Wrzosy w doniczce – jak je uprawiać?

Wrzosy w doniczce – jak je uprawiać?

Wrzosy to jedne z piękniejszych roślin na jesień. Kolorowe, efektowne i przede wszystkim łatwe w uprawie. Zwłaszcza jesienią przydadzą nam się rośliny, których pielęgnacja nie wymaga od nas wiele wysiłku. Podpowiadamy, jak uprawiać wrzosy w doniczce i cieszyć się nimi przez wiele miesięcy.

udostępnij

Karina MączyńskaKarina Mączyńska / 13-10-2017

Chcesz wprowadzić do swojego domu jesienny klimat? A może zależy ci na ozdobieniu tarasu? Niezależnie od powodu, wrzosy w doniczce stworzą sielską atmosferę i dopełnią każdą przestrzeń. Ustawione w osłonkach lub drewnianych skrzynkach w stylu prowansalskim umilą nam spędzanie czasu. Poniżej dodatkowe informacje na temat właściwej uprawy i pielęgnacji.

Wrzosy w doniczce – jesienny must have

Wrzosy nie są trudne w uprawie, ale zanim zdecydujemy się na wprowadzenie ich do swojego wnętrza, warto poznać ich wymagania dotyczące gleby i stanowiska. Dzięki temu dowiemy się, gdzie rosną najlepiej i co możemy zrobić, aby wydłużyć ich żywotność. Tylko w ten sposób przyczynimy się do ich ponownego zakwitnięcia za rok.

Wrzosy w domu czy na zewnątrz?

Wrzosy mogą być ustawiane w doniczkach wewnątrz domu, ale tylko na chwilę. Miejscem odpowiednim dla nich jest nasłoneczniony i osłonięty od wiatru taras. Jeśli jednak koniecznie chcemy nacieszyć się nimi w swoich pomieszczeniach, musimy dbać o ich właściwe nawożenie i systematyczne podlewanie. Wrzosy uprawiane w donicach pod żadnym pozorem nie mogą być przesuszone. Pamiętajmy o tym, aby je regularnie podlewać, niekiedy nawet codziennie.

Jak uprawiać wrzosy w doniczce?

Jednak zanim zaczniemy skupiać się na właściwej pielęgnacji wrzosów, warto poznać wszystkie warunki dotyczące ich uprawy.

Wrzosy to rośliny, które lubią osłonięte stanowiska. Mogą być umieszczane na parapetach, tarasach, a w przypadku parapetów wewnętrznych należy koniecznie zmniejszyć ogrzewanie. Kolejna kwestia to właściwe podłoże. Musi być przede wszystkim żyzne, kwaśne i dobrze przepuszczalne. Odpowiedni poziom pH wynosi od 3,5 do 5.

Sadzenie

Po zakupie wrzosów pierwszym krokiem, który musimy wykonać, jest ich przesadzenie. Nie mogą zostać w tych doniczkach, w jakich je kupiliśmy, ponieważ zawierają małe podłoże, a najczęściej jest to sam torf. Dla odpowiedniego wzrostu wrzosów dobra będzie doniczka o średnicy minimum 15 cm. Warto zwrócić też uwagę na głębokość sadzenia rośliny. Zbyt płytkie wsadzenie spowoduje szybkie przesuszenie, natomiast za głębokie skutkuje gniciem.