„Wolni od glutenu” Alessio Fasano, Susie Flahert – recenzja

„Wolni od glutenu” Alessio Fasano, Susie Flahert – recenzja

Dla jednych to przymus, dla innych podążanie za trendami. Dieta bezglutenowa staje się coraz popularniejsza, a nowa książka doktora Alessia Fasany, światowej klasy specjalisty od żywienia, pomoże Wam w przyjemnym przejściu na „bezglutenową stronę mocy”.

Igor Nowiński Igor Nowiński / 24-08-2016

Gluten, gluten, gluten. Od kilku lat to słowo zdaje się bombardować nas z każdej strony. I o ile część z nas decyduje się przejść na dietę bezglutenową z uwagi na jej modę czy popularność, to wiele osób zmusza do tego ich organizm nietolerujący glutenu w codziennej diecie. W wyjaśnieniu, jak zdrowo i bezproblemowo przejść na taką dietę, pomoże książka „Wolni od glutenu” autorstwa doktora Alessia Fasany i Susie Flahert.

Kompendium wiedzy

„Wolni od glutenu” to dogłębna analiza stanu wiedzy naukowców i lekarzy na temat glutenu i reakcji, jakie może wywoływać on w organizmie człowieka. Fasano, jeden z najbardziej znanych na świecie gastroenterologów, od lat zajmuje się tą tematyką i uchodzi za największego specjalistę od celiakii i glutenu. Nic więc dziwnego, że jego książka, napisana wraz z Susie Flahert, wykładowczynią Harvarda i dziennikarką, to prawdziwe kompendium wiedzy dla wszystkich, którzy borykają się z takimi problemami.

Autorzy w jasny i przystępny sposób przedstawiają wszystkie fakty na temat nietolerancji glutenu i alergii na niego, a także celiakii, zaznaczając przy okazji najważniejsze różnice pomiędzy tymi pojęciami. Fasano rozlicza się też z narosłymi przez lata mitami wokół tych schorzeń, które często powtarzane, na dobre przeniknęły do naszej świadomości.

Autorzy zawarli tu nie tylko szereg podpartych wynikami badań naukowych informacji, ale również przydatne porady. Dowiemy się m.in. jak czytać opakowania z żywnością pod kątem składników, jak radzić sobie, gdy ktoś nam bliski nie może spożywać glutenu, a nawet jak sprawdzać, czy w danej potrawie zawarte są szkodliwe dla nas składniki. Choć garść zawartych w książce praktycznych porad odnosi się przede wszystkim do realiów Stanów Zjednoczonych, to bez problemu przeniesiemy je na polski grunt.

Dla początkujących i zaawansowanych

Poradnik „Wolni od glutenu” może posłużyć za świetne wprowadzenie do świata glutenu dla tych, którzy dopiero zaczynają tę przygodę. Zawarte jednak w liczącej niemal 300 stron książce informacje przydadzą się też z pewnością tym, którzy z celiakią, alergią czy nietolerancją glutenu żyją już od dłuższego czasu.

Fasano nie przygotował dla nas pracy naukowej, choć nie brakuje tu twardych danych i opracowań. Otrzymujemy jednak również sporą dawkę historycznych informacji i wspomnień, a także opisów zachwycającej przyrody Włoch, skąd pochodzi lekarz. Szalenie ciekawe są też przytaczane przez Fasano historie jego pacjentów i współpracowników. Pozwalają one spojrzeć na problem z jeszcze jednej, bardziej ludzkiej, strony, do której łatwo nam się odnieść.

Książka „Wolni od glutenu” napisana jest prostym, przystępnym językiem. Dzięki uroczym opowieściom Alessia Fasany, którymi poprzetykana jest twarda, naukowa wiedza, całość czyta się bardziej jak wciągającą powieść niż poradnik. To pozycja obowiązkowa nie tylko dla wszystkich zmagających się z problemami z przyswajaniem glutenu, ale również dla tych, którzy po prostu chcą zadbać o swoje zdrowie, dobrą formę i samopoczucie.

Źródło okładki: www.wydawnictwodrugastrona.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro