Wybieramy kompostownik do ogrodu

Kompost to znakomity nawóz naturalny. Przyśpiesza wzrost oraz rozwój roślin, spulchnia glebę i wzbogaca ją o próchnicę. Co więcej, nie ma szkodliwego wpływu na sadzonki oraz zwierzęta. Zamiast wyrzucać resztki organiczne, warto je zatem składować w kompostowniku. Tylko który model wybrać?

Olga Śmiełowska Olga Śmiełowska / 24-08-2015

Jaki kompostownik wybrać?

Na rynku jest coraz więcej modeli kompostowników, które mają różnorodne funkcje i udogodnienia. Producenci oferują konstrukcje otwarte (które muszą stać w odpowiednio nasłonecznionym miejscu) oraz zamknięte (z klapą na dole, która ułatwia wyjmowanie gotowego kompostu). Wykonane są przede wszystkim z drewna i tworzyw sztucznych, ale natrafić można również na modele z siatki metalowejpowleczonej PCW. W dużych ogrodach spotka się czasem pryzmę kompostową, jest to jednak rozwiązanie niezbyt estetyczne i wymagające czasu (rozkład w pryzmie następuje w ciągu 8–12 miesięcy). Małe ogrody często wyposażone są w termokompostownik z izolacją między ściankami – wytworzone w nim ciepło przyśpiesza rozkład resztek organicznych.

Czym się kierować przy wyborze?

Podstawową cechą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wielkość kompostownika. Przyjmuje się, że na 1m² ogrodu potrzeba 1 litr pojemności (zakładając, że składujemy wyłącznie odpadki ogrodowe). Jeśli chcemy kompostować również resztki kuchenne, należy dodatkowo doliczyć ok. 150 litrów (szacunek dla 3–4-osobowej rodziny). Dla pojemności mają również znaczenie uprawy owocowe i warzywne, a także duże drzewa, z których będziemy kompostować liście. Jedno duże drzewo może wymagać nawet do 200 litrów miejsca więcej! Może się zatem okazać, że będziemy potrzebowali więcej niż jednego kompostownika. Warto wtedy rozważyć modele 2- lub 3-modułowe, które łącznie mogą mieć pojemność nawet ok. 1200 litrów i prezentują się zdecydowanie lepiej, niż jeden model np. 900-litrowy. Najmniejsze kompostowniki profesjonalne mają ok. 320 litrów.

Równie istotną kwestią jest wybór materiału, z którego będzie wykonany kompostownik. Zakłada się, że modele wykonane z tworzyw sztucznych są trwalsze niż drewniane. Należy zwrócić uwagę, czy upatrzony przez nas model jest odporny na mróz (większość nie może być wykorzystywana w temp. poniżej -5 stopni) oraz promieniowanie UV (najlepiej sprawdzi się polietylen). Powinien być także łatwy w czyszczeniu. Jeśli zamierzamy używać kompostownika przez cały rok, powinniśmy się zdecydować na taki o możliwie najgrubszych ściankach (min. 4–5 milimetrów) – są wytrzymalsze i mają zazwyczaj dłuższą gwarancję. Nawet do 3 lat!

Kompostownik najlepiej kupić od wyspecjalizowanego sprzedawcy, który doradzi przy wyborze, a w przypadku uszkodzenia lub wad fabrycznych bez problemu przyjmie reklamację. Modele sprzedawane przez profesjonalistów będą lepszej jakości niż pojawiające się w ofercie np. supermarketów.

A może zbudować samemu?

Prosty kompostownik można zbudować samemu – wystarczy wysoka skrzynia z desek, zagródka otoczona siatką lub zabudowa z cegieł (koniecznie o ażurowych ściankach, aby przepuszczały powietrze). Jest to jednak, wbrew pozorom, rozwiązanie droższe, a do tego pracochłonne, mało estetyczne i o niskiej trwałości. Może się jednak sprawdzić w ogrodzie o bardzo dużej powierzchni, do którego trzeba by kupić kilka dużych gotowych pojemników. W tym wypadku koszty materiałów budowlanych nie przekroczą ceny zakupu sklepowych kompostowników.

Kompostownik przyda się w każdym ogrodzie, bez względu na jego wielkość. W odpowiednio dobranym pojemniku zmieszczą się wszelkie odpadki, a ich rozkład będzie nieuciążliwy dla domowników. Dzięki kompostownikowi w ekologiczny sposób pozbędziemy się zbędnych resztek i będziemy mogli korzystać z darmowego nawozu naturalnego.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro