Wybieramy uniwersalny czajnik bezprzewodowy

Bezprzewodowy czajnik w mgnieniu oka zagotuje wodę. To urządzenie, które sprawdzi się wszędzie, gdzie nie ma dostępu do kuchenki gazowej, ale znajduje się choć jedno gniazdko z prądem.

Tomasz Sadowski Tomasz Sadowski / 14-07-2014

Doskonały zarówno do użytku w domu czy biurze, jak i na wakacyjnym wyjeździe. Mnogość modeli czajników elektrycznych może przyprawić o zawrót głowy. Jaki model zatem wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Mogłoby się wydawać, że wybór czajnika elektrycznego to nic trudnego. Jednak szeroka oferta sprawia, że zakupić sprzęt idealny, który działa szybko, wygląda estetycznie i do tego jest ekonomiczny, nie jest wcale tak łatwo. W wyborze nie pomaga także różnorodność odmian czajników, wśród których można spotkać: małe, średnie i duże (podział ten uwzględnia pojemność), a także z grzałką spiralną lub płaską. Biorąc pod uwagę moc czajnika, wyróżnia się te nisko-, średnio- i wysokowatowe. Ostatni podział dotyczy materiału, z jakiego czajnik został wykonany. Dostępne są czajniki plastikowe, metalowe, szklane i ceramiczne.

Parametry czajnika

Podział na rodzaje uwzględnia konkretne cechy tego sprzętu. Jedną z nich jest pojemność. To parametr, który powinien być ściśle związany z przyszłymi użytkownikami. Jeśli czajnik będzie służył kilkuosobowej rodzinie lub stanie w firmowej kuchni, powinien mieć większą pojemność. Ta litrowa może okazać się za mała dla dużej liczby użytkowników, ale już dla singli czy par będzie wystarczająca.

Kolejnym ważnym aspektem podczas wybierania czajnika jest rodzaj jego grzałki. Do wyboru są te spiralne oraz płytowe. W pierwszym przypadku grzałka jest w całości odkryta. Przyczynia się to do szybkiego osadzania się na niej kamienia. Udoskonalając czajniki elektryczne, wymyślono grzałki płytowe, które obecnie są znacznie częściej spotykane. Na takiej grzałce kamień osadza się wolniej i w mniejszym stopniu. Łatwiej też go usunąć. Urządzenia z taką grzałką są droższe od tych z modelami spiralnymi.

Moc to jedna z najistotniejszych cech każdego urządzenia, w przypadku czajników elektrycznych nie jest inaczej. Im większa moc, tym woda zostanie szybciej zagotowana. Pamiętać jednak należy, że duży parametr mocy oznacza, że sprzęt pobierze też większą ilość prądu. Zatem radzimy znaleźć złoty środek – wybrać czajnik o dość dużej, ale nie największej mocy. Lepiej poczekać na zagotowanie wody minutę dłużej, niż płacić znacznie wyższe rachunki. W przypadku czajników z grzałką spiralną moc waha się od 200 do 2200 W, natomiast w czajnikach z grzałką płytkową wynosi od 600 do 3100 W.

Czajniki elektryczne spotykane na sklepowych półkach to sprzęty różniące się także wizualnie. Mogą zostać wykonane z tworzywa sztucznego, stali szlachetnej, szkła oraz ceramiki. Który model wybrać?

Z tworzywa sztucznego – to czajniki najlżejsze. Doskonale sprawdzą się podczas wakacyjnych wyjazdów. Plastikowa obudowa nie nagrzewa się, zatem nie stwarza niebezpieczeństwa związanego z poparzeniem.

Ze stali szlachetnej – takie czajniki są cięższe. Stal w przeciwieństwie do plastiku nagrzewa się. Warto zatem zwrócić uwagę na modele mające termoizolację.

Ze szkła – uznawane są za najbardziej estetyczne. W pierwszym kontakcie nie przypominają czajników elektrycznych. Uważa się je za w pełni higieniczne, natomiast ich wadą jest to, że bardzo mocno się nagrzewają, co stwarza niebezpieczeństwo poparzenia, szczególnie dla najmłodszych.

Z ceramiki – modele ceramiczne są najrzadziej spotykane. Ceramika uznawana jest za „najzdrowszy” materiał, najłatwiej też utrzymać ją w czystości. Takie czajniki jednak są ciężkie. Ponadto należy uważać na możliwość ich mechanicznego uszkodzenia.

Funkcje czajników

Wybierając czajnik, należy przyjrzeć się jego funkcjom. Oczywiście podstawową jest zagotowanie wody, ale niektóre modele czajników pozwalają na znacznie więcej. Te z regulacją temperatury mogą podgrzać wodę do wartości ustawionej wcześniej przez użytkownika. Temperatura regulowana może być w zakresie od 40 do 100°C. Taką możliwość daje użytkownikom chociażby Philips Pure Essentials Collection. Regulator temperatury zazwyczaj ma postać wyświetlacza elektronicznego. To funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie.

Każdy zdaje sobie sprawę, że woda, którą wlewamy do czajnika prosto z kranu, nie należy do najczystszych. Zatem czajnik powinien być wyposażony w odpowiednie filtry. Standardowy stanowi siateczka nylonowa, jednak jest ona w stanie wychwycić tylko większe zanieczyszczenia. Lepiej poradzi sobie z nimi siateczka ze stali szlachetnej, która zniweluje także niepożądane zapachy. Warto zwrócić uwagę na czajniki z urządzeniem filtrującym w komplecie. Takie modele, zanim zagotują wodę, najpierw ją oczyszczają.

Ponadto, jeśli kupujesz czajnik bezprzewodowy, koniecznie upewnij się, czy dany model ma łatwy do odczytania wskaźnik poziomu wody oraz widoczną lampkę kontrolną. Dobrych urządzeń szukaj u sprawdzonych producentów, takich jak: Philips, DeLonghi, Zelmer czy Kenwood. Zakup czajnika bezprzewodowego, który w ekspresowym tempie zagotuje wodę na herbatę czy kawę, to koszt rzędu 200-300 złotych.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro