Wybieramy okulary wirtualnej rzeczywistości do 200 zł

Jeszcze do niedawna wirtualna rzeczywistość była technologią przyszłości kojarzącą się głównie z kinem science-fiction. Dziś gogle VR powoli wdzierają się na salony i – co najważniejsze – nie trzeba wydawać fortuny, by móc poznać ich możliwości. Sprawdzamy, czy w cenie do 200 zł można zakupić okulary, które dadzą nam namiastkę wirtualnej rzeczywistości.

Wojciech Onyśków Wojciech Onyśków / 15-01-2016

Podróż w nieznane

Okulary VR to wciąż świeży temat, dlatego rozbieżność cenowa jest ogromna. Najbardziej zaawansowane modele potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Idealnym przykładem takiego urządzenia jest Oculus Rift. Nie oznacza to jednak, że przeciętny Kowalski jeszcze długo nie posmakuje wirtualnej rzeczywistości. Wręcz przeciwnie, na Allegro można znaleźć wiele gogli, których ceny rozpoczynają się już od kilkunastu złotych. W takim przypadku do poprawnego działania będziemy potrzebować smartfonu, który posłuży jako ekran.

Google Cardboard

Najprostszym i jednocześnie najtańszym modelem gogli VR jest Google Cardboard. To gadżet zrobiony z kartonu, zawierający specjalne soczewki. W konstrukcję wystarczy włożyć smartfon i uruchomić odpowiednie aplikacje, by poznać wirtualną rzeczywistość. Być może nie jest to najwygodniejsze urządzenie, ale jednocześnie jest ekstremalnie tanie (10–20 złotych). Dzięki niemu sprawdzimy, na czym w ogóle polega wirtualna rzeczywistość i czy przypadnie nam do gustu. Dla osób o zdolnościach manualnych dostępne są darmowe plany, dzięki którym podobny gadżet można wykonać własnoręcznie.

Weebo3D 2.0

Mając do dyspozycji około 60 złotych, warto zainteresować się produktem polskiej firmy – Weebo3D 2.0. To okulary VR działające na podobnej zasadzie jak Google Cardboard. Są jednak wykonane ze znacznie trwalszych materiałów i oferują odpowiedni komfort użytkowania. Gogle mają duże soczewki o średnicy 37 milimetrów, które zapewniają znacznie szersze kąty widzenia, co wpływa bezpośrednio na wrażenia z zabawy. Weebo3D 2.0 zostały zaprojektowane w taki sposób, by pasowały do nich smartfony o przekątnej ekranu od 4,3 do 6,5 cala.

VR Shinecon 3D

VR Shinecon 3D to propozycja z jeszcze wyższej półki. Gogle mają asferyczne soczewki zapewniające lepsze wrażenia z użytkowania. Dla większej wygody producent zadbał o możliwość regulowania rozstawu soczewek. Z urządzenia mogą korzystać także osoby noszące okulary. Gogle można dopasować do kształtu głowy za pomocą specjalnych pasków. Gadżet jest kompatybilny ze smartfonami o przekątnej ekranu od 3,5 do 6 cali. Wymagany system operacyjny to Android lub iOS. VR Shinecon 3D można kupić już za około 150 złotych.

VR BOX 3D II

Okulary VR BOX 3D drugiej generacji to górna półka, jeżeli chodzi o założony przez nas próg cenowy. Gogle są wykonane z plastiku, a obszary wokół oczu zostały dodatkowo obszyte skórą. Producent umożliwił oczywiście wygodną regulację rozstawu soczewek i wiązania. Dzięki temu gogle nie spadną z głowy nawet podczas intensywnej sesji. W zestawie znajduje się również specjalny pilot do obsługi gier i wybranych aplikacji. Urządzenie jest kompatybilne ze smartfonami o przekątnej ekranu od 4,7 do 6 cali. Gogle można już kupić za około 120 złotych.

Wirtualna rzeczywistość, prawdziwa frajda

Jak widać, by móc posmakować wirtualnej rzeczywistości, nie trzeba wydawać tysięcy złotych na okulary i komputer, który je obsłuży. Wystarczy smartfon i prosta konstrukcja, w której go umieścimy. Niski próg cenowy sprawia, że możemy na własnej skórze przekonać się, czy to rozrywka dla nas. Jeżeli tak, w przyszłości możemy rozważyć zakup bardziej zaawansowanych gogli.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro