Wózki dziecięce z obrotowymi kołami

Wózki dziecięce z obrotowymi kołami

Wózek z obrotowymi kołami to praktyczne, nowoczesne i bardzo bezpieczne rozwiązanie dla wymagających rodziców. Można go wygodnie prowadzić zarówno przodem, jak i tyłem, a także bezproblemowo pokonywać krawężniki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając wózek z obrotowymi kołami.

udostępnij

Olga ŚmiełowskaOlga Śmiełowska / 26-10-2016

Do wyboru, do koloru

Wózek jest bez dwóch zdań jednym z najczęściej używanych i najbardziej potrzebnych każdemu rodzicowi sprzętów. Na rynku są modele we wszystkich możliwych rozmiarach, wzorach oraz kolorach, a także z mnóstwem dodatkowych funkcji i udogodnień: wielozadaniowe spacerówki, trójkołowce przeznaczone dla uprawiających jogging, a także klasyczne gondole ze skrętnymi kołami i wiele innych. Nic więc dziwnego, że wybór wózka dla dziecka to nie lada wyzwanie, które często przytłacza świeżo upieczonych rodziców.

Koła obrotowe 360°

Koła obrotowe doskonale radzą sobie w mieście, ułatwiając manewrowanie wózkiem między sklepowymi półkami, przechodniami oraz przeszkodami napotykanymi na drodze. Dzięki temu, że koła obracają się w zakresie 360°, wózek jest bardzo zwrotny. Oznacza to, że można go prowadzić przodem i tyłem, a w razie potrzeby podjechać pod krawężnik lub wygodnie wsiąść do autobusu. Wadą obrotowych kół jest to, że mogą się czasami blokować na trudnym terenie. W takim wypadku wystarczy lekko rozbujać wózek, by ruszyć z miejsca, a koła unieruchomić. Obecnie wszystkie wózki – zarówno głębokie, jak i spacerówki – wyposażone są w blokadę, która to umożliwia. Podobne do kół obrotowych są koła skrętne, ale oferują mniejszy zakres ruchu, a zatem wyposażony w nie wózek nie jest tak zwrotny.

Jak wybrać wózek idealny?

Ponieważ wózka używa się niemal codziennie, ważne jest, aby znaleźć model wygodny, wytrzymały oraz przede wszystkim funkcjonalny. Warto pamiętać, że w miarę jak dziecko rośnie, zmieniają się jego potrzeby i konieczne bywa kupno nowego wózka. Przy wyborze ważne są niżej wymienione kwestie:

  • Gdzie zamierzamy z wózka korzystać. Rodzice lubiący spacery powinni wybrać model z dobrą amortyzacją. Dla miłośników biegania i wycieczek po lesie najlepsze są trójkołowce&buyNew=1&bmatch=s0-bab-1-4-1020&search_scope=category-82593&order=d)z dużymi, pompowanymi dętkami. Osobom często podróżującym samochodem oraz komunikacją miejską doradzamy wózek, który szybko się składa.
  • Wagę wózka. Cięższe modele są zdecydowanie stabilniejsze, ale trudno je wnieść na schody czy do autobusu. Alternatywą są lekkie wózki, które można złożyć na płasko i bez problemu zanieść do domu czy schować do szafy.
  • Rodzaj kół. W większości wózków przeznaczonych do jazdy po trudnym terenie oraz dla trenujących biegi, a także w niektórych modelach stylizowanych na retro montuje się duże koła ustawione w jednej pozycji. Nowoczesne modele wózków miejskich mają małe, zwrotne kółka, które obracają się o 360°, ułatwiając manewrowanie między sklepowymi regałami.
  • Wiek dziecka. Dla maluchów, które jeszcze nie siedzą, odpowiednie są głębokie gondole z budką, w których mogą bezpiecznie drzemać. Starsze dzieci są ciekawsze świata, dlatego dla nich idealne są klasyczne spacerówki, najlepiej z oparciem rozkładanym na płasko. Jeżeli dziecko zaśnie, będzie mu zdecydowanie wygodniej, niż w pozycji siedzącej.
  • Możliwości finansowe. Wybierając wózek dla dziecka, łatwo dać się porwać zakupowemu szaleństwu. Nie warto jednak przepłacać, kupując wózek, którego funkcji i wyposażenia nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać. Na pewno uda nam się znaleźć spełniający nasze oczekiwania model za rozsądną cenę.

Wybór odpowiedniego wózka dla dziecka jest ważnym, ale dość trudnym zadaniem nie tylko dla świeżo upieczonych rodziców. Na rynku jest tak wiele modeli, że znalezienie idealnego wydaje się niemożliwe. Wystarczy jednak kilka wskazówek od innych rodziców oraz informacji z profesjonalnych źródeł, aby kupić wózek, który będzie nie tylko praktyczny, ale również efektowny.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro