Wyciskarka czy sokowirówka – co wybrać?

Zdrowo skomponowana dieta powinna uwzględniać kilka porcji warzyw i owoców dziennie. Zawierają one dużo witamin i mikroelementów, są mało kaloryczne, a z uwagi na zawartość błonnika – sprzyjają utrzymaniu prawidłowej sylwetki. Nie każdy ma jednak możliwość co kilka godzin bawić się w króliczka i chrupać warzywa, dlatego warto sięgnąć po soki.

Anna Matraszek Anna Matraszek / 24-08-2016

Sokowirówka

Najprostszym sposobem na zapewnienie sobie pysznych soków jest robienie ich w sokowirówce. To pomocne urządzenie działa na zasadzie przecierania owoców. Z tego powodu przerabiać należy przede wszystkim miękkie warzywa i owoce. Sokowirówka jest dość cicha i pracuje szybko, dzięki czemu łatwo możemy cieszyć się uzyskanym napojem. Niewątpliwą jej zaletą jest również łatwość obsługi i czyszczenia – można ją szybko rozłożyć na części, które bez obaw można myć w zmywarkach. Tak otrzymany sok pozbawiony jest jednak wielu składników odżywczych – pozostają one w przetartych częściach owoców.

Ponadto z uwagi na szybkie tempo pracy elementy sokowirówki podgrzewają się i podgrzewają również wytwarzany sok – to niestety niszczy witaminy. Szybkie obroty sprawiają, że produkt spotyka się z powietrzem, co może wpływać niekorzystnie na jego składniki odżywcze. Nie należy też zapominać, że ilość soku uzyskanego w ten sposób jest niewielka, chociaż będzie on bardzo klarowny. Sokowirówki mają jednak niesamowitą zaletę – są stosunkowo tanie i dobry sprzęt można dostać już za mniej niż 200 zł. Oczywiście do miękkich cytrusów można użyć ręcznej wyciskarki, lecz są to jedyne owoce, jakie można w ten sposób przerabiać.

Wyciskarka

Mechaniczna wyciskarka jest urządzeniem, za które trzeba zapłacić kilkakrotnie wyższą kwotę niż za sokowirówkę, ale sok uzyskany w ten sposób jest dużo zdrowszy. Wyciskarki rozdrabniają warzywa i owoce na zasadzie mielenia i tłuczenia, następnie urządzenie przepycha je dodatkowo przez sito. W ten sposób otrzymujemy więcej soku i chociaż jest on gęstszy i mniej klarowny, to zawiera zdecydowanie więcej wartości odżywczych. Ślimak, który miażdży warzywa i owoce, ma też o wiele większą moc, dlatego w tym urządzeniu możemy przecierać na sok warzywa liściaste czy ziarna.

Ponadto urządzenie pracuje bardzo powoli, więc praktycznie nie generuje hałasu oraz – co ważne – nie grzeje się, co zapobiega niszczeniu wartości odżywczych soku. Trzeba też wziąć pod uwagę, że można do wyciskarki wrzucać całe owoce i warzywa bez obierania i rozdrabniania, co pozwala na uzyskanie składników odżywczych również ze skórek. Droższe wyciskarki mają najczęściej wbudowane dodatkowe funkcje (takie jak homogenizowanie) i wymienne wkładki pozwalające na mielenie mięsa. Zaletą wyciskarki z funkcją homogenizowania jest także możliwość wytwarzania purée i musów owocowych, a nawet przetworów na zimę.

Do minusów tego sprzętu, oprócz wysokiej ceny, należą tempo pracy i skomplikowana budowa. Powolne wyciskanie soku jest owszem zdrowsze, ale na upragniony napój trzeba czekać zdecydowanie dłużej. Ze względu na budowę sprzęt jest również trudniejszy w myciu i pielęgnacji, trzeba poza tym nabrać wprawy w jego skręcaniu.

Dla osób, które chcą wyciskać soki i jednocześnie ćwiczyć bicepsy, dobrym rozwiązaniem będzie ręczna, korbkowa wyciskarka – wymaga ona bardzo dużo siły i cierpliwości, a sok uzyskany w ten sposób nie jest tak dobrej jakości, jak ten uzyskany z wyciskarki mechanicznej.

Na Allegro dostępny jest ogromny wybór poradników dotyczących komponowania soków i przetworów z wyciskarek i sokowirówek. Jeśli więc chcemy coś zmienić na zdrowsze w diecie, zacznijmy od soków.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro