Wysiewamy kwiaty jednoroczne. Które w pojemnikach, a które do gruntu?
Zdaniem eksperta

Wysiewamy kwiaty jednoroczne. Które w pojemnikach, a które do gruntu?

Uprawa kwiatów jednorocznych ma dwie podstawowe zalety. Po pierwsze kwitną obficie przez cały sezon wegetacyjny. Po drugie są prawie bezobsługowe. Zasiejesz je raz, a one będą same wysiewać się w tym miejscu co roku, tkając ogród jak kobierzec. Przynajmniej te wysiewane do gruntu.

udostępnij

Agnieszka RuksztoAgnieszka Rukszto / 25-04-2018

Kwiaty jednoroczne, jak sama nazwa wskazuje, to rośliny, których cykl rozwoju zamyka się w jednym sezonie. Roślinami jednorocznymi możemy również nazwać część bylin, które naturalnie rosną w ciepłych krajach, natomiast w naszym klimacie nie przeżyją okresu zimowego.

Są dwa podstawowe sposoby wysiewu roślin jednorocznych. Część z nich wysiewa się do pojemników w domu lub w inspekcie i przygotowuje z nich rozsady. Ta metoda jest trudna i pracochłonna. Są jednak kwiaty, które wysiewamy bezpośrednio do gruntu, zaczynając już w marcu. Tych wczesnych gatunków nie jest dużo. Większość roślin jednorocznych siejemy w kwietniu i maju. Wysiew nasion w ogrodzie jest łatwy i niedrogi, a efekt zaskakujący. Co prawda po wysianiu trzeba odczekać 2 miesiące, ale jak już zaczną kwitnąć, będą to robić aż do przymrozków. W przeciwieństwie do bylin, na których kwiaty często trzeba czekać 2 lata od posadzenia (chyba że kupujemy je w stanie kwitnienia), rośliny jednoroczne są bardziej chętne do kwitnienia, a potem do zawiązania nasion, bo to ich jedyny sposób na przetrwanie.

Co powinniśmy wiedzieć przed wysiewem

1. Rozmiar nasion

Nasiona różnią się rozmiarem. Część z nich jest na tyle duża (słonecznik, groszek pachnący), że łatwo je posadzić od razu w odpowiedniej rozstawie. Te nasiona łatwo też zebrać po sezonie, aby służyły na przyszły rok. slonecznik

Jest jednak wiele roślin (petunie), których nasionka są bardzo drobne i łatwo je pogubić. Niektóre dla równomiernego wysiewu miesza się z piaskiem (portulaka). Te rośliny najczęściej wysiewamy do pojemników lub skrzynek, a kiedy wykiełkują, pikujemy (begonia, lwia paszcza). Niektóre nawet dwukrotnie (lobelia, szałwia). Stosuje się do tego specjalne urządzenie do pikowania, żeby nie uszkodzić siewek.

Niektóre sadzonki wysadza się do doniczek torfowych (floks, lobelia, petunia) lub wielodoniczek. Inne z kolei są drobne, ale nie lubią przesadzania (mak, czarnuszka), więc zamiast pikować, przerywa się je, czyli usuwa zbyt gęsto posadzone słabsze rośliny, aby zrobić miejsce dla silnych i zdrowych. floksy 2

2. Szczególne warunki dotyczące kiełkowania

Większość roślin kiełkuje w ciemności, ale niektóre wymagają światła. Istnieją nasiona o twardej powłoce, które, aby zwiększyć szansę kiełkowania lub je przyspieszyć, można wcześniej namoczyć w wodzie (groszek pachnący, powój). Niektóre nasiona kiełkują szybko (4–7 dni), a na niektóre musimy długo czekać, np. lwia paszcza (3–4 tygodnie). To samo dotyczy temperatury. Jedne nasiona wysiewa się do ciepłego inspektu (goździk chiński), a inne do zimnego. Temperatura ma szczególne znaczenie dla odpowiedniego kiełkowania i wzrostu rośliny. Niektóre więc kiełkują w temperaturze 15–16°C (lewkonia), 16–20°C (szałwia), inne wymagają stałej temperatury 18°C (cynie), jeszcze inne w pokojowej 20–22°C. Są rośliny wymagające specjalnego hartowania (begonia), zanim wysadzi się je na miejsce stałe. Inne, żeby wykiełkować, potrzebują tzw. stratyfikacji, czyli przerwania okresu spoczynku i pobudzenia do wzrostu. Robi się to m.in. umieszczając na jakiś czas nasiona w lodówce.

3. Sposób wysiewu

Są nasiona, które się sadzi (nasturcja, groszek pachnący), robiąc otwór w ziemi, a po włożeniu zasypuje. To jest tzw. wysiew punktowy. Inne sieje się powierzchniowo, równomiernie lub w rzędach. Różnica polega również na wysokości umieszczenia nasion w glebie. Niektóre z nich miesza się delikatnie z ziemią. Są też takie, których nie przykrywa się ziemią, a delikatnie w nią wciska (petunia, portulaka, lobelia). Te nasiona wymagają bardzo delikatnego podlewania, a właściwie jedynie zraszania drobną mgiełką, żeby ich nie wypłukać.

4. Ile czasu od wysiewu do kwitnienia?

Zazwyczaj tę informację znajdziemy na opakowaniu nasion. Jeśli mamy nasiona, na których jest napisane 80 lub 90 dni do kwitnienia, oznacza to, że trzeba je wysiać wcześniej w domu, aby cieszyć się ich kwitnieniem jeszcze przed mrozami. Te rośliny są zwykle trudniejsze w uprawie i wymagają większej wiedzy i wprawy. Szybko zakwitające rośliny są najczęściej łatwe w uprawie. Należą do nich słonecznik, powój, nagietek, nasturcja czy groszek pachnący.

5. Odporność roślin na mróz

Kwiaty jednoroczne wysiewane bezpośrednio do gruntu są zwykle odporne na przymrozki. Wysiewa się je już nawet w marcu (czarnuszka, groszek pachnący, mak). Są jednak rośliny wysiewane do gruntu, które nie znoszą przymrozków i można siać je dopiero po tzw. zimnych ogrodnikach (po 15 maja). Są to cynie, nasturcje czy portulaki. Kwitną bardzo długo, bo aż do pierwszych przymrozków. cynia 2

Wysiew bezpośrednio do gruntu

Rośliny wysiewane bezpośrednio do gruntu na ogół nie lubią przesadzania, więc projektując taką rabatę, przemyślmy dokładnie jej układ. Technika „do gruntu” zwana jest „siewem bezpośrednim”, gdyż nie wymaga zbędnego sprzętu, takiego jak doniczki czy rozsadnik. Niewiele osób decyduje się na wysianie kwiatów jednorocznych do doniczek. Chociaż zapewne znajdą się miłośnicy sielskich ogrodów i pokuszą się o wysianie ich na balkonie czy tarasie. Do tej grupy roślin należą zarówno wysokie piękne kwiaty rabatowe, niskie na obwódki, jak i pnącza. Wiele osób zapomina o roślinach jednorocznych wysiewanych do gruntu, bo przecież łatwiej kupić kwitnącą bylinę w sklepie, ale jest przecież mnóstwo roślin, które wzbogacą nasz ogród przy niewielkim nakładzie pracy. Rozmnażanie roślin poprzez wysiew do gruntu jest najprostszą metodą. Wystarczy małe poletko, szpadel, grabie i żyzna ziemia. Pamiętajmy, że większość roślin jednorocznych, aby pięknie zakwitła, potrzebuje dobrej gleby. ubiorek

tabela 1

Wysiew do pojemników na rozsady

Dojrzali ogrodnicy, którzy mają już wiedzę i predyspozycje, mogą zająć się trudniejszą uprawą roślin jednorocznych wymagających szeregu czynności, zanim trafią na docelową rabatę. Do tego potrzeba sporo miejsca, czasu, cierpliwości, ale też doświadczenia. Jeśli nie mamy szczególnej wiedzy na temat roślin i dopiero zaczynamy przygodę z wysiewaniem roślin, zacznijmy od tych łatwiejszych w uprawie, jak dziwaczek, goździk, gailardia czy nemezja. Petunię, szałwię czy lobelię zostawmy specjalistom i lepiej kupmy gotowe sadzonki. dziwaczek

tabela

Rabatę kwiatów jednorocznych, podobnie jak bylin, musimy najpierw odpowiednio zaprojektować. Należy zadbać, aby rośliny miały odpowiednie towarzystwo, komponowały się kolorystycznie, ale przede wszystkim uzupełniały się okresem kwitnienia. Dlatego najlepiej łączyć rośliny krótko kwitnące z kwitnącymi aż do przymrozków. Ważna jest również wysokość kwiatów na rabacie. Trzeba pamiętać, żeby jedne kwiaty nie przysłaniały światła innym. Dlatego rabatę budujemy piętrami. Najwyższe od północy, najniższe, tzw. obwódki, od południa. Jeśli chcemy mieć rabatę, która będzie mieć kształt kulisty bądź elipsy, piętra będą budowane od środka rabaty i obniżały się ku brzegom. Wtedy od północy należy wysiać rośliny preferujące cień, gdyż wysokie kwiaty w środku naszej kompozycji osłonią je przez większość dnia. Kupmy więc nasiona już dziś i postarajmy się wzbogacić nasz ogród pięknymi, własnoręcznie wyhodowanymi kwiatami.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro