Wybieramy łyżwy dla początkujących

Wybieramy łyżwy dla początkujących

Łyżwiarstwo to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych, który z powodzeniem można uprawiać również w mieście. Czy wiesz jak wybrać najlepsze łyżwy dla osoby dopiero rozpoczynającej swoją przygodę z lodowiskiem?

udostępnij

Bartek NowakowskiBartek Nowakowski / 19-01-2017

Zimowe aktywności w mieście

Niskie temperatury, śnieg czy lód sprzyjają wielu formom sportu i rozrywki, o które raczej trudno latem czy wiosną. Jednym z najpopularniejszych przedstawicieli takich aktywności są jazda na nartach lub snowboardzie, jednak w tym celu trzeba się wybrać raczej w południowe rejony kraju. Często wiąże się to też ze sporym wydatkiem nie tylko z uwagi na dojazd, ale również sprzęt (wypożyczenie lub zakup) oraz skipassy. Świetną alternatywą, na którą możesz się zdecydować bez konieczności opuszczania miasta, jest jazda na łyżwach. Szeroko rozumiane łyżwiarstwo zyskuje ogromną popularność nie tylko wśród dorosłych, ale także wśród dzieci, głównie z powodu swojej uniwersalności oraz ogromnej przyjemności, która udziela się każdemu na lodowisku.

Ponadto do uprawiania tej dyscypliny nie musisz wcale specjalnie się przygotowywać. Wystarczy swobodny i dosyć ciepły strój, który nie krępuje zbytnio ruchów (nie musi to być kostium sportowy) oraz oczywiście łyżwy. W tym poradniku pomożemy dobrać odpowiedni model dla początkującego łyżwiarza, który dopiero wybiera się na lodowisko lub był tam najwyżej kilka razy.

Łyżwy - wypożyczać czy kupić?

To pierwszy dylemat, przed którym postawieni są początkujący łyżwiarze. Na praktycznie każdym lodowisku można wypożyczyć łyżwy, zwykle koszt waha się w granicach 5-20 zł. Biorąc pod uwagę jednorazowy wypad - to stosunkowo niewiele. Jeśli jednak masz zamiar wybrać się na lodowisko minimum 5 razy w sezonie, z pewnością powinieneś solidnie rozważyć zakup własnego sprzętu, tym bardziej, że posłuży ci on z pewnością znacznie dłużej niż jedną zimę.

Co więcej łyżwy dostępne na lodowiskach często pozostawiają wiele do życzenia - bywają niewystarczająco ostre, przez co znacznie trudniej opanować wszelkie umiejętności techniczne, a z powodu częstego używania, nierzadko są po prostu zniszczone. W przypadku własnych łyżew bez większych problemów unikniesz wszystkich problemów.

Jak wybrać łyżwy dla osoby zaczynającej swoją przygodę na lodowisku?

Bardzo istotny jest materiał wykonania. Najczęściej spotyka się łyżwy plastikowe i skórzane, oba rozwiązania mają swoje mocne strony. Pierwsze z wymienionych z pewnością łatwiej założyć, ponadto mocniej trzymają one kostkę, co nie jest bez znaczenia podczas nauki jazdy. Z drugiej jednak strony łyżwy skórzane są twardsze i sztywniejsze, co początkowo może być kłopotliwe dla użytkownika. Z czasem jednak się wyrabiają układając tym samym do stopy. Choć poleca się je raczej osobom potrafiącym już jeździć, wybór łyżew skórzanych na pewno będzie bardziej przyszłościowy. Przy każdym założeniu, bez względu na posiadany model, pamiętaj o odpowiednim sznurowaniu lub dopięciu klamer, aby zapewnić sobie jak najlepsze czucie sprzętu i zabezpieczyć się przed upadkiem bądź kontuzją.

Kolejny dylemat to rodzaj - do wyboru są łyżwy hokejowe i figurowe. Stereotypowo zwykło uważać się, że pierwsze przeznaczone są dla mężczyzn, a drugie dla kobiet. Nie należy brać tego jednak na poważnie, znacznie istotniejszy jest styl jazdy.

I tak łyżwy hokejowe przeznaczone są raczej dla bardziej zaawansowanych łyżwiarzy, który preferują jazdę dynamiczną i dosyć agresywną. Hokejówki cechują się większym zabudowaniem oraz krótszą płozą z wygiętymi końcami. Odpowiedniki figurowe są natomiast znacznie stabilniejsze, dlatego też poleca się je raczej osobom początkującym. Podłużna część płozy została wykończona na przedzie ząbkami, co pozwala nie tylko na wykonywanie figur, ale i hamowanie.

Bardzo ważne jest również zapięcie, jak wspomniano, wyróżnia się łyżwy sznurowane i łyżwy z klamrami. Ogólnie za lepsze uznaje się te pierwsze, gdyż lepiej przylegają do stopy oraz zapewniają większą kontrolę podczas jazdy. Minusem takiego rozwiązania jest natomiast czas potrzebny do ich założenia i zdjęcia. Podczas gdy ty będziesz jeszcze wiązał sznurówki, znajomi posiadający łyżwy z klamrami będą mogli wejść już na taflę lodowiska.

Jak widzisz podjęcie ostatecznego wyboru jest stosunkowo trudne, a wiele zależy od twoich osobistych preferencji. Z pewnym dystansem można stwierdzić, że dla osób początkujących zaleca się łyżwy figurowe i wiązane, ostateczna decyzja pozostaje jednak całkowicie indywidualnym krokiem.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro