Wygodny i bezpieczny rower typu cargo

Wygodny i bezpieczny rower typu cargo

Rower transportowy to świetna alternatywa dla auta lub dziecięcego wózka. Może być szczególnie przydatny dla rodzin wielodzietnych, a i dla tych z jedynakami stanowi idealny wybór.

udostępnij

Katarzyna KołbuśKatarzyna Kołbuś / 22-06-2019

Chociaż Polska nie szczyci się dobrą infrastrukturą do jazdy na rowerze, a i z kulturą kierowców aut w stosunku do tych z jednośladów różnie bywa, to jednak coraz więcej osób docenia zalety rowerów. Rowery cargo, znane też jako cargobike lub bakfiet, czyli transportery z wydłużoną ramą, na której zamontowane są miejsca do transportu, stają się coraz bardziej popularne. Familijne rowery cargo pojawiły się już w XIX wieku. Niektóre z nich mogły pomieścić nawet 5-osobową rodzinę, np. tandem z dwuosobowym bagażnikiem z tyłu i takim samym z przodu. Z powodzeniem łączono rower z wózkiem dziecięcym, a jedna z przedziwnych hybryd pokazuje całe gospodarstwo domowe – rower połączony z maszyną do szycia i krzesłem.

Cargo riksza

Rowery towarowe występują w dwóch podstawowych wersjach – jako trzykołowce (ang. trikes) lub dwukołowe (ang. long-johns). Można nimi przewieźć ładunki nawet do 150 kg, a więc nie tylko dzieci, ale też razem z nimi np. zakupy. Są w pełni bezpieczne. Jazda cargo jest wręcz bezpieczniejsza od przemieszczania się na rowerze z fotelikiem dziecięcym, co udowodniły testy ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club, renomowana organizacja przeprowadzająca testy fotelików). Bardzo wygodną opcją są transportery inspirowane rikszą, ze skrzynią lub siedziskami w przodu. Można obserwować dzieci i rozmawiać z nimi, co z pewnością zwiększa przyjemność jazdy. Warto wybrać model z siedziskiem, z przymocowanymi do niego i do skrzyni szelkami.

Cargo zadaszone

4

Wiele modeli rowerów transportowych dla rodzin z dziećmi ma specjalne uchwyty do przyczepiania daszka, który możemy kupić oddzielnie. Inną ewentualnością jest zakup cargo już zadaszonego, przy czym możemy je odsunąć przy ładnej pogodzie lub zasunąć na suwak, kiedy pada deszcz lub wieje wiatr. Zwróćmy uwagę na materiał zadaszenia. Dobrze jeśli jest to tkanina UV odbijająca promienie słoneczne. Bezwzględnie musi mieć także system wentylacji, aby do dziecka docierało powietrze.

Miejskie cargo

Na miejskie wycieczki wybierajmy kompaktowe modele cargo, lekkie i raczej te dwukołowe niż trzykołowce, bo też te ostatnie zajmują więcej miejsca, jest więc większy problem z garażowaniem, a ponadto są szersze, przez co trudno nimi przemierzać wąskie niekiedy miejskie ścieżki.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest model wielofunkcyjny skonstruowanego tak, że można użytkować cargo w trybie wózka spacerowego, wózka do joggingu, zadaszonego trójkołowca, roweru trójkołowego albo roweru na dwóch kołach, a w końcu jako przyczepki rowerowej. Pięć funkcji, które możemy modelować, poświęcając na to zaledwie kilka minut.

Jeśli cargo spodoba się nam na tyle, że będzie można nim jeździć na co dzień albo jeśli przewozić nim więcej niż jedno dziecko, a więc obciążenie będzie spore, to dobrą opcją jest wybranie roweru z elektrycznym napędem. Przy transporcie maluszka warto kupić miejski rower cargo, który będzie miał możliwość zamontowania fotelika samochodowego. Niektóre z modeli cargo maja taką opcję, trzeba tylko dokupić stelaż do fotelika.

Cargo dziecięce

Ciekawą opcją jest też dziecięcy rowerek transportowy. Trójkołowy cargo dla malucha może być pierwszym rowerem do nauki. Dwa kółka z przodu będą stabilizować jazdę i pomogą dziecku w nauce kierowania. Skrzynia z przodu to idealne miejsce dla lalek, misiów i książek.

Zamiast holować dziecko z tyłu, postawmy na cargo, które pozwoli mieć je w zasięgu wzroku. To z pewnością sprawi, że wycieczki rodzinne czy codzienna droga do przedszkola lub szkoły będą prawdziwą przygodą.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro