Wysokie buty trekkingowe w polskie góry
Zdaniem eksperta

Wysokie buty trekkingowe w polskie góry

Góry w Polsce są niezwykle zróżnicowane pod względem podłoża, nastromienia, a także wysokości. Ten urodzaj nie oznacza jednak, że potrzebujemy jednych butów na wyjazd w Karpaty, a kolejnych na wyjazd w Sudety. Zakup wysokich butów górskich determinują warunki związane z porą roku, w jakiej przyjdzie nam je użytkować.

udostępnij

Paulina WierzbickaPaulina Wierzbicka / 28-07-2018

Jeżeli wybieramy but na warunki zimowe na przykład w Tatrach, musi on mieć znacznie solidniejszą budowę niż letnie lekkie obuwie w Beskidy. I nie chodzi tu o komfort termiczny, bo ten zawsze regulujemy grubością skarpety, ale sztywność podeszwy. Sztywna, solidna podeszwa pozwoli nam dopasować raki do naszego obuwia, zapewniając tym samym większy komfort zimowej wędrówki i przekładając się bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo. Prześledźmy zatem modele butów dedykowanych na określone warunki, jakie mogą panować podczas wędrówki po Polsce.

Letnie wędrówki po Beskidach

Prawdopodobnie będzie ciepło, czekają cię długie kilometry wędrówek, w końcu szlaki nie są tu aż tak bardzo wymagające. Niewymagające, ale zróżnicowane – korzenie, kamienie, skały, błoto, a nieraz nawet konieczność przekroczenia jakiegoś strumienia. Czego tak naprawdę oczekujemy od naszego buta?

  • Doskonałej oddychalności,
  • Niezawodnej amortyzacji w podeszwie,
  • Wygody (to znaczy, że but powinien być lekki oraz z elastyczną podeszwą).

W tej klasie powinniśmy szukać butów lekkich, za kostkę, wykonanych ze skóry zamszowej ze wstawkami materiałowymi. But może, ale nie musi być wyposażony w membranę Gore Tex. Efekt nieprzemakalności możemy uzyskać, impregnując obuwie i dbając o jego czystość. W tej kategorii warto zwrócić uwagę np. na model Asolo Stynger o doskonale amortyzowanej podeszwie.

Wiosenne Bieszczady

Czyli roztopy, ziemia do cna nasiąknięta wodą, mokre trawy połonin. Temperatura na plusie, która powoduje, że stuprocentową gwarancję nieprzemakalności otrzymamy w solidnym skórzanym bucie, najlepiej bez dodatkowych przeszyć.

W takich warunkach świetnie sprawdzą się buty ze skóry nubukowej, na przykład model Island niemieckiej marki Meindl. Dodatkowa membrana Gore Tex zapewni nam optymalną oddychalność oraz dodatkowe zabezpieczenie przed potencjalnym przemakaniem. Całość konstrukcji osadzona jest na solidnej podeszwie, do której w razie konieczności jesteśmy w stanie dopiąć raczki lub raki paskowe. But chroniony jest przed uszkodzeniami mechanicznymi gumowym otokiem nad podeszwą. Ten model sprawdzi się również jako but zimowy. Poza marką Meindl liderem w produkcji butów skórzanych jest Hanwag.

Tatry śnieżną zimą

Lód, śnieg, zaspy, kamienie. Momentami pionowe strome podejścia wymagające od nas wspinaczki z rakami i czekanem w ręku. To oczywiście wizja ekstremalnych tatrzańskich eskapad. Jeśli myślimy o poważniejszych wędrówkach w Tatrach zimą, warto przemyśleć zakup typowego obuwia zimowego, które z powodzeniem sprawdzi się również w Alpach.

But musi mieć solidną podeszwę, która będzie izolować nas od podłoża oraz będzie na tyle twarda, by dopasować do niej raki automatyczne lub półautomatyczne. Wartą rozważenia propozycją jest Zamberlan Expert Pro. But stworzony na trudne warunki zimowe oraz wysokogórskie. Podeszwa Vibram Teton jest bardzo sztywna, but nie jest elastyczny, w związku z tym w lodowych warunkach możemy do niego dopiąć raki automatyczne lub półautomatyczne. Zastosowana w bucie na wzór skarpety membrana Gore Tex Insulated Comfort prócz swych właściwości wodoodpornych zapewnia izolację od chłodu dzięki warstwie ocieplającej.

Jesienne Karkonosze

Jesień w Polsce co roku zaskakuje nas piękną pogodą, słońcem i jest niejako przedłużeniem lata. Musimy być jednak przygotowani, że jesienna słota może przyjść znienacka. Wówczas pozornie łatwe szlaki Karkonoszy mogą stać się stosunkowo nieprzyjemne: śliskie mokre kamienie, błoto. Czego zatem potrzebujemy na jesienny trekking w takich warunkach? Wygodnego, stosunkowo lekkiego buta z membraną. Jak na przykład model Alp Trainer marki Salewa. Sięgający za kostkę górski klasyk wyposażony jest w membranę Gore Tex Extended Comfort. To najcieńszy z laminatów produkowanych przez firmę Gore i zarazem najlepiej oddychający. Buty wyposażone są w podeszwę Vibram Hike Approach – skonstruowaną z myślą o trekkingu oraz podejściach – głównie kamienistych i skalistych.

Przedstawione modele to propozycje dopasowane do warunków tak terenowych, jak i pogodowych. Niestety jeden uniwersalny but trekkingowy na wszystkie pory roku oraz warunki górskie nie istnieje, ale co jest pewne – zakup wygodnego i dobrego obuwia doceniać będziemy przez długie lata.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro