Wolnowar – czy przyda się nam w kuchni?

Wolnowar – czy przyda się nam w kuchni?

Szybkowar to urządzenie powszechnie stosowane w kuchni. Jednak czy słyszałeś także o wolnowarze? Jeśli nie, koniecznie musisz to nadrobić i poznać wszystkie jego zalety!

udostępnij

Magdalena ZałęskaMagdalena Załęska / 07-11-2017

Wolnowar – z czym to się je?

Wolnowar to urządzenie bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. Na zagranicznych stronach internetowych znajdziemy wiele przepisów, w których jest ono wykorzystywane. Od jakiegoś czasu wolnowar jest coraz częściej używany także w polskich kuchniach. Jednak czym tak naprawdę jest slow cooker?

To elektryczne urządzenie, służące do przygotowywania potraw w niskiej temperaturze – poniżej 100 stopni. Co nam to daje? Otóż przygotowywane w ten sposób potrawy nie tylko są bardziej smaczne, ale także tracą znacznie mniej witamin oraz składników odżywczych niż te przygotowywane metodą tradycyjną! Wydobywa on głębszy smak z potraw, szczególnie mięs.

Wolnowary zbudowane są z kamionkowego (lub ceramicznego) naczynia, które możemy zarówno wkładać do piekarnika, jak i myć w zmywarce oraz elektrycznej obudowy. Wolnowar okresowo podgrzewa ceramiczne naczynie, by utrzymywało ono ustawioną przez nas wcześniej temperaturę grzania. Zwykle posiada on trzy tryby mocy, w których dąży do osiągnięcia temperatury ok. 79-93 stopni:

 • low – w tym trybie zajmuje to ok. 7 godzin, a potrawa traci najmniej składników odżywczych
 • high – oznacza większą moc, a czas osiągnięcia wyznaczonej temperatury to ok. 3 godziny
 • warm – ten tryb służy wyłącznie do podtrzymywania temperatury, a nie gotowania

Na rynku znajdziemy wolnowary o różnej pojemności. Możemy także ustawić czas gotowania, zwykle mamy do wyboru przedział od 30 minut aż do 20 godzin! Istnieje zasada, że dłuższe czasy przeznaczone są dla niskiej mocy. Warto pamiętać o tym, że wolnowar zaprojektowany jest tak, aby potrawa się nie przypalała, nie kipiała oraz nie wymagała dolewania do niej wody!

Skoro wolnowar przygotowuje naszą potrawę przez tak długi czas, czy zużywa on dużo prądu i naraża nas na większe rachunki? Otóż… nie! Koszt pracy wolnowaru jest zdecydowanie mniejszy od kosztu pracy piekarnika. Ponadto wolnowar daje nam mnóstwo możliwości kulinarnych – przygotujemy w nim zarówno gulasze, buliony, zupy jak i powidła czy tez nawet ciasta!

Wskazówki

Istnieje kilka wskazówek, które ułatwią ci przygotowywanie potraw w wolnowarze.

 1. Przed użyciem wolnowaru przeczytaj jego instrukcję (przede wszystkim odnośnie czasu i mocy gotowania). Różne modele mogą różnić się między sobą.
 2. Jeśli chcesz przygotować mięso, pamiętaj o tym, aby jego kawałek był mniejszy od rozmiarów naczynia i nie dotykał jego ścianek.
 3. Śmietanę czy też mleko najlepiej jest dodawać w ostatniej godzinie gotowania – jeśli dodasz je na początku, mogą się zważyć.
 4. Warzywa układaj na dnie wolnowaru – gotują się one dłużej niż mięso.
 5. Nie zdejmuj pokrywy zbyt często, aby uniknąć utraty ciepła i większego zużycia prądu.
 6. Dodaj więcej przypraw i ziół, niż w przypadku gotowania tradycyjnego.
 7. Pamiętaj, że podczas gotowania w wolnowarze woda nie wyparowuje, dlatego korzystaj z przepisów przeznaczonych do właśnie tego rodzaju gotowania.

Wolnowar – plusy i minusy

Czas na krótkie podsumowanie urządzenia, jakim jest wolnowar.

Zalety:

 • Gotowanie w wolnowarze zapobiega nadmiernej utracie właściwości odżywczych przygotowywanych potraw.
 • Możemy w nim przygotować niemal każde danie!
 • Wolnowar nie przypala potraw – możesz śmiało go włączyć, iść do pracy i wrócić na gotowy obiad!
 • Jest tani w eksploatacji i łatwy w obsłudze.
 • Pracuje bardzo cicho, więc bez obaw można go nastawiać na noc.
 • Kamionowe naczynie jest niezwykle łatwe do wyczyszczenia – można je również myć w zmywarce.

Wady:

 • Wolnowar nie utrzymuje zapachów – dla tych osób, które nie przepadają za zapachem jedzenia w domu będzie to wada, jednak dla niektórych może być to zaletą
 • Elektryczna obudowa jest trudna do wyczyszczenia i łatwo się brudzi.

Jeśli jesteś miłośnikiem zdrowego, ale przede wszystkim smacznego jedzenia, to urządzenie będzie idealne dla ciebie!

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro