Wybieramy plecionki na spinning i łowienie z gruntu

Wybieramy plecionki na spinning i łowienie z gruntu

Główną zaletą plecionki jest jej wytrzymałość: przy tej samej średnicy wytrzymuje o wiele większy ciężar niż żyłka. Równocześnie, jest bardziej odporna na powodujące jej zużycie uszkodzenia mechaniczne.

udostępnij

Janusz KaczmarekJanusz Kaczmarek / 10-06-2017

O przewadze plecionki nad żyłką wędkarz przekonuje się zazwyczaj w trakcie podsumowania sezonu. Podczas gdy żyłka, którą nawijaliśmy na kołowrotek, jest poskręcana, poobcierana, sparciała i dosłownie rwie się w rękach, plecionka wciąż zachowuje swoje właściwości. Mimo że minusem plecionki jest jej cena – o wiele wyższa niż cena żyłki – warto w nią zainwestować. Jaką plecionkę wybrać do łowienia z gruntu oraz na spinning?

Plecionka na spinning

Plecionki o średnicy 0,15 mm idealnie sprawdzą się w zestawach spinningowych o maksymalnym obciążeniu 30–40 g, które stosuje się do łowienia szczupaków, sandaczy i dorodnych okoni. Wytrzymałość tego typu plecionki wynosi 15 lbs, tj. ok. 7 kg – bez obaw będziemy mogli pozwolić sobie na komfortowy hol większego drapieżnika czy na hol siłowy. Wytrzymałość przyda się również w wypadku wejścia w zaczep, ponieważ w większości takich sytuacji uda nam się uwolnić zestaw bez utraty przynęty oraz cennych metrów plecionki. Jeżeli zamiast na uniwersalność stawiamy na większą wytrzymałość, możemy wybrać plecionkę o grubości 0,2 mm lub większą.

Pamiętajmy, aby – pomimo wyższej ceny – rozważyć wybór linki plecionej z ośmiu włókien (jej identyfikację umożliwi oznaczenie producenta). Przekrój tego typu plecionki jest bardziej zbliżony do okrągłego, są więc gładsze, określane jako slick. Plecionki tego typu mają również bardziej zbliżoną do deklarowanej średnicę. Przekrój plecionki o mniejszej ilości włókien jest zazwyczaj płaski, co sprawia, że jej faktyczna grubość może być dwukrotnie większa od opisanej na pudełku. Kolor plecionki dobieramy przede wszystkim w zależności od przejrzystości wody. Biała plecionka z czasem przebarwi się i nabierze koloru wody, w której łowimy. Odpowiednie będą również plecionki w kolorze czarnym, ciemnozielonym oraz niebieskim.

Plecionka na łowienie gruntowe

Mimo że wędkarze łowiący na grunt w Polsce przeważnie wybierają żyłkę, nie oznacza to, że sprawdzi się ona w każdych warunkach. Wręcz przeciwnie, w wielu sytuacjach to właśnie plecionka okaże się niezastąpiona. Warto pamiętać, że w niektórych krajach, np. w Holandii, wędkarze używają do połowu leszczy na dużych odległościach niemal wyłącznie w miarę cienkich i szybko tonących plecionek. Ten sposób zyskał nawet określenie dutch method.

Sztywność plecionki przydaje się w łowieniu na duże odległości, ponieważ umożliwia nam lepsze wyczucie brań. Jeżeli łowimy na odległości dalsze niż 60 m, żyłka – z racji rozciągliwości –nie przeniesie dobrze brań na szczytówkę. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy zmuszeni stosować hol siłowy (np. agresywne przytrzymanie ryby przed wejściem w zaczepy).

Bardzo istotną cechą plecionki przy łowieniu metodą gruntową jest to, aby dobrze tonęła. Ma to szczególne znaczenie przy łowieniu karpi, ponieważ często musimy dość długo czekać na branie. W tym czasie istnieje większa szansa na przesunięcie zestawu wskutek działania prądu napierającego na plecionkę zawieszoną w toni. Innym zagrożeniem jest zaczep, np. w postaci pływającego zielska. Linka powinna zatem szybko tonąć, a następnie trzymać się dna. Oczywiście, im grubsza plecionka, tym szybciej będzie opadać. Jeżeli jednak chcemy połowić tak jak Holendrzy, np. leszcze, to taka średnica będzie za duża. W tej sytuacji warto zastosować plecionki szybko tonące, np. 0,12–0,15 mm.

Plecionka: czy zawsze?

Odpowiedź brzmi: nie. Mimo jej niewątpliwych zalet w niektórych warunkach powinniśmy szpulę z plecionką zastąpić szpulą ze zwykłą żyłką, np. w zimie przy temperaturach minusowych. Plecionka ma właściwości higroskopijne; po wyciągnięciu z wody i nakręceniu na szpulę zrobi się bardzo sztywna, tracąc swoje właściwości. Wówczas powoduje szarpanie przy wyrzucie oraz trudności w nawijaniu na kołowrotek, co właściwie uniemożliwia łowienie. Nie stosujmy zatem plecionki na zimowe rozpoczęcie sezonu trociowego. Pamiętajmy również o odpowiednim zadbaniu o plecionkę. Jej żywotność zwiększymy, spryskując ją silikonem.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro