Wszystko o spodenkach na rower

Wszystko o spodenkach na rower

Elementem, który odróżnia spodnie i spodenki rowerowe od każdego innego modelu spodni sportowych jest wkładka rowerowa, która podnosi komfort jazdy. Wybór spodenek powinien być podyktowany przede wszystkim twoimi preferencjami, wygodą, panującą aurą. Sprawdź razem z nami, co oferuje rynek, i znajdź idealne dla siebie.

udostępnij

Katarzyna Żyła-SasKatarzyna Żyła-Sas / 24-04-2017

Dość często początkujący rowerzyści uskarżają się na dyskomfort w czasie jazdy spowodowany siedzeniem i nie ma w tym nic dziwnego, skoro to właśnie na siodełku spoczywa więcej niż połowa ciężaru naszego ciała. Możesz zacisnąć zęby i poczekać, aż dyskomfort ustąpi, możesz kupić nowe siodełko (tylko nie wiadomo, czy to zagwarantuje pozbycie się bólu), możesz w końcu kupić spodenki rowerowe, które „fabrycznie” wyposażane są w specjalne wkładki, zwane żartobliwie „pampersami”.

Obcisłe, luźne czy 2 w 1?

Każdy, kto się obawia, że profesjonalny ubiór na rower to obcisłe „lajkra”, może odetchnąć z ulgą. Bogata oferta spodenek rowerowych obejmuje zarówno modele dopasowane, jak i luźne, są także miksy – połączenie spodenek obcisłych, stanowiących warstwę bazową, i luźnych, nakładanych na wierzch. Każde z rozwiązań ma swoje mocne i słabsze strony, dlatego zanim któreś skreślisz, dowiedz się, co mają ci do zaproponowania.

Miłośnicy szosówek z pewnością łatwiej się przekonają do wersji obcisłej, gdyż w pochylonej pozycji, intensywnie pedałując, można w ogóle zapomnieć, że ma się je na sobie. Jeśli są jeszcze szelki (bardzo częsty dodatek do obcisłych spodenek najwyższej klasy) oraz wszyte w nogawki gumki zapobiegające ich podwijaniu się, masz główne zalety „lajkry”. Oczywiście ostateczny komfort zależy od materiału, z którego spodenki uszyto – użyte technologie są o tyle istotne, o ile wpływają na grubość materiału, jego wytrzymałość i przewiewność. Najlepsze są wersje uszyte z kilku paneli, bo lepiej dopasowują się do sylwetki. Warto sprawdzić grubość szwów – powinny być płaskie, by nie powodowały obtarć.

Luźne spodenkiidealne na turystyczne wycieczki rowerowe. Ich zalety to mnogość kieszonek, w których (o ile mają zapięcia) przedmioty są w miarę bezpieczne oraz wypinana wkładka (w większości modeli), którą po wielogodzinnej jeździe możemy wyciągnąć, wyprać i rano znów wyruszyć w trasę. Luźne spodenki rowerowe od zwykłych szortów sportowych różni krój dopasowany do pozycji podczas pedałowania. Część ubioru, która bezpośrednio styka się z siodełkiem, jest zwykle wzmocniona i pozbawiona szwów, co ma znaczący wpływ na trwałość i wygodę. Najbardziej dopracowane modele (np. Endura Hummvee) mają odpowiednio umieszczone panele z bardziej elastycznych tkanin, które zwiększają wygodę, oraz rozpinane otwory wentylacyjne i tradycyjne rozporki.

Spodenki 2 w 1 lub 3 w 1 (z wkładką) to kompromis między poprzednimi modelami. Dopasowane spodenki mają wszytą wkładkę, natomiast wierzchnie są cienkie i luźne, a łączy się je najczęściej zapinkami. W wersji damskiej można znaleźć spódnicospodnie – ukłon producentów w stronę płci pięknej.

Wkładki to priorytet

Tak naprawdę profesjonalizm spodenek rowerowych – bez względu na ich krój – zależy od zastosowania w nich wkładki. Tu zła wiadomość dla pań – wybór wkładek dla rowerzystek jest znacznie mniejszy niż dla mężczyzn. O wyborze kroju nawet nie wspomnę. Jednak przy nieco większym zaangażowaniu można znaleźć coś wartego uwagi. Za bardzo wygodne wkładki uznaje się:

  • 400-Series Gel/ 600-Series Silver Dry (Endura),
  • Ergo Plus Gel / Chrono Contact (Vitesse),
  • HT90 /HT90 GEL / HT90II (MIMO, BCM Nowatex),
  • TOUR / RACE / ELITE 3D Chamois (Pearl Izumi),
  • X09 GEL / B-FLOW XLR GEL / FX13 SAP (Biemme),
  • ERGO 3D PRO (Mavic).

Jednak w przypadku wkładek najważniejszą rolę grają osobiste preferencje, a nie cena czy producent. Oczywiście cena w jakimś stopniu warunkuje jakość, dlatego kupując tylko jedną parę spodenek, wybierz droższe, wyposażone w którąś z wymienionych wkładek.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro