Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Wszystko, co musisz wiedzieć o sztuce piercingu

Piercing, czyli przekłuwanie i kolczykowanie ciała jako forma jego ozdabiania, staje się w ostatnim czasie coraz popularniejszy. Nie jest już domeną subkultur i osób młodych. Obecnie kolczyk w nietypowym miejscu to ciekawy akcent, dodający alternatywnego charakteru naszemu wizerunkowi.

Wszystko, co musisz wiedzieć o sztuce piercingu

Aby móc cieszyć się estetycznym i prawidłowo wykonanym przekłuciem, trzeba trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim udać się do sprawdzonego studia, odpowiednio dobrać biżuterię i dbać o higienę w trakcie procesu gojenia.

Skąd pochodzi sztuka piercingu?

Pierwsze wzmianki o kolczykowaniu ciała pochodzą już ze starożytności. W Egipcie, Grecji i Rzymie odpowiednie przekłucia miały swój symboliczny wymiar. I tak w państwie faraonów rodzina królewska nosiła kolczyki w pępkach, w Rzymie zaś kolczyk w uchu był oznaką bogactwa, a przekłute sutki były domeną wojowników, oznaczającą męstwo i odwagę. Piercing był znany również w plemionach obu Ameryk, w kulturze Majów i Azteków. W czasach elżbietańskich był rozpowszechniony wśród marynarzy wraz z tatuażami, a w okresie wiktoriańskim także u arystokracji zapanowała moda na ten sposób ozdabiania, zwłaszcza intymnych części ciała. Chrześcijaństwo negowało kolczykowanie, nazywając je barbarzyńskim i pogańskim zwyczajem. W latach 70. XX wieku nastąpiło odrodzenie tej sztuki wraz z pojawieniem się ogólnego nurtu body artu. Obecnie piercing staje się coraz powszechniejszy i tolerowany wśród społeczeństwa. Kolczyk w nietypowym miejscu traktowany jest jako wyraz indywidualizmu i kreatywności posiadacza.

Piercing tylko u piercera

Jedynie zabieg przekłucia ciała wykonany u profesjonalnego, doświadczonego piercera może być w pełni poprawny i bezpieczny. Piercer to osoba, która swoim doświadczeniem i wiedzą zdobytą zwykle u innych praktyków gwarantuje właściwe założenie kolczyka. Ciało przekłuwa się odpowiedniej grubości igłą wenflonową lub iniekcyjną. Tylko takie narzędzie pozwala na zachowanie całkowitej sterylności zabiegu oraz jak najmniejsze zniszczenia w tkankach ciała. Popularne przy kolczykowaniu płatków uszu pistolety nie nadają się do żadnej innej części ciała, a i w tym przypadku lepiej postawić na jałową igłę. Prawidłowo przeprowadzony zabieg jest prawie bezbolesny. Stopień odczuwania ingerencji w ciało jest uzależniony od unerwienia danej jego części oraz od umiejętności piercera. Przekłucie trwa około dwóch minut już z włożeniem kolczyka. Ozdobić można niemal każdą część ciała, profesjonalista fachowo dobiera odpowiednią biżuterię oraz jej kształt i rodzaj. Początkowo zakłada się kolczyki wykonane z bioplastu, stali chirurgicznej, tytanu i teflonu ze względu na ich obojętność dla organizmu.

Jakie są ceny piercingu?

Ceny piercingu zależą od konkretnego studia oraz od stopnia skomplikowania przekłucia. Zwykle w cenę wliczony jest podstawowy kolczyk, który należy nosić do czasu zakończenia procesu gojenia.

Przykładowe ceny przekłuć:

  • Uszy – od 30 do 70 zł,
  • Brwi – od 70 do 80 zł,
  • Nos – od 70 do 100 zł,
  • Warga – od 70 do 120 zł,
  • Język – od 80 do 150 zł,
  • Sutki – od 70 do 80 zł za sztukę,
  • Pępek – od 70 do 80 zł,
  • Miejsca intymne – od 120 do 200 zł.

Praktycznie każdą część ciała można przekłuć na kilka różnych sposobów i różną ilością kolczyków. Na przykład w uszach prócz płatków można ozdobić chrząstkę, w różnych jej miejscach, a każda z tych kombinacji ma swoją nazwę: tragus, conch, rook i inne.

Higiena i proces gojenia

Prawidłowo przeprowadzony zabieg to jedno, ale dużo zależy też od tego, jak zadbamy o świeże przekłucie. Trzeba pamiętać, że jest to otwarta rana, która jest narażona na szkodliwy wpływ zanieczyszczeń. Infekcje w tych miejscach mogą prowadzić do poważnych chorób oraz zniekształceń tkanek ciała.

Czas gojenia zależny jest od miejsca przekłucia oraz indywidualnych cech organizmu. Normalnymi odczuciami w tym czasie jest lekki ból oraz swędzenie. U ujść kanału przekłucia mogą pojawić się wycieki płynu zawierającego limfę. Świeży kolczyk przemywa się solą fizjologiczną lub Octeniseptem, aż do momentu całkowitego zagojenia. Powinno się unikać długiego moczenia rany w kąpieli oraz zrezygnować z wizyt na basenie. Nie powinno się nadużywać kofeiny, alkoholu i aspiryny, ponieważ mogą podnosić ciśnienie i rozrzedzać krew.

Mimo że piercing to najmniej inwazyjny rodzaj modyfikacji ciała, a ślady po wyjętym kolczyku są praktycznie niewidoczne, to każdą decyzję o przekłuciu należy poważnie przemyśleć. Zabieg powinniśmy wykonywać w zaufanym, polecanym oraz profesjonalnym miejscu. Należy także odpowiednio dbać o higienę.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro