Wybieramy lornetkę do obserwacji przyrody. Na co zwrócić uwagę?

Wybieramy lornetkę do obserwacji przyrody. Na co zwrócić uwagę?

Lornetka – dla jednych gadżet, dla innych obowiązkowy sprzęt podczas każdej wycieczki. Dzięki niej dostrzec można szczegóły oddalone na sporą odległość, których nie zobaczy nieuzbrojone ludzkie oko. Jaką lornetkę wybrać, aby pozwoliła zaobserwować wszystko to, co chcemy dokładnie obejrzeć?

udostępnij

Piotr ZiarekPiotr Ziarek / 18-07-2014

Na rynku dostępne są trzy rodzaje lornetek: prosta, peryskopowa oraz pryzmatyczna. Pierwsza jest niewielka. Służy głównie do obserwacji sceny teatralnej czy operowej. Lornetka peryskopowa zwana jest także nożycową. Składa się z połączonych ze sobą peryskopów i pozwala na obserwację odległych obiektów. Ostatnia lornetka pryzmatyczna powinna szczególnie zainteresować tych, którzy poszukują sprzętu umożliwiającego im obserwację przyrody. W dalszej części artykułu, przedstawimy szczegóły dotyczące właśnie tego rodzaju lornetki.

Budowa lornetki

Lornetka zbudowana jest z trzech podstawowych elementów: obiektywu, okulara oraz pryzmatu.

Obiektyw – zbiera światło. Od jego jakości i rozmiarów zależy rozdzielczość oraz dokładność obrazu. Zatem im jest on większy, tym lepiej. To właśnie obiektyw uznaje się za najważniejszą część każdej lornetki.

Okular – element kierujący obraz z obiektywu wprost do ludzkiego oka. Okular składa się z soczewek. W zależności od modelu mogą one występować w różnych ilościach – od jednej, przez trzy, do nawet pięciu.

Pryzmat – umożliwia odwracanie obrazu docierającego od obiektywu przez okular, tak aby obserwowany widok był prawidłowy, a nie odwrócony. Pryzmat zbudowany jest ze szkła i dwóch ścian. Ściany umożliwiają załamywanie się obrazu, a zatem ten, początkowo odwrócony trafia do ludzkiego oka we właściwej formie. Na rynku dostępne są lornetki z pryzmatem Porro oraz Roof. Pierwszy rodzaj jest popularniejszy i tańszy. Uznaje się też, że za pomocą lornetek z systemem Porro uzyskuje się lepszą jakość obrazu. Charakterystyczny układ pryzmatów sprawia, że lornetki tego typu są dość małe. Drugi typ pryzmatu – Roof powoduje, że wygląd lornetki przypomina dwie połączone ze sobą tuby. Taki sprzęt, ze względu na zastosowanie wymagającego pryzmatu, musi być wykonany bardzo starannie i z wysokiej jakości materiałów. Modele te cenione są przez myśliwych, ornitologów oraz obserwatorów przyrody. Lornetki typu Roof są dwu-, a niekiedy nawet trzykrotnie droższe od Porro.

Parametry lornetki

Każdy sprzęt ma charakterystyczne dla siebie parametry, które decydują o jego jakości i możliwościach. Oto, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze lornetki:

powiększenie i średnica obiektywu – jak wcześniej wspomniano, im większy obiektyw, tym obraz jest wyraźniejszy i lepszy. Średnica obiektywu i jego jakość decydują o wielkości powiększenia. Oczywiście powiększenie ma pewne granice, ponieważ gdyby ich nie miało, wówczas obiektyw musiałby być ogromnych rozmiarów – w końcu lornetka ma służyć do obserwacji przyrody podczas pieszych wędrówek, zatem powinna mieć odpowiednie gabaryty. Dlatego też średnice obiektywów lornetek zwykle wynoszą od 25 do 63 mm. Parametr powiększania i średnicy podawany jest zwykle razem w formule, np. 15 x 63. Oznacza to, że lornetka powiększa obraz 15-krotnie w stosunku do tego, który widziany jest gołym okiem, a średnica lornetki jest równa 63 mm;

odstęp źrenicy wyjściowej – to wartość, która wskazuje na maksymalną odległość oka od okularu lornetki. Zakres ten w lornetkach dostępnych na rynku wynosi od 10 do 27 mm. Podczas zakupu zaleca się zwrócenie uwagi na lornetki z odstępem około 20 mm;

liniowe i kątowe pole widzenia – parametr informujący o tym, jaki obszar pola jest w stanie wychwycić lornetka. Pole widzenia maleje wprost proporcjonalnie do powiększenia. W przypadku lornetek powiększających 8 razy pole kątowe wynosi 140 m;

źrenica wyjściowa – informuje o tym, jak duży krążek światła wpada do oka. Światło gwarantuje odpowiednią jasność;

jasność – związana jest ze źrenicą wyjściową. Jasność dostosować należy do potrzeb użytkownika oraz zastosowania lornetki;

sprawność zmierzchowa – ważny parametr dla tych wszystkich, którzy lornetki planują używać w różnych warunkach, również przy słabym oświetleniu czy o zmroku;

regulacja ostrości – umożliwia dostosowanie ostrości do warunków, w których lornetka jest wykorzystywana oraz do obserwowanego obrazu. Warto zwrócić uwagę na modele z autofocusem. Pozwala on na sprawne i automatyczne dostosowanie ostrości.

Dodatkowe funkcjonalności

Przyjrzyj się też dodatkowym cechom lornetki. Jeśli szukasz modelu, który sprawdzi się w każdych warunkach, zdecyduj się na sprzęt wodoodporny. Pamiętaj, aby lornetka miała osłony na okulary, które zapobiegną parowaniu szkieł. Jeśli jesteś prawdziwym miłośnikiem przyrody i nie chcesz spłoszyć obserwowanej zwierzyny, wybierz lornetkę, która ma możliwość zamontowania na statywie. Najlepszego sprzętu szukaj u takich producentów jak: Leica, Nikon, Swarovski oraz Steiner. Ceny lornetek zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a kończą nawet na 12 000 zł.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro