Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
„Wyspa smoków” – recenzja gry

„Wyspa smoków” – recenzja gry

„Wyspa smoków” wydawnictwa Granna to pozycja wyróżniająca się wśród gier planszowych dla dzieci. W odróżnieniu od większości z nich jest kooperacyjna, przypadnie więc do gustu graczom, którzy lubią działać zespołowo.

Katarzyna Olszyńska
Katarzyna Olszyńska 14-02-2018

Czas czytania: 5 min

Nie od dziś wiadomo, że większość dzieci lubi smoki, a niektóre je wręcz uwielbiają. Jest coś magicznego i pociągającego w tych fantastycznych stworzeniach. Dlatego już samo opakowanie gry „Wyspa smoków” i jej tytuł sprawiają, że małe rączki od razu za nie chwytają. Kolejnym równie dużym atutem jest wkomponowanie w rozgrywkę układanki. Kreatywna, estetyczna i rozwijająca – taka jest „Wyspa smoków”. Przyjrzyjcie się jej dokładnie i poznajcie przebieg rozgrywki.

wyspa smokow 1

Zawartość pudełka

Gra „Wyspa smoków” mieści się w solidnie zrobionym opakowaniu. Jest ono co prawda trochę „napompowane” niezagospodarowanym miejscem w środku, ale to zabieg niezbędny do bezpiecznego umieszczenia grubej kartonowej planszy. Grafika planszy i elementów gry jest bardzo miła dla oka i dopracowana. W pudełku znajdują się:

  • plansza do gry,
  • 4 drewniane pionki graczy,
  • 9 żetonów zamku,
  • 5 żetonów smoków,
  • drewniana kostka,
  • 4 znaczniki postaci
  • instrukcja.

wyspa smokow 2

Istota gry

„Wyspa smoków” to gra kooperacyjna, w której mali zawodnicy muszą ze sobą współpracować, aby wygrać. Głównym celem działań zespołu jest zebranie wszystkich części zamku i jego odbudowanie. W grę są wkomponowane puzzle, które dzieci tak uwielbiają. Mali gracze muszą zdążyć, zanim smoki zablokują im drogę na Smoczym Urwisku (pomarańczowe pola). Jeśli smokom uda się zagrodzić drogę, dzieci poniosą porażkę.

wyspa smokow 3

Przygotowanie do gry

Planszę do gry kładziemy na środku stołu, podłogi, w miejscu, gdzie lubimy grać i jest nam wygodnie. Ważne, aby każdy miał wygodny dostęp do planszy i mógł się po niej swobodnie poruszać pionkiem.

wyspa smokow 4

Na planszy na polu Smoczej Jaskini (lewy górny róg) rozkładamy żetony smoków, żetony zamku kładziemy na polach żółtych, a pionki do gry ustawiamy na polu startowym. Okrągłe znaczniki postaci nie biorą udziału w grze. Mają one jedynie przypominać o tym, kto jakim gra kolorem.

wyspa smokow 5

wyspa smokow 6

Przebieg rozgrywki

Autor gry sugeruje, aby rozgrywkę zawsze rozpoczynał najmłodszy gracz. Uczestnicy kolejno rzucają kostką i przesuwają pionki po planszy o liczbę pól zgodną z liczbą oczek na kostce. Jeśli gracz zatrzyma się na polu z częścią zamku, to zabiera go z planszy i kładzie przed sobą. Jeśli ma już fragment zamku, to nie może dobrać drugiego. Fragment zamku można umieścić na odpowiednim polu na obrysie zamku dopiero po pełnym okrążeniu planszy.

Jeśli podczas rzutu kostką wypadnie wizerunek smoka, to gracz musi przesunąć pierwszego w kolejce smoka o jedno pole. Kiedy gracz wejdzie na pole ze smokiem, musi uciec i schować się w Zaczarowanym Lesie, czyli w samym środku planszy. A gdy się tam znajdzie, rzuca kostką w swojej kolejce.

Gdy podczas rzutu kostką wypadnie słoneczko, gracz może przesunąć swój pionek o dowolną liczbę pól od 1 do 5 lub przenieść swój pionek lub pionek innego gracza z Zaczarowanego Lasu i tym samym wrócić do gry.

Gra kończy się zespołowym zwycięstwem wszystkich graczy, jeśli uda im się odbudować zamek w całości, zanim ostatni smok dotrze na ostatnie wolne pomarańczowe pole, w przeciwnym razie wszyscy przegrywają.

wyspa smokow 7

Wrażenia

„Wyspa smoków” to jedna z gier gwarantująca niepowtarzalność kolejnych rozgrywek. Przyczynia się do tego głównie duża losowość przebiegu rozgrywki. Wszystko tak naprawdę nie zależy od naszej taktyki i planowania kolejnych ruchów, a od tego co wypadnie na kostce. „Wyspa smoków” to gra pozbawiona negatywnej interakcji, dzięki czemu jest wręcz idealna dla najmłodszych. Jest przeznaczona dla dzieci od 5 lat, choć mój 4-latek radzi sobie z nią naprawdę dobrze.

Rozgrywka jest dość dynamiczna, trzyma w napięciu do samego końca. Warto po nią sięgnąć, bo wyróżnia się wśród gier planszowych dla dzieci. Rozwija i utrwala umiejętności matematyczne oraz ćwiczy koordynację oko – ręka. Poza tym to okazja do spędzenia wspólnie czasu i naprawdę świetna rozrywka zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro