Wyciskarki soków

Zaczynając właściwie się odżywiać, prędzej czy później rozglądamy się za urządzeniem do robienia soków. Dla wielu osób świeże soki są nieodzownym elementem zdrowej diety. Zanim coś wybierzesz, sprawdź co jest ważne i na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Anna Dąbrowska Anna Dąbrowska / 23-08-2016

Sokowirówka czy wyciskarka?

Jeden i drugi rodzaj urządzeń do produkcji soku ma zalety, ale też swoje ograniczenia. Warto je znać. Działanie sokowirówkiopiera się na wirującym sicie, a jej dno jest wyposażone w niewielkie ostrza. Te urządzenia są zwykle tańsze, a otrzymany sok jest klarowny i czysty (dla niektórych osób może to być wada). Są też szybkie i zwykle za ich pomocą można uzyskać sok z większości warzyw i owoców. Wadą jest fakt, że większość składników odżywczych zostaje w pojemniku na odpadki. To także oznacza, że czyszczenie urządzenia jest kłopotliwe. Za to wyciskarki soków są droższe, ale bardziej wydajne – zużywany jest zwykle prawie cały produkt, więc potrzebujemy mniej składnika, żeby uzyskać szklankę soku, niż w przypadku sokowirówki. Wyciskarki to urządzenia wolnoobrotowe, wykorzystujące siłę miażdżenia, dlatego sok z nich jest zwykle mniej napowietrzony i bardziej gęsty.

A może zwykły blender?

Blender kielichowyjest rozwiązaniem wartym przemyślenia pod warunkiem, że ma bardzo ostre mieszadło. Wtedy możesz miksować smoothies, wykorzystując rośliny w całości.

Na jakie cechy urządzenia zwrócić uwagę?

Nie istnieje urządzenie idealne, dlatego twój wybór zawsze będzie miał wady. Zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz, i postaw na dwie najważniejsze dla ciebie cechy.

  • Wydajność: im więcej zostaje w pojemniku na odpady, tym gorzej, bo potrzebujesz więcej produktów, żeby uzyskać jedną szklanke soku. Czas wyciskania: im wolniej przebiega proces, tym lepszej jakości jest sok. Ale jeżeli masz dużą rodzinę i chcesz przerobić wiele owoców naraz, szybkość pracy wyciskarki może mieć niebagatelne znaczenie. Jeśli wiesz, że będziesz robić dużo soku, zastanów się nad wyborem sokowirówki z obiegiem otwartym. Zniknie problem przepełniania się pojemnika na odpady.

  • Z jakich produktów można robić sok? Najmniej uniwersalne są wyciskacze cytrusów, ale jeżeli pijasz sok tylko z nich, może to nie stanowić żadnego problemu. Nie wszystkie urządzenia umożliwiają wyciskanie soku z warzyw liściastych, więc jeśli nastawiasz się na soki ze szpinakiem, sprawdź, czy wybrany model ma taką opcję. Zwykle wyciskarki soków radzą sobie z warzywami liściastymi, sokowirówki nie zawsze.

  • Jaki jest efekt: niektóre urządzenia dają sok pełen drobinek, inne go napowietrzają, z jeszcze innych wylewa się klarowny płyn. Zastanów się, co lubisz, i dokładnie przeczytaj opis produktu. Nie każdy lubi pianę na wierzchu i „kłaczki”.

  • Łatwość czyszczenia: jeżeli zamierzasz korzystać z urządzenia często, wybierz takie, które łatwo umyć.

  • Cena: najdroższe są wyciskarkidwuślimakowe, ale nie każdy potrzebuje produktu aż tak wysokiej jakości. W wielu przypadkach wystarczy dobrej jakości model ze średniej półki.

Uwaga na cukier!

Pamiętaj, że sok, nawet świeży i przyrządzony z produktów bardzo dobrej jakości, ma swoje wady. Po pierwsze, soki z owoców zawierają skondensowaną dawkę cukru. Mało kto jest w stanie zjeść osiem pomarańczy, za to wypicie soku z nich (z całym cukrem w nich zwartym) nie stanowi najmniejszego problemu. Po drugie, owoc czy warzywo pozbawione miąższu traci wiele właściwości zdrowotnych (np. błonnik).

Ponieważ soki są dobrym uzupełnieniem zdrowej diety, warto mieć w domu urządzenie do ich produkcji. Dzięki temu zarówno ty, jak i twoja rodzina będziecie mogli cieszyć zdrowym dodatkiem do posiłków.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro