Wybieramy keyboard – przegląd modeli do 1000 zł
Zdaniem eksperta

Wybieramy keyboard – przegląd modeli do 1000 zł

Pierwszy keyboard nie powinien być sprzętem najtańszym, co jednak nie oznacza, że na jego zakup trzeba przygotować kilka tysięcy złotych. Wybieramy sprzęt, którego cena nie przekracza 1000 zł.

udostępnij

Wojciech PrzylipiakWojciech Przylipiak / 21-07-2015 / aktualizacja: 21-01-2019

Zaczynając przygodę z instrumentami klawiszami, niekoniecznie trzeba od razu sięgać po kultowy, wart kilka tysięcy dolarów sprzęt typu Roland Juno-106, na którym przed laty swoje przeboje nagrywali Depeche Mode i A-ha. Na Allegro dostępnych jest sporo niedrogich keyboardów i syntezatorów, które sprawdzą się w rękach początkujących muzyków, ale też ucieszą tych, którzy mają już za sobą pierwsze muzyczne doświadczenia.

Nie tylko dla początkujących

Keyboardy serii Casio CTK to bardzo dobre instrumenty do stawiania pierwszych kroków. Ich duże możliwości mogą jednak przydać się również profesjonalistom.

Model Casio CTK 2500 (na Allegro od 599 zł) ma 61 klawiszy. To minimum, które pozwala na swobodną grę, nie warto wybierać keyboardy z mniejszą liczbą klawiszy. 400 brzmień, 100 rytmów i 50 rytmów dance, które posiada, ułatwiają naukę gry w różnych stylach. Ten model Casio ma ponadto wbudowane funkcje „lekcji krok po kroku” (w ten sposób można nauczyć się 50 utworów), jest kompatybilny z aplikacją edukacyjną Chordana Play i ma tryb muzyki Dance Music Mode. Posiada również metronom, wejścia na pedały, audio i słuchawkowe.

Nieco droższy (na Allegro od 699 zł) jest model CTK 3500. Ma też więcej brzmień – aż 600. Podobnie jak CTK 2500 jest kompatybilny z aplikacją edukacyjną Chordana Play oraz ma tryb muzyki Dance Music Mode. Ma też funkcję nauki. Co ważne, w przeciwieństwie do modelu wcześniej, ten ma klawiaturę dynamiczną, czyli taką, która rejestruje siłę uderzenia, wpływając na głośność i barwę dźwięku. Ma również wejście MIDI oraz wejście USB do połączenia z komputerem.

Model CTK 4400 (na Allegro od 849 zł) to jeszcze wyższa klasa. Poza walorami znanymi z poprzednich modeli posiada 600 barw, 180 rytmów i funkcję samplingu.

Prostszym modelem do nauki jest Casio LK 265. Udostępnia on 400 brzmień, 100 rytmów, 50 rytmów dance, funkcję lekcji, ale przede wszystkim podświetlane klawisze, które czynią go idealnym instrumentem do nauki dla przyszłych muzyków. Minimalna cena na Allegro wynosi 999 zł.

Mniej, bo od 549 zł, zapłacimy za model LK 135. Ma podświetlaną 61-klawiszową klawiaturę, a także uproszczony system lekcji, który ułatwia naukę 100 wbudowanych utworów. Waży tylko 3,5 kg, co zapewnia jego łatwy transport. Ma jednak tylko 120 brzmień i 70 rytmów.

Inna japońska firma, Yamaha, oferuje kilka modeli dla początkujących, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane również przez tych, którzy pierwsze lekcje nauki mają już za sobą.

Model EZ 220 (dostępny od 779 zł) posiada dynamiczną klawiaturę, podświetlane klawisze, 392 brzmienia instrumentów i 100 stylów akompaniamentów. Do tego funkcję lekcji z przewodnikiem palcowania, złącze USB oraz funkcję Portable Grand, która dzięki jednemu przyciskowi daje bogate i autentyczne brzmienie fortepianu.

Yamaha PSR 363 (dostępny od 759 zł) to już 570 brzmień oraz ponad 150 akompaniamentów. Ten sprzęt z dynamiczną klawiaturą ma ciekawą funkcję Melody Suppressor, która wycisza linię melodyczną utworów, dzięki czemu można grać własną partię z oryginalną aranżacją utworów.

Nie tylko japońscy producenci instrumentów klawiszowych wprowadzają na polski rynek interesujące produkty dla mniej zaawansowanych miłośników keyboardów. Chińska firma Ringway od lat próbuje zyskać zainteresowanie w Europie. Kusi ceną, bo jej Ringway TB100 można kupić na Allegro już za 469 zł. Podobnie jak droższe modele Casio czy Yamahy ma klawiaturę dynamiczną z trzema stopniami czułości. Posiada 10 utworów demonstracyjnych i 100 utworów do nauki. Paleta brzmień obejmuje 129 barw oraz 100 stylów rytmicznych. Niestety nie zaopatrzono go w interfejs USB, ale ma funkcję nagrywania.

Kurzweil to amerykańska firma z rodowodem sięgającym początku lat 80. XX wieku. Jej sprzętu używali w swoich studiach m.in. Mike Oldfield i Jean-Michel Jarre. Keyboard model Kurzweil KP110 jest dostępny na Allegro w cenie od 999 zł. 61 dynamicznych klawiszy, 128 głosów polifonii, 653 brzmień z możliwością nałożenia, 240 stylów, USB to Host, funkcja edukacyjna to jego podstawowe cechy. Początkującym na pewno przydadzą się funkcje edukacyjne: Smart Learning System z różnymi ćwiczeniami oraz Chord Dictionary, czyli interaktywny słownik pozwalający nauczyć się akordów.

Dopełnieniem klawiszy będą przydatne akcesoria typu pokrowiec, statyw czy pedał. Rzadko są dołączone do keyboardów.

Jeśli szukasz czegoś więcej

Czy dobrej klasy sprzęt powinien mieć 61 klawiszy i wyglądać, jak deska snowboardowa? Niekoniecznie. Pokazuje to kultowa seria sprzętów Korga, Volca. Jeżeli macie już pojęcie o różnicach między keyboardami a syntezatorami, to produkt dla was. Produkty z serii Volca mają wielkość i wagę kasety VHS i kosztują kilkaset złotych. Mają niesamowite możliwości.

Volca Keys to syntezator analogów wyposażony w filtr zaczerpnięty z MiniKorga 700s, którego przed laty używali m.in. Vangelis i The Cure. Instrument z bardzo prostym interfejsem posiada małą klawiaturę dotykową (27 klawiszy). Gniazdo SYNC i złącze MIDI IN umożliwiają zsynchronizowane działanie z wieloma urządzeniami, a małe rozmiary i możliwość zasilania za pomocą baterii powodują, że można na nim tworzyć nawet podczas podróży pociągiem czy autobusem.

Podobnie przyjazne w obsłudze i poręczne są Volca Bass (analogowa maszyna basowa), służąca do edycji sekwencji w oparciu o sample Volca Sample, syntezator Volca FM i analogowy automat perkusyjny Volca Beats.

Niepozorny wygląd i wielkość bochenka chleba to cecha miniproduktów niemieckiej firmy Waldorf. Jej Waldorf Rocket to dostępny na Allegro w cenie od 679 zł syntezator analogowy z zaledwie 19 potencjometrami obrotowymi i 8 przełącznikami. Pod niepozorną obudową kryją się spore możliwości kreacji dźwięku. Pomagają w tym m.in. generator niskich częstotliwości (LFO) oraz arpeggiator z różnymi wzorami rytmicznymi (służący do tworzenia sekwencji dźwięków).

Na Allegro można również znaleźć Waldorf Streichfett (od 819 zł), charakteryzujący się 128-głosową, w pełni polifoniczną sekcją Strings.

Królem minimalizacji pozostaje jednak dostępny od stu kilkudziesięciu złotych Korg Monotron. Zarówno Monotron Duo, jak i Monotron Delay mieszczą się w dłoni, a liczbę kontrolerów ograniczono do minimum. Pierwszy z nich posiada filtry z kultowych analogowych syntezatorów MS-10 i MS-20, których używali m.in. The Chemical Brothers czy Daft Punk. Monotron Delay, obok filtrów i LFO, posiada – zgodnie z nazwą – efekt delay, pomocny przy tworzeniu analogowych brzmień i efektów.

Każde z wymienionych urządzeń ma wiele możliwości użycia, niezależnie od wielkości i ceny. Tylko od posiadacza i jego wrażliwości muzycznej zależy, jakie dźwięki z niego wydobędzie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro