Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Wrzosy w doniczce – jak je uprawiać?

Wrzosy to jedne z piękniejszych roślin na jesień. Kolorowe, efektowne i przede wszystkim łatwe w uprawie. Zwłaszcza jesienią przydadzą nam się rośliny, których pielęgnacja nie wymaga od nas wiele wysiłku. Podpowiadamy, jak uprawiać wrzosy w doniczce i cieszyć się nimi przez wiele miesięcy.

Karina Mączyńska
Karina Mączyńska 13-10-2017

Czas czytania: 4 min

FacebookTwitter
zamknij

Wrzosy w doniczce – jak je uprawiać?

Chcesz wprowadzić do swojego domu jesienny klimat? A może zależy ci na ozdobieniu tarasu? Niezależnie od powodu, wrzosy w doniczce stworzą sielską atmosferę i dopełnią każdą przestrzeń. Ustawione w osłonkach lub drewnianych skrzynkach w stylu prowansalskim umilą nam spędzanie czasu. Poniżej dodatkowe informacje na temat właściwej uprawy i pielęgnacji.

Wrzosy w doniczce – jesienny must have

Wrzosy nie są trudne w uprawie, ale zanim zdecydujemy się na wprowadzenie ich do swojego wnętrza, warto poznać ich wymagania dotyczące gleby i stanowiska. Dzięki temu dowiemy się, gdzie rosną najlepiej i co możemy zrobić, aby wydłużyć ich żywotność. Tylko w ten sposób przyczynimy się do ich ponownego zakwitnięcia za rok.

Wrzosy w domu czy na zewnątrz?

Wrzosy mogą być ustawiane w doniczkach wewnątrz domu, ale tylko na chwilę. Miejscem odpowiednim dla nich jest nasłoneczniony i osłonięty od wiatru taras. Jeśli jednak koniecznie chcemy nacieszyć się nimi w swoich pomieszczeniach, musimy dbać o ich właściwe nawożenie i systematyczne podlewanie. Wrzosy uprawiane w donicach pod żadnym pozorem nie mogą być przesuszone. Pamiętajmy o tym, aby je regularnie podlewać, niekiedy nawet codziennie.

Jak uprawiać wrzosy w doniczce?

Jednak zanim zaczniemy skupiać się na właściwej pielęgnacji wrzosów, warto poznać wszystkie warunki dotyczące ich uprawy.

Wrzosy to rośliny, które lubią osłonięte stanowiska. Mogą być umieszczane na parapetach, tarasach, a w przypadku parapetów wewnętrznych należy koniecznie zmniejszyć ogrzewanie. Kolejna kwestia to właściwe podłoże. Musi być przede wszystkim żyzne, kwaśne i dobrze przepuszczalne. Odpowiedni poziom pH wynosi od 3,5 do 5.

Sadzenie

Po zakupie wrzosów pierwszym krokiem, który musimy wykonać, jest ich przesadzenie. Nie mogą zostać w tych doniczkach, w jakich je kupiliśmy, ponieważ zawierają małe podłoże, a najczęściej jest to sam torf. Dla odpowiedniego wzrostu wrzosów dobra będzie doniczka o średnicy minimum 15 cm. Warto zwrócić też uwagę na głębokość sadzenia rośliny. Zbyt płytkie wsadzenie spowoduje szybkie przesuszenie, natomiast za głębokie skutkuje gniciem.

Podlewanie

Jak już zostało wyżej wspomniane, wrzosy lubią wodę. Wynika to z tego, że ich system korzeniowy jest słabo rozwinięty, a przez to w wolnym tempie pobierają składniki pokarmowe i wodę. Dlatego jeśli decydujemy się na uprawę wrzosów i chcemy, aby cały czas prezentowały się nienagannie, musimy pamiętać o częstym podlewaniu. Woda do podlewania wrzosów powinna mieć temperaturę pokojową i nie może posiadać dużej zawartości wapnia. Warto więc nalać ją wcześniej i odstawić na kilka godzin, aby wapń osiadł na dnie konewki. Pamiętajmy również o tym, aby podczas podlewania nie moczyć liści, bo sprzyja to powstawaniu chorób grzybowych.

Wrzosy to wyjątkowe rośliny, dzięki którym jesteśmy w stanie stworzyć niepowtarzalne i pełne kolorów kompozycje. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym prezentują się efektownie, a aranżacje z ich udziałem to sama przyjemność. Jeśli zależy nam na ozdobieniu całego tarasu, wystarczy dodać do nich kilka dodatkowych elementów. Miniaturowe dynie czy gałązki jarzębiny – z nimi w mgnieniu oka zmienimy wcześniejszy wygląd.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Artykuły z kategorii Dom i Ogród


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro