Wyprawka dla pierwszoklasisty

Pierwszy dzwonek to dźwięk, którego najstarsze przedszkolaki wyczekują przez cały rok. Chęć poznania szkolnego życia i duma z bycia coraz starszym sprawia, że 1 września na twarzach dzieci pojawiają się wypieki. Warto wspólnie z pierwszakiem skompletować wyprawkę, aby radości z rozpoczęcia nauki towarzyszyło także zadowolenie z wygodnego plecaka i kolorowych długopisów.

Magdalena Szymkuć Magdalena Szymkuć / 03-08-2015

Wybieraj z głową

Dobrze wykonany, a przy tym ładny plecak oraz zestaw podręczników i ćwiczeń to absolutne minimum, które powinno znaleźć się na liście zakupów dla debiutującego ucznia szkoły podstawowej. O ile spis książek każdy rodzic otrzymuje w szkole, o tyle plecak i wszelkie niezbędne akcesoria to jego swobodny wybór.

Koszt zakupu wyprawki dla pierwszoklasisty to przynajmniej kilkaset złotych, należy doliczyć jeszcze strój i obuwie sportowe, a także odświętne ubrania na rozpoczęcie roku szkolnego i uroczystość pasowania na ucznia. W nadmiarze gumek do mazania, brokatowych cienkopisów i piórników z postaciami z bajek łatwo jest się jednak zapomnieć i kupić wiele przedmiotów, z których pociecha po prostu nie skorzysta. Co powinno zatem znaleźć się w plecaku dziecka, które po raz pierwszy wybiera się do szkoły?

Plecak i przybory szkolne

Szukając plecaka idealnego dla swojej pociechy, powinnaś zwrócić uwagę nie tyle na wygląd, co na jakość wykonania. Plecak powinien mieć usztywniane dno i plecy, a także regulowane szelki. Warto zwrócić uwagę na modele z bocznymi kieszeniami, które zwykle przeznacza się na butelkę z wodą czy drugie śniadanie. Jeśli wybrany plecak nie ma elementów odblaskowych, możesz kupić dodatkowe odblaski, które przymocujesz do tornistra.

Nie mniej ważne od plecaka jest też to, co pierwszoklasista włoży do środka. Pozwól mu wziąć udział w kompletowaniu wyprawki – ty zwracaj uwagę na funkcjonalność i jakość wykonania przedmiotów, które wybierać będzie twoja pociecha. Nie miej wątpliwości, że zdecyduje się na te najbardziej kolorowe, oczywiście z ulubionymi postaciami z kreskówek.

W wyprawce muszą się znaleźć:

– cienkie zeszyty w kratkę i w trzy linie, na początek odpowiednie będą te 16-kartkowe;

piórnik z przegródkami i mocowaniami z gumek, które ułatwiają utrzymanie porządku, a w nim: dwa długopisy niebieskie lub czarne, jeden lub dwa kolorowe długopisy, ołówek z gumką, temperówka, gumka do mazania, nożyczki z zaokrąglonymi końcami, linijka, klej w sztyfcie;

blok techniczny i blok rysunkowy;

kredki świecowe i kredki ołówkowe;

– bibuła, krepa i papier kolorowy;

farby plakatowe i akwarele oraz zestaw pędzelków;

pisaki;

– plastelina;

– dwie teczki z gumką w formacie A4do prac plastycznych, ewentualnie także jedna mniejsza w formacie zeszytowym;

bidon i pojemnik na drugie śniadanie.

Ubrania do ćwiczeń…

Kiedy już wspólnie wybierzecie wymarzony plecak albo tornister i skompletujecie wszystkie akcesoria papiernicze, nadejdzie czas na wybranie ubrań.

Strój do ćwiczeń od wielu lat jest taki sam, a już na pewno nie zmienił się od czasu, kiedy sama siedziałaś w szkolnej ławie. Na sali gimnastycznej dziecko powinno mieć buty sportowe z białą podeszwą, białą koszulkę z krótkim rękawem oraz granatowe lub czarne krótkie spodenki. Wybierz ubrania z przewiewnej, cienkiej tkaniny, najlepiej takiej, która w składzie ma 100% bawełny. Nie zapomnij o skarpetkach na zmianę oraz dłuższych dresowych spodniach i bluzie, gdyby było chłodniej, a dzieci miały lekcje wychowania fizycznego na dworze. Przydadzą się też dwa worki na buty – jeden na trampki czy adidasy, a drugi na strój gimnastyczny. Pamiętaj, żeby worki podpisać albo wybrać te z możliwością spersonalizowania.

… i strój galowy na szkolne uroczystości

Strój galowy maluch założy na pewno 1 września i w dniu pasowania na ucznia. Warto postawić na oczywiste szkolne barwy, czyli biel i granat. Szafę synka możesz więc wzbogacić w granatowy garnitur z białą koszulą albo ciemne jeansy, granatowy kardigan, dziecięcy krawat i białą koszulę, a dla dziewczynki wybrać granatową sukienkę bez rękawków połączoną z białą koszulą lub białą koszulę i granatową spódnicę.

Rodzicu pamiętaj, że pierwszak jest zachwycony szkołą, choć jednocześnie obawia się nowych wyzwań. Bez wątpienia wiele radości sprawi dziecku wspólne kompletowanie wyprawki. Wszystkie jej elementy wybieraj z głową, decydując się na to, co funkcjonalne i rzeczywiście niezbędne. Koniecznie dowiedz się, czy szkoła nie przygotowała listy rzeczy, których dzieci potrzebować będą w pierwszej klasie. Taki spis znacznie ułatwi zakupy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro