Wyjazd na wakacje z przyczepą kempingową – niezbędne wyposażenie

Wyjazd na wakacje z przyczepą kempingową – niezbędne wyposażenie

Podróżowanie z przyczepą kempingową ma bardzo dużo zalet, dlatego coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie podczas wyjazdów wakacyjnych. Jednak zanim wyruszymy w podróż, musimy się do niej przygotować i wyposażyć w odpowiednie akcesoria. Sprawdźmy, jakie jest niezbędne minimum.

udostępnij

Łukasz ŻochowskiŁukasz Żochowski / 27-08-2015

Hak holowniczy

Kluczowym elementem, jaki musi posiadać nasz samochód, jest hak holowniczy. Jeśli nie ma go na wyposażeniu, będziemy musieli kupić dedykowany model. Na rynku dostępne są wersje montowane na stałe oraz takie, w których kulę można odkręcić. Najwygodniejsze są modele wyposażone w automat, który pozwala zdemontować kulę bez używania narzędzi.

Podczas zakupu wybierajmy tylko homologowane produkty renomowanych producentów, ponieważ gwarantuje to bezproblemowy montaż i wysoką jakość. W miarę możliwości unikajmy modeli, które do prawidłowego montażu wymagają cięcia zderzaka, ponieważ wpływa to negatywnie na estetykę montażu i podwyższa jego koszt. Ceny haków holowniczych są ściśle uzależnione od ich rodzaju oraz od modelu samochodu, do jakiego są przeznaczone.

Oprócz haka holowniczego konieczne jest zamontowanie wiązki elektrycznej zakończonej gniazdem zasilającym. W nowszych samochodach wyposażonych w kontrolę oświetlenia, czujniki parkowania i magistralę CAN niezbędny jest również elektroniczny moduł sterujący, który należy podłączyć do instalacji elektrycznej pojazdu. W przeciwnym razie oświetlenie samochodu przestanie działać, mogą się także pojawić komunikaty o błędach, a w skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia instalacji elektrycznej.

Adapter

Wiązki wykorzystywane do oświetlenia przyczepy zakończone są wtykiem 7- lub 13-pinowym. Wiązka 7-pinowa jest wykorzystywana przeważnie w lekkich przyczepach o DMC 750 kg i obsługuje światła pozycyjne, stop, kierunkowskazy oraz światła przeciwmgielne. Wiązka 13-pinowa jest stosowana w większych przyczepach i dodatkowo obsługuje światło cofania oraz wewnętrzną instalację przyczepy, umożliwiając zasilanie np. lodówki.

Jeśli wtyk od instalacji elektrycznej przyczepy nie jest kompatybilny z gniazdem w naszym samochodzie, konieczne będzie zastosowanie adaptera. Pamiętajmy, że jeśli w samochodzie posiadamy gniazdo 7-pinowe, a w przyczepie wtyk 13-pinowy, to przejściówka zapewni nam tylko możliwość podłączenia przyczepy i zasilania podstawowych świateł, jednak nie obsłuży jej dodatkowego oświetlenia. Ceny adapterów na Allegro zaczynają się od około 10 zł.

Lusterka

Dodatkowe lusterka są jednym z podstawowych elementów obowiązkowego wyposażenia samochodu, który ciągnie przyczepę kempingową. Nawet jeśli posiadamy jedną z mniejszych przyczep, to jej gabaryty nie pozwolą na skuteczne obserwowanie sytuacji na drodze w lusterkach wstecznych. Jest to szczególnie istotne podczas wykonywania takich manewrów, jak skręcanie, wyprzedzanie czy cofanie. Komplet dodatkowych lusterek kupimy na Allegro już od 20 zł.

Kliny pod koła

Bezpieczne parkowanie samochodu z przyczepą kempingową wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności. Łączna masa zestawu to często kilka ton, dlatego parkowanie nawet na niewielkich wzniesieniach wymaga zastosowania odpowiednich klinów pod koła. Oprócz zabezpieczenia zestawu podczas parkowania, możemy je wykorzystać również przy postoju przyczepy lub wymianie koła. Komplet dwóch klinów to wydatek co najmniej kilkunastu złotych.

Zabezpieczenia antykradzieżowe

Zabezpieczenie antykradzieżowe jest bardzo przydatne, gdy pozostawiamy przyczepę na polu namiotowym lub niestrzeżonym parkingu, ale również gdy chcemy uniemożliwić kradzież przyczepy podczepionej do samochodu. Zabezpieczenie jest montowane do zaczepu kulowego, a zwolnienie blokady następuje przy użyciu specjalnego klucza. Podstawowe zabezpieczenia antykradzieżowe to wydatek około 50 zł, jednak na bardziej zaawansowane modele będziemy musieli wydać powyżej 100 zł.

Dodatkowe wyposażenie

Oprócz podstawowych elementów niezbędnych do bezpiecznego podróżowania z przyczepą kempingową, warto rozważyć zakup dodatkowego wyposażenia, które podwyższy komfort jej użytkowania. Jednym z takich akcesoriów jest przedsionek, który znacząco zwiększa metraż użytkowy przyczepy. Na Allegro dostępne są modele w różnych rozmiarach, a ich ceny zaczynają się już od 500 zł.

Przyczepę kempingową można również wyposażyć w bagażnik rowerowy. Do wielu przyczep producenci oferują dedykowane modele jako wyposażenie opcjonalne. Jednak zdecydowanie tańszą opcją będzie zakup bagażnika uniwersalnego. Najtańsze modele na Allegro kupimy już za około 250 zł.

Coraz popularniejszym wyposażeniem opcjonalnym przyczep kempingowych są panele słoneczne. Umożliwiają one niezależne zasilanie urządzeń elektrycznych zainstalowanych w przyczepie. Montaż jest bardzo prosty i nie wymaga ingerencji w konstrukcję przyczepy. Koszt zakupu paneli słonecznych nie jest mały, ponieważ na najtańsze modele trzeba wydać co najmniej 700 zł. Mimo to korzyści płynące z takiego rozwiązania zdecydowanie zachęcają do zakupu.

Współczesne przyczepy kempingowe zapewniają bardzo duży komfort, dlatego są świetną alternatywą dla klasycznych noclegów. Na pokładzie mamy do dyspozycji pełnowymiarowe miejsca do spania, kuchnię, a nawet toaletę i prysznic. Aby móc korzystać z tych wszystkich udogodnień, musimy nabyć niezbędne wyposażenie, które umożliwi bezpieczną eksploatację przyczepy. Bardzo istotne jest również dodatkowe wyposażenie, które w dużym stopniu zwiększa jej funkcjonalność. Odpowiednio przygotowana i wyposażona przyczepa bez wątpienia zapewni komfort podczas każdego wyjazdu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro