Wybieramy stroik do gitary – jaki będzie najlepszy dla ciebie?

Wybieramy stroik do gitary – jaki będzie najlepszy dla ciebie?

Czy dobrze nastroić gitarę to trudne zadanie? Przed laty rzeczywiście było to nie lada wyzwanie. Dzisiaj, w dobie stroików elektronicznych, powinien sobie z tym poradzić nawet początkujący gitarzysta. Jaki stroik wybrać?

udostępnij

Wojciech PrzylipiakWojciech Przylipiak / 16-06-2015 / aktualizacja: 02-07-2019

Kilka uderzeń w struny, kilka obrotów stroikami na główce gitary i dobry słuch – to wystarczy wytrawnemu gitarzyście, by uzyskać czyste brzmienie instrumentu. Nie każdy jednak ma dobry słuch muzyczny i na początku lepiej stroić gitarę przy użyciu profesjonalnych stroików. Oczywiście brzmienie gitary zależy też od jej jakości i strun, ale odpowiednie ich nastrojenie to podstawa.

Dla tych z dobrym słuchem

Niewielki metalowy przedmiot w kształcie widełek zakończony kulką to kamerton widełkowy, który został wynaleziony na początku XVIII wieku i z powodzeniem jest do dziś używany przy strojeniu instrumentów. Jest mały, poręczny i tani. Żeby jednak prawidłowo się nim posługiwać, trzeba mieć dobry słuch. Po uderzeniu kamertonem wprowadzamy go w wibrację. Na podstawie dźwięku nastrajamy najcieńszą na gitarze strunę e na piątym progu. Na jej podstawie nastrajamy pozostałe struny. To może być czasochłonne i wymaga słuchu.

Szybko i pewnie

Dla leniwych i tych o gorszym słuchu pomocne będą apki, które można znaleźć w internecie. Gitarę można nastroić również za pomocą elektronicznego stroika. To niewielkie urządzenie, które można przyczepić do gitary za pomocą klapsa, dostępne już za kilkanaście złotych. Nastroimy nim gitarę akustyczną, basową, ukelele. Stroik montowany na główce wyłapuje drgania po uderzaniu w strunę. Są też modele z mikrofonem, które nie są montowane na instrumencie. Ten pierwszy sprawdzi się w miejscu mniej wyciszonym, kiedy w otoczeniu nie brakuje innych dźwięków.

Jeszcze innych stroików używają muzycy podczas koncertów. Używają oni stroików podłogowych, które pozwalają na strojenie na bieżąco i włączanie ich stopą.

Wszystkie stroiki elektroniczne działają na podobnej zasadzie. Mają wyświetlacz, który po uderzeniu w strunę pokazuje, czy trzeba ją bardziej naciągnąć, czy poluzować. W ten sposób możemy nastroić każdą strunę.

Dla bardziej wtajemniczonych

Do gitar elektrycznych najczęściej używane są tunery. To bardziej rozbudowane urządzenia od stroików, zazwyczaj o kilkadziesiąt złotych droższe. Charakteryzują się większą czułością, mogą mieć funkcję metronomu. Ważne przy jego wyborze jest zwrócenie uwagi na czułość i czytelność. Oczywiście tuner powinien być czuły i szybko reagować na dźwięki gitary, a nie instrumentów wokoło.

Wśród nich można wyróżnić tunery chromatyczne, które wskazują wszystkie dwanaście półtonów. Taki tuner przydaje się, gdy chcemy nastroić więcej niż jeden instrument.

Jeśli przygodę z gitarą chcemy kontynuować przez długi czas i rozwijać się muzycznie, na pewno nie warto oszczędzać na takim urządzeniu. Zakup najtańszego modelu może się szybko zemścić i zniechęcić do grania. Popularne tunery produkuje np. amerykańska firma Korg. Dostępne są modele od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych. Cenione są także tunery Polytune duńskiej firmy TC Electronic. Tutaj ceny wahają się od 160 zł do ponad 400 zł.

Dla tych, którzy nie chcą powiększać swojego mieszkania czy sali prób o kolejne przedmioty, ale też tych, którzy chcą najpierw wypróbować kilka rodzajów, zanim wybiorą fizyczny tuner, dostępne są tunery internetowe. Niektóre działają online, z poziomu przeglądarki internetowej, inne są dostępne jako aplikacja na smartfony. Mogą wykorzystywać mikrofon albo dostarczone pliki dźwiękowe.

Dodatkowe wyposażenie

Nie warto również oszczędzać na dodatkowym wyposażeniu, które pomoże w odpowiednim przechowywaniu gitary i w jak najdłuższym utrzymaniu nastrojenia.

Gitarę należy trzymać na odpowiednich stojakach, statywach. Przy transporcie używać pokrowców. Nie warto również oszczędzać na strunach. Oczywiście ważna jest czystość instrumentu i strun.

Tak naprawdę najlepsze sprzęty nie przydadzą się, jeżeli nie poznamy dokładnej budowy gitary, nie będziemy wiedzieli, że są struny basowe i wiolinowe, a gitary akustyczne, klasyczne, elektroniczne i kilka innych. Każdy z tych sprzętów nie zastąpi również chyba najważniejszego elementu bycia muzykiem, czyli ćwiczeń.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro