Wymiana silniczka wycieraczek

Wymiana silniczka wycieraczek

Silniki wycieraczek w różnych autach mają bardzo różny czas eksploatacji. Jedne psują się po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów, inne wytrzymują do końca życia auta. Ale tak naprawdę nie znamy dnia ani godziny. Jeśli wycieraczki przestaną działać, nie panikujmy, wymiana jest dość prosta.

udostępnij

Konrad Bagiński Konrad Bagiński  / 21-06-2016

Przede wszystkim możemy mieć pewność, że silnik wycieraczek padnie w nocy i w czasie deszczu – to taka reguła. Jakoś musimy sobie z tym poradzić, choć jazda w deszczu bez wycieraczek może być uznana za próbę samobójczą z usiłowaniem morderstwa. Nieważne, że stracimy ileś minut czy godzin – jazda w takich warunkach jest po prostu śmiertelnie niebezpieczna i bez sprawnych wycieraczek kontynuować jej nie wolno. Na szczęście wycieraczki dość wyraźnie dają znać o tym, że kres ich działalności zbliża się nieuchronnie. Nie ma w tym wielkiej filozofii – działają gorzej, wolniej, z wyraźnym wysiłkiem, przy okazji hałasując. Najpierw upewnijmy się, że przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest rozładowany akumulator, a następnie zabierzmy się do działania. Uwaga: jeśli wycieraczki kompletnie nie działają, padły i ani się ruszą, sprawdźmy też odpowiedni bezpiecznik w skrzynce. Być może to jego wina i wymiana usunie problem.

Wymiana silnika wycieraczek przednich

Zacznijmy od zaznaczenia pozycji wycieraczek na szybie – najłatwiej zrobić to kawałkiem taśmy klejącej. Po prostu przymocujmy go tuż pod piórem. Po co? Przekonamy się za chwilę. Następnie przechodzimy do demontażu wycieraczek. Przede wszystkim zdejmujemy pióra, a następnie odkręcamy ramiona wycieraczek. Metody ich mocowania są bardzo różne, ale rzadko wybitnie skomplikowane. Czasami wystarczy podważyć mocowanie po przechyleniu kapturka, czasem odkręcić. Postępujmy zgodnie z tym, co podpowiada nam logika – nie bójmy się, to nie jest fizyka jądrowa.

Druga czynność to zlokalizowanie silnika wycieraczek. Na ogół znajduje się pod maską, blisko kabiny – w okolicach podszybia. Silnik jest dość często zespolony lub spięty z mechanizmem wycieraczek. Obejrzyjmy go dokładnie, bo może korozja tej części jest powodem awarii. Rozkręćmy to całe ustrojstwo – jeśli mechanizm ani drgnie albo chodzi z wyraźnymi oporami, a podpięty do kostki silnik hula aż miło, to wystarczy kupić i wymienić same cięgna. Kosztują jakieś 20–40 zł, silnik jest zaś ponad dwukrotnie droższy. Oczywiście mówimy o cenach dla popularnych aut, droższe i większe będą wymagały większej inwestycji. Jeśli ktoś się zastanawia, czy warto robić to samemu, podam przykład. Kiedy kilka lat temu padł mi silnik tylnej wycieraczki, zadzwoniłem do ASO i zapytałem o cenę. 480 złotych plus robocizna. Długo się nie zastanawiałem, zamówiłem silnik poza ASO, dzień później odebrałem go z poczty i pod jej budynkiem za pomocą jednego śrubokręta i klucza wymieniłem. Koszt całej operacji wyniósł ok. 60 złotych.

Podczas demontażu silnika pamiętajmy o ostrożności – nic na siłę, róbmy notatki, zaznaczajmy mazakiem, gdzie co było podłączone i co w co wchodzi. Nie zaszkodzi zrobienie paru zdjęć. Szczególną uwagę zwróćmy na kostki elektryczne i ich szczelność – pod maską jest mokro, a silnik musi być odpowiednio zabezpieczony.

Po wymianie silnika i podpięciu go sprawdźmy, czy działa. Zakładamy, że wszystko jest w porządku, dodajemy więc mechanizm (cięgna), na sam koniec zakładamy ramiona wycieraczek z zamontowanymi wcześniej piórami. I tu przydadzą nam się naklejone wcześniej kawałki taśmy – dzięki nim dobrze ustawimy wycieraczki. Robienie tego na oko, metodą prób i błędów, jest po prostu czasochłonne.

Silnik tylnej wycieraczki

Jego wymiana jest odrobinkę trudniejsza, bo musimy zdemontować wnętrze klapy bagażnika, a więc usunąć zaślepki, plastiki, obicie. To bywa dość pracochłonne, sama wymiana silnika tylnej wycieraczki przebiega zaś prościej, bo nie montuje się do tego żadnych cięgien – jest on na ogół na sztywno spięty z ramieniem. Tu również warto zastosować patent z kawałkiem taśmy.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro