Wypiekacz do pączków, czyli jak zrobić domowe donaty

Wypiekacze do pączków, zwane także pączkownicami, to doskonała alternatywa dla klasycznego, domowego pieczenia pączków. Nie dość, że upieczone w ten sposób pączki są zdrowsze, to w dodatku czas wypieku jest znacząco krótszy. Dlaczego warto kupić takie urządzenie i czym się kierować podczas jego wyboru?

Piotr Pesta Piotr Pesta / 23-09-2015

Różnice w stosunku do klasycznego wypieku

Tradycyjny wypiek pączków w bardzo dużym skrócie polega na wyrobieniu ciasta drożdżowego, nagrzaniu garnka lub innego naczynia z olejem, usmażeniu ich, a na końcu polukrowaniu oraz ewentualnie dodatkowo nabiciu nadzieniem, np. różanym. Niestety – jak zapewne wiecie – podczas smażenia w głębokim oleju pączki chłoną bardzo dużo niezdrowego tłuszczu, który potem mimo woli zjadamy.

Jeśli chodzi o pączki wypiekane w pączkownicy, mają one nieco inny kształt, bo na samym środku posiadają charakterystyczną dziurkę. To właśnie ze względu na nią tego rodzaju pączki nazywamy po prostu donatami. To oczywiście nie jedyna różnica, bo większa część przepisów na ciasto do wyrobu pączków z pączkownicy nie zawiera drożdży, a jedynie proszek do pieczenia.

Niestety, tradycyjne pączki wyrośnięte na drożdżach są w smaku o niebo lepsze niż te stworzone na bazie proszku do pieczenia. Całe szczęście pieczenie donatów w maszynie jest niezwykle szybkie i trwa zaledwie ok. 3 minuty.

Czystość

Każdy, kto robił klasyczne pączki, wie, ile zachodu ta czynność kosztuje. Nie dość, że zrobione ciasto musi najpierw wyrosnąć, to po jego zrobieniu i smażeniu na głębokim oleju – pozostaje cała masa naczyń do mycia. Wypiekacz do pączków jest o wiele łatwiejszy do czyszczenia. Większość z urządzeń ma specjalne nieprzywierające powierzchnie, dzięki którym po wystygnięciu sprzęt wystarczy tylko przetrzeć szmatką i schować do szafki.

Czym się kierować podczas zakupu wypiekacza do pączków?

Większość wypiekaczy do pączków ma miejsce na upieczenie 7 donatów jednocześnie. Zwracać uwagę powinniśmy przede wszystkim na moc urządzenia, gdyż im jest ona większa, tym sprzęt szybciej się nagrzeje, a tym samym szybciej zrobi dla nas upragnione łakocie.

Oczywiście nie bez znaczenia jest jego funkcjonalność, czyli obecność lampek kontrolnych informujących o nagrzaniu, a także zabezpieczenie w postaci blokady przed otwarciem w trakcie pracy. Jedną z kluczowych funkcji jest rzecz jasna nieprzywierająca powłoka, pozwalająca na pieczenie pączków bez konieczności ich późniejszego odrywania z powierzchni grzejnej.

Dobrze byłoby, aby wypiekacz miał miejsce, w którym można nawinąć/schować przewód zasilający. Dopiero na końcu powinniśmy zwracać uwagę na design. W sprzedaży jest również cała masa wypiekaczy wielofunkcyjnych, które oprócz donatów upieką też np. muffinki.

Ceny

Jeśli spodziewacie się, że urządzenie do wypieku pączków będzie drogie, to mogę was miło zaskoczyć. Okazuje się, że tego typu sprzęty kosztują w zasadzie tyle samo, co opiekacze do kanapek czy gofrownice. Cena jest ściśle uzależniona od producenta, funkcjonalności urządzenia, jego mocy oraz designu.

W chwili, kiedy piszę ten tekst, ceny wypiekaczy do pączków kształtują się w granicach 50–120 zł. Jeśli więc jesteście fanami pączków i nie macie zamiaru czekać na kolejny tłusty czwartek, aby je zjeść, to bardzo dobrym pomysłem będzie rozważenie kupna tego typu maszyny i cieszenie się wypiekami, kiedy tylko będziecie mieli na to ochotę.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro