Wytrzymałe maty do domowego dojo

Wytrzymałe maty do domowego dojo

Zastanawiasz się nad wyposażeniem domowej sali do ćwiczeń sportów walki? Zacznij od podłogi. Pomożemy ci wybrać odpowiednią matę.

udostępnij

Anna DąbrowskaAnna Dąbrowska / 28-03-2017

Gdy planujesz stworzenie domowego dojo, zastanów się przede wszystkim nad rozmiarem pomieszczenia, w którym położysz matę. To ważne, zwłaszcza gdy trenujesz sztukę walki, w której stosowane są rzuty i wykonuje się pady. Tak wybierz miejsce, aby sufit nie był nisko (by w czasie rzutu nikt nie zahaczył o niego stopami). Pomieszczenie nie może być za małe, aby nie ryzykować uderzenia o ścianę. Zanim położysz matę, pamiętaj, że:

  • Podłoga pod matą musi być równa. Wybrzuszenia uniemożliwią poprawne ułożenie maty.
  • Miejsca między kawałkami tatami powinny być dobrze zabezpieczone. Jeśli rogi odstają, haczyki puzzli nie pasują perfekcyjnie, łatwo o wypadek.
  • Mata nie powinna się rozjeżdżać. Czasem wymaga to podłożenia pod nią podkładki antypoślizgowej.

Maty

Jaką matę możesz wybrać to domowego dojo?

  1. Mata typu puzzle – to piankowe kawałki różnej grubości. Grubość powinna być zależeć od tego, czy robisz pady czy nie. Puzzle są lekkie, tańsze i łatwiejsze do ułożenia, ale także mniej wytrzymałe na zniszczenia niż klasyczne tatami. By mata nie kończyła się na obrzeżach ząbkami, brzegi zewnętrznych puzzli zabezpieczane są krawędziami o szerokości 2 cm. Maty mają po obu stronach fakturę – drobne kratki przeciwdziałają poślizgom ćwiczących i ślizganiu się samej maty. Wersje o grubości 2 cm przeznaczone są do dyscyplin, w których zasadniczo przyjmowane są pozycje stojące, jak: kick-boxing, karate, boks, kung-fu. Są trochę twardsze niż maty o grubości 4 cm, doskonale ochraniają stopy osoby ćwiczącej i pozwalają jej bezpiecznie się poruszać. Wersje o grubości 4 cm i więcej przeznaczone są do sportów, w których wykonuje się pady i walczy w parterze. Dobrze amortyzują uderzenia. Maty oferowane są w wielu wersjach kolorystycznych: czerwone, czarne, pomarańczowe i in.

  2. Klasyczne tatami – do wyboru masz kawałki prostokątne i kwadratowe.

Dodatkowe akcesoria

W co jeszcze warto wyposażyć domowe dojo?

Drabinka gimnastyczna – umocowana na ścianie zajmuje bardzo mało miejsca, a pozwala na wykonywanie wielu ćwiczeń wzmacniających, które przydają się w sztukach walki. Na drabince można bez większych problemów rozbudować mięśnie ramion, nogi, plecy i brzuch.

Worek bokserski – warto mieć na czym ćwiczyć uderzenia czy kopnięcia. Kupując worek, dostosuj jego masę do swoich możliwości i do możliwości miejsca. Hak, na którym wisi przyrząd, bardzo mocno pracuje i łatwo może zostać wyrwany. Zamontuj go więc w bezpiecznym miejscu.

Tarcze treningowe – w domowym dojo przyda ci się także zestaw tarcz treningowych. Dużych do kopania i małych, tzw. łapek, do treningu szybkości i techniki uderzeń. Pamiętaj, aby ćwicząc na tarczach z partnerem, zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Zestaw ciężarków – sporty walki to nie tylko technika, ale i sprawne ciało. Dlatego warto pamiętać o treningu uzupełniającym. Możesz wykorzystywać w nim hantle albo inne gadżety treningowe. W zależności od tego, co trenujesz, warto ćwiczyć mięśnie, które pracują w czasie uderzeń, kopnięć czy wykonywania rzutów.

Przyrządy do stretchingu – relaksacja i rozciąganie mięśni są bardzo istotne we wszystkich sportach walki. Dobrze rozciągnięte ciało daje gwarancję szybkich i precyzyjnych ciosów oraz pozwala poprawnie wykonywać techniki. Dodatkowo pady na macie są dla organizmu obciążeniem. Warto więc raz na jakiś czas zastosować piankowy roller do automasażu. Pomoże ci to w odprężeniu mięśni i lepszej regeneracji.

Uwaga!

Pamiętaj, że treningi w domu nie zastąpią kontaktu z trenerem, z którym będziesz mieć okazję szlifować techniczne umiejętności. Dlatego warto położyć nacisk na treningi organizowane przez szkoły sztuk walki, a te w domowym dojo traktować jako przyjemne uzupełnienie.

Amatorom sportów walki urządzanie domowego dojo sprawi dużą przyjemność. A regularne treningi na pewno szybo zaowocują poprawą kondycji i techniki. Jeśli dobrze wybierzesz matę, ćwiczenia będą nie tylko bezpieczne, ale i komfortowe.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro