Wybierz wygodę – siodełka szosowe na długie trasy

Wybierz wygodę – siodełka szosowe na długie trasy

Jeśli wybierasz się w długie podróże rowerem, koniecznie zapewnij sobie maksymalną wygodę, wybierając siodełko szosowe.

udostępnij

Katarzyna KołbuśKatarzyna Kołbuś / 22-07-2017

Podczas długiej trasy chcemy jechać szybko i czuć się przy tym komfortowo. Aby to osiągnąć, nie możemy wybierać do jazdy miękkiego, szerokiego siodełka. A to dlatego, że duża powierzchnia styku z ciałem to także gwarantowane otarcia i odparzenia. Doświadczeni cykliści wiedzą, że najlepszym wyborem w takich przypadkach będzie siodło szosowe – wąskie, specjalnie wyprofilowane, często „oddychające” – wszystko po to, by ciężar ciała był rozłożony właściwie i by nie nagrzewało się dodatkowo podczas dużego wysiłku fizycznego. Zobacz, które z marek są szczególnie polecane przez rowerzystów i dobierz takie siodełko, które będzie spełniało Twoje potrzeby.

Propozycje od Fizik

Rowerzyści często sięgają po siodełka Fizik, które oferują szeroki wybór – różnego rodzaju pokrycia i wypełnienia, profile z wycięciem z tyłu, bardzo wąskie noski, które w części modeli da się regulować. Sporo siodeł tej firmy jest wykonywanych ręcznie, co gwarantuje wysoką jakość. Cyklistki chętnie wybierają siodło Fizik Antares. Jest ono pokryte materiałem Microtex, opatentowanym przez markę. Posiada bardzo solidne pręty KIUM. Jego cena na pewno nie jest adekwatna do jakości, bo 189 zł za wygodę i zdrowie kręgosłupa to naprawdę niedużo.

Sportowe siodła Selle

Selle to jedne z najpopularniejszych siodełek. Włoska marka produkuje siedziska z wypełnieniem piankowym lub żelowym. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po siodło żelowe, które ma lepszą amortyzację. Zbierając więcej drgań niż pianka, jednocześnie lepiej je wycisza, tak że nie docierają do naszej pupy i dzięki temu minimalizuje ból. Twarde, wąskie i wypełnione żelem jest siodełko Selle Italia C2 Gel Flow. Posiada ono wycięcie Gel Flow na newralgiczne miejsca ciała, dzięki czemu przód siodełka może łatwiej reagować na wszelkie drgania podczas jazdy. Dodatkowo pomaga w tym specjalna warstwa silikonowego żelu w wypełnieniu siodła. Komfortową jazdę zapewniają też pokrycie z naturalnej skóry i najwyższej jakości manganowe pręty. Już te elementy zapewniłyby wystarczającą wygodę, ale producent poszedł dalej, stosując elastomer Shock Absorber, jak sama nazwa sugeruje – absorbujący wstrząsy i wibracje.

ID Match – wyższa szkoła jazdy

Siodła nowej generacji mają specjalne programy, które dopasowują odpowiednie modele do preferencji cyklisty. Selle wdrożyła taki system do linii siodeł Flite. Aby zmierzyć siodło, należy podać kilka wytycznych: wiek, płeć, wagę, wzrost, liczbę kilometrów, jakie zwykle robimy w sezonie, pozycję na rowerze, rozstaw kości kulszowych i obwód ud. Wszystkie te parametry trafiają do ID Match, który sugeruje nam kilka odpowiednich dla nas modeli siodeł, podzielonych na przydatne kategorie: S1, S2, S3 oraz L1, L2 i L3. Te z kategorii S to siodła wąskie, MTB czy szosowe, natomiast L wskazuje na siodła szersze, jak np. do roweru miejskiego. Cyfry pokazują, czy siodło powinno mieć anatomiczne wycięcie i jak duże powinno ono być.

Jeśli chodzi o siodła Flite z systemem ID Match, to można śmiało polecić siodełko Selle Italia Flite Flow. Cena jest wysoka, bo ponad 400 zł, ale w tym budżecie znajdziemy mnóstwo ważnych dla szosówek zalet: szersza i płaska powierzchnia siedzenia, która poprawia ogólny rozkład nacisku na newralgiczne punkty, cienka wyściółka zwiększająca komfort dla tak płaskiego profilu i wzmocniona skorupa siodła.

Pamiętaj, że dobór siodełka to sprawa bardzo indywidualna. Kiedy już je wybierzesz pod kątem określonych parametrów – przede wszystkim stopnia twardości i sposobu wyprofilowania – przed dłuższą wyprawą zrób kilka mniejszych wypadów. Sprawdzisz w ten sposób, czy Twoje ciało zaakceptowało nowe siedzisko. Szosówki są dosyć twarde, co wbrew pozorom jest ich zaletą, ale trzeba pamiętać, żeby nie były zbyt twarde, bo na pewno nie podniesie to komfortu jazdy. Panowie mogą zwrócić uwagę na nosek siodełka – bywa, że źle ustawiony zepsuje działanie naprawdę dobrego siedziska.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro