezadowalające. Otworki uczą myślenia artystycznego i pobudzają kreatywność, a to w dzisiejszych czasach cechy niezwykle pożądane i nie tak łatwe do osiągnięcia. Początki z fotografią otworkową mogą być trochę żmudne, ale wystarczy nieco praktyki, by stworzyć naprawdę ładne „małe arcydzieła” od początku do końca samodzielne. Można nimi obdarować rodziców, dziadków, a także przyjaciół.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro