Wybieramy najlepszy czepek na basen

Wybieramy najlepszy czepek na basen

Odpowiednio dobrany strój i ekwipunek to podstawa treningu bez względu na dyscyplinę sportu. Podczas pływania nie potrzebujemy dużej ilości sprzętu, warto jednak zadbać o to, aby ten niezbędny był najwyższej jakości i dopasowany do naszych potrzeb. Skupmy się na doborze czepka – na jaki się zdecydować, aby najlepiej nam służył?

udostępnij

Aleksandra PiotrowskaAleksandra Piotrowska / 24-09-2015

Na co zwrócić uwagę, wybierając czepek?

Coraz rzadziej korzystanie z czepków na basenie budzi wątpliwości i dyskusje. Powszechnie wiadomo, że te elementy strojów kąpielowych są nie tylko przydatne, ale także konieczne dla ochrony włosów i skóry głowy przed chlorem oraz innymi substancjami znajdującymi się w wodzie. Noszenie czepka ma też oczywiście walory praktyczne – dzięki niemu długie włosy nie przeszkadzają podczas treningu, jest to również rozwiązanie higieniczne, sprzyjające dłuższemu utrzymaniu wody w czystości. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. W zależności od materiału i wykonania jedne z nich będą niezawodnie chronić głowę przed zmoczeniem, niektóre nie sprawią żadnych problemów podczas nakładania, inne z kolei sprawdzą się idealnie u posiadaczy bardzo długich włosów. Który czepek wybrać, na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Najlepsze czepki, które chronią przed zmoczeniem włosów

Dobry czepek cechuje się wieloma walorami, jednym z najważniejszych jest ochrona przed chlorowaną wodą. Jeśli najbardziej zależy nam na tym, aby nie zmoczyć włosów i nie spędzić godziny na ich suszeniu, zdecydujmy się na czepek silikonowy lub lateksowy. Zwarta konstrukcja tego typu czepków zapobiega przedostawaniu się przez nie wody i daje pewność, że po wyjściu z basenu włosy będą względnie suche. Guma, z której są wykonane, sprawia, że ściśle przylegają do głowy i skutecznie chronią przed chlorem. Z uwagi na to, że silikon jest grubym i mocnym materiałem, mogą się pojawiać pewne trudności w nakładaniu czepka. Jest jednak bardzo wytrzymały, czepki z niego wykonane często służą pływakom latami. Czepki lateksowe są nieco cieńsze niż silikonowe, ale cechują się taką samą trwałością. Zdarza się jednak, że podczas zdejmowania ciągną włosy, co u niektórych pływaków może rodzić dyskomfort. Co więc wybrać, jeśli to na wygodzie zależy nam najbardziej?

Czepki łatwe w nakładaniu – które wybrać?

Jeśli przepuszczalność i trwałość czepków jest dla nas cechą drugorzędną, ale nie chcemy mieć problemów z ich wkładaniem i zdejmowaniem, wybierajmy raczej te wykonane z materiału – lycry lub poliestru. Czepki z lycry charakteryzują się niezwykłą elastycznością, są bardzo rozciągliwe. Dzięki temu nakładanie ich nie stwarza żadnych problemów, nie powodują ciągnięcia włosów ani ich elektryzowania. Czepki materiałowe mają jednak zasadniczą wadę – przepuszczają wodę. Wygoda użytkowania może wynagrodzić czas spędzony na suszeniu włosów po każdej wizycie na pływalni, jest to jednak kwestia, którą należy ocenić indywidualnie. Czynnikiem decydującym może stać się cena – czepki z lycry czy poliestru są znacznie tańsze niż te wykonane z silikonu. Dla początkujących pływaków mogą być więc strzałem w dziesiątkę.

Czepki do zadań specjalnych

Poliestrowe, silikonowe, lateksowe czy z lycry – to podstawowy wachlarz czepków przydatnych podczas treningów. Producenci mają również na uwadze oczekiwania bardziej wymagających klientów i wprowadzają na rynek coraz to nowsze i bardziej wyszukane modele. Czego możemy szukać w sklepach? Czepki dla osób o długich włosach nie bez powodu zyskują na popularności. Każdy należący do tej grupy docelowej, kto próbował znaleźć odpowiedni czepek i przed treningiem nałożyć go tak, aby nie zniszczyć materiału, z którego został wykonany, wie, jakie to karkołomne zadanie. Producenci wyszli takim pływakom naprzeciw, proponując elastyczny czepek z przedłużanym tyłem. Dzięki niemu można mieć pewność, że wszystkie włosy zostaną zabezpieczone przed wodą, a czepek nie podrze się przy próbie naciągnięcia go na głowę. Do innych popularnych modeli należą czepki z masażem. Mają one niewielkie wypukłe elementy umieszczone po wewnętrznej stronie, które masują głowę podczas pływania. Są odpowiednio elastyczne i rozciągliwe, nie sprawiają problemów w nakładaniu i zdejmowaniu. Zapewniają za to dużo większy komfort i relaks podczas treningów.

Kompletowanie ekwipunku pływackiego może być przyjemne i bezstresowe, jeśli tylko dokładnie poznamy i określimy swoje wymagania. Sklepy oferują niezwykle szeroki wybór produktów – możemy zdecydować się nie tylko na określony kolor czy wzór, lecz także na konkretny model oraz materiał, z którego wykonano czepek. Warto wybrać taki, który dokładnie odpowiada naszym preferencjom, aby treningi na basenie stały się prawdziwą przyjemnością.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro