Wybieramy najlepsze rakietki do tenisa stołowego

Wybieramy najlepsze rakietki do tenisa stołowego

Jaką rakietkę wybrać, by czerpać radość z gry, a jednocześnie osiągnąć jak najlepsze rezultaty?

udostępnij

Łukasz ŻyłaŁukasz Żyła / 18-01-2016 / aktualizacja: 21-05-2018

Sport, hobby, sposób na spędzanie czasu wolnego, dobra zabawa dla każdego to tylko niektóre określenia definiujące ping-ponga. By zająć się tym sportem, wystarczą: stół, wygodny strój sportowy, piłeczka i rakietka.

Nieco historii

Przyjmuje się, że ping-pong ma brytyjskie korzenie. Gdy mowa o jego początkach, przytacza się zazwyczaj dwie historyjki z końca XIX w. Według pierwszej niektórzy dżentelmeni po wielogodzinnych suto zakrapianych bankietach dla rozrywki, na pustych już stołach, oddawali się zabawie przypominającej dzisiejszego tenisa stołowego. Oczywiście nie używali rakiet czy piłeczek, tylko talerzy i korków do butelek. Bohaterami drugiej historyjki są dwaj angielscy studenci, którzy chcąc cieszyć się przynajmniej namiastką ukochanego tenisa ziemnego, w swoim pokoju urządzali rozgrywki na stole, używając minirakiet i minipiłeczki.

W nowym stuleciu dyscyplina zyskiwała coraz szersze grono entuzjastów. Ujednolicono zasady gry i zaczęto pracę nad sprzętem, wprowadzając m.in. piłeczki z celuloidu i oklejone rakiety. Upowszechniła się nazwa „ping-pong”, oddająca charakterystyczne dźwięki, jakie wydaje piłeczka, odbijając się od blatu.

Idealna rakieta – czyli jaka?

Początkowo rakietki do gry wytwarzano z nietrwałych surowców, takich jak korek, karton, wreszcie drewno. Różnymi materiałami też je powlekano – czasem sięgano nawet po papier ścierny! Nowoczesne rakietki do ping-ponga, które zna chyba każdy, produkuje się ze specjalnych desek – pokrywa się je dwoma okleinami, na ogół z kauczuku. Na rynku znaleźć można sprzęt, którego wnętrze zostało wypełnione lekkimi materiałami, np. włóknem szklanym albo karbonem. Specjaliści zwracają uwagę, że – podczas wyboru odpowiedniej rakietki – trzeba się przyjrzeć kilku kluczowym parametrom:

 • szybkości,
 • kontroli,
 • rotacji.

Standardowo te właśnie parametry określa się w skali od 1 do 10 (czasem od 10 do 100) – im bliżej górnej wartości, tym sprzęt lepszy, bardziej dynamiczny, a co za tym idzie trudniejszy i droższy. Zatem aby wybrać najlepszą dla siebie rakietę, należy określić swój poziom umiejętności. Jeśli gramy wyłącznie rekreacyjnie, powinniśmy sięgać po „spokojniejszy” sprzęt o jak najniższych wartościach. Ten o najwyższych parametrach umożliwia bardziej agresywną i szybszą grę, jednak wymaga już sporych umiejętności. Najlepiej stopniowo zwiększać wartość wraz z doskonaleniem techniki gry.

Najlepsze rakietki dla początkującego gracza

 • Butterfly Timo Boll Bronce – uniwersalna rakietka średniej klasy. Cechuje się wysokim stopniem kontroli, co jest szczególne ważne podczas stawiania pierwszych kroków w tej dyscyplinie. Cena od 52 zł.
 • Butterfly Boll 700 – idealna propozycja dla początkujących i grających rekreacyjnie. Dobrze wyprofilowana rączka zapewnia pewny chwyt. Cena od 57 zł.
 • Donic Waldner 400 – świetna dla dzieci i początkujących graczy. Umiarkowana szybkość i wysoka kontrola zapewnią frajdę każdemu amatorowi, który będzie nią rozgrywał. Wklęsły profil rączki sprawia, że idealnie leży w dłoni, zapewniając komfort ruchu. Cena od 40 zł.

Dla doskonalących swoje umiejętności

 • Donic Waldner 800 – idealna dla często grających amatorów oraz rozpoczynających karierę zawodową. Zapewnia szeroki wybór zagrań dzięki miękkim gumom, które mimo eksploatacji trzymają bardzo długo. Cena od 100 zł.
 • Donic Waldner 3000 – to najszybszy model firmy Donic z serii Waldner. Ma innowacyjny system ABP umożliwiający zmianę wyważenia rakietki oraz bardzo wygodny uchwyt typu Ergo. Cena od 175 zł.
 • Butterfly Timo Boll Black – rakietka do wszechstronnej, kontrolowanej gry. Jakościowo zbliżona do sprzętu dla profesjonalistów. Zapewnia wysoką szybkość i rotację bez znaczącej utraty kontroli. Cena od 159 zł.

Dla specjalistów

 • Atemi 2000 – stosunkowo tania, jednak o świetnych parametrach dla tych, którzy lubią grę ofensywną. Duża szybkość wcale nie zmniejsza dokładności ruchów, co pozwala w pełni cieszyć się grą. Cena od 80 zł.
 • Atemi 5000 Balsa Carbon Concave – świetnie wykonana z materiałów najwyższej jakości, dla profesjonalistów. Ma siedem warstw sklejki przekładanej warstwami karbonowymi. Puste przestrzenie w rączce rakietki powodują, że ma mniejszy ciężar i przesuwają środek ciężkości dalej od rączki. Cena od 150 zł.
 • Donic-Schildkrot Carbotec 20 – karbonowa i bardzo wytrzymała rakietka najwyższej jakości przeznaczona dla profesjonalistów. Jej wyważenie i kształt mogą być zmieniane, co pozwala dopasowywać je do stylu gry. Cena od 180 zł.
 • Donic Carbotec 3000 – wykonana z najwyższej jakości materiałów. Ma system szybkiej zmiany okładziny. Rakietka jest całkowicie pusta w środku (wydrążona) i może mieć indywidualnie dobrany kształt i wyważenie. Cena od 270 zł.

Najlepsza rakietka do tenisa stołowego to niewątpliwie taka, która jest dobrana do umiejętności graczy. Zasada „Im droższe, tym lepsze” sprawdza się tu prawie zawsze, o ile stawiamy na sprzęt przeznaczony dla odpowiedniej grupy graczy.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się