Xiaomi Mi Vacuum Cleaner – jak pomaga w sprzątaniu domu?

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner – jak pomaga w sprzątaniu domu?

Jeszcze kilka lat temu urządzenia wspierające utrzymanie czystości w domu były traktowane jako mało znaczącą ciekawostkę. Dziś jest nieco inaczej i wiele urządzeń na dobre zagościło w polskich domach. Obecnie nie tylko autonomiczne odkurzacze przeżywają swój renesans, ale również roboty myjące okna czy zaawansowane oczyszczacze powietrza.

udostępnij

Robert MiroszewskiRobert Miroszewski / 28-10-2019

W latach 70 i 80 ubiegłego wieku rewolucja miała charakter mechaniczny. W polskich domach zaczęły pojawiać się automatyczne pralki, piekarniki czy zmywarki. Od tamtej pory gospodarstwa domowe nie zmieniły się diametralnie i dopiero wejście elementów smart home spowodowało, że nasze domy zaczęły wchodzić na kolejny poziom automatyzacji. Oczywiście za oceanem ten postęp dokonuje się nieco szybciej, jednak już teraz i u nas możemy się cieszyć automatycznym odkurzaniem i dużym wsparciem domowników w codziennych czynnościach. No dobrze, ale jak to wszystko działa? Czy warto zainwestować w autonomiczny odkurzacz Xiaomi Mi Vacuum Cleaner?

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner – specyfikacja

 • Funkcje: kompas cyfrowy, żyroskop, prędkościomierz, samoładowanie, ssanie, zamiatanie
 • Łączność: Wi-Fi
 • Czujniki: czujnik klifu, czujnik kolizji, czujnik LDS – laserowe skanowanie pomieszczenia, czujnik przyspieszenia, czujnik radarowy, czujnik ściany, czujnik spadania, czujnik zapełnienia pojemnika
 • Moc ssania: 1800 Pa
 • Obszar czyszczenia: 5200 mAh
 • Sterowanie: przyciski na korpusie, aplikacja mobilna Mi Home
 • Kompatybilność: Android, iOS

Funkcjonalność

Mi Vacuum Cleaner jest pierwszą wersją autonomicznego odkurzacza od chińskiego producenta. Posiada podstawową funkcję sprzątania znaną z wielu modeli firm premium dostępnych na rynku znacznie wcześniej, np. Roomba. Jego druga wersja, Mi Vacuum Cleaner 2, posiada dodatkowo funkcję mycia powierzchni, niestety z uwagi na niewielkie rozmiary pojemnika na wodę ogranicza się jedynie do przetarcia małych pomieszczeń. Do samego odkurzania natomiast może bez problemu sprawdzić się nawet w dużym, rozległym domu z wieloma pomieszczeniami.

 1. konstrukcja
 2. front
 1. konstrukcja
 2. front

Laserowe skanowanie mieszkania

Jedną z funkcji bardziej zaawansowanych i jednocześnie najbardziej pożyteczną jest możliwość laserowego skanowania mieszkania przez odkurzacz. Dzięki temu otrzymujemy mapę pomieszczenia z zaznaczoną trasą sprzątania oraz z możliwością wskazania tylko wybranego obszaru do czyszczenia. Dodatkową informacją, jaką uzyskujemy, jest liczba wysprzątanych metrów kwadratowych.

 1. aplikacja
 2. statystyki
 1. aplikacja
 2. statystyki

Istotną kwestią jest także to, że dzięki mapie i wskazanej trasie możemy sprawdzić, gdzie odkurzacz nie dotarł i tam uprzątnąć większe śmieci, albo wskazać odkurzaczowi, że musi „wysilić się” raz jeszcze.

Problemy, z którymi Mi Vacuum Cleaner sobie nie poradzi

Jeżeli nasze mieszkanie posiada wiele małych zakamarków oraz nieco porozrzucanych kabli, to musimy wiedzieć, że tam odkurzacz z pewnością nie dotrze. Dlatego przed każdym jego włączeniem warto się upewnić, że krzesła, bibeloty i kable zostały odpowiednio uprzątnięte przed rozpoczęciem odkurzania. Jeżeli nie zależy nam na doskonałym efekcie, by każdy kąt mieszkania był skrupulatnie wysprzątany, to wystarczy po prostu włączyć urządzenie, a ono samo spróbuje ominąć wszystkie przeszkody i odkurzyć tylko ten obszar, do którego ma łatwy dostęp.

Mi Vacuum Cleaner widok z góry i dół

Czy Mi Vacuum Cleaner może zastąpić tradycyjny odkurzacz?

Tu z całą odpowiedzialnością należy powiedzieć, że nie. Zresztą nie taki jest jego cel. W trudno dostępnych miejscach, za starą szafą czy też pod niską komodą, musimy sprzątnąć sami, gdyż w te miejsca odkurzacz autonomiczny nie ma możliwości wjechać. Jeżeli jednak lubimy na bieżąco utrzymywać zadbaną podłogę, bo np. mamy zwierzęta, które gubią sierść, to autonomiczny odkurzacz będzie wybawieniem. Z własnego doświadczenia wiem też, że mój czas poświęcany na codzienne sprzątanie znacznie się skrócił dzięki temu sprzętowi.

Jak konserwować autonomiczny odkurzacz?

W kwestii konserwacji nie ma tak wielu różnic między odkurzaczem autonomicznym a tradycyjnym. Do regularnych czynności należy opróżnianie pojemnika na kurz oraz oczywiście włączanie samego odkurzacza. Tę drugą czynność można też częściowo pominąć dzięki zaprogramowaniu automatycznego czyszczenia. W aplikacji Mi Home możemy ustawić stałe godziny odkurzania i wtedy urządzenie automatycznie rozpocznie pracę, nie wymagając od nas żadnej czynności

 1. pojemnik na kurz
 2. wnętrze robota
 1. pojemnik na kurz
 2. wnętrze robota

Od czasu do czasu konieczne jest czyszczenie szczotek znajdujących się w dolnej części urządzenia, odpowiedzialnych za zbieranie zanieczyszczeń z podłoża. Budowa odkurzacza została przemyślana tak, aby maksymalnie usprawnić tę czynność.

Mi Vacuum Cleaner stacja dokująca

Podsumowanie

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner to urządzenie, które bez wątpienia pomoże utrzymać czystość w mieszkaniu, a nawet dużym domu. Chociaż nie jest w stanie całkowicie zastąpić tradycyjnego odkurzacza to jednak pozwala odzyskać trochę cennego czasu na własne przyjemności. Używając go od ponad roku uważam, że jest jednym z najlepszych zakupów technologicznych, jakich dokonałem. Bardzo dobra cena a także wysoka niezawodność i funkcjonalność sprawiają, że urządzenie to szybko staje się codziennym wsparciem w każdych warunkach.

Zajrzyj do pozostałych treści z kategorii Elektronika!

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro