Włącznik dźwiękowy – kiedy warto go kupić?

Włącznik dźwiękowy – kiedy warto go kupić?

Włącznik dźwiękowy, nierzadko zwany potocznie klaskaczem, częściej możemy oglądać w amerykańskich filmach niż w polskich domach. Tymczasem to bardzo proste i stosunkowo tanie urządzenie, które może ułatwić wiele spraw. Kiedy warto kupić włącznik akustyczny?

udostępnij

Karolina MarciniakKarolina Marciniak / 07-01-2017

Z pewnością niewiele osób myślało o tym, aby kupić klaskacz. Okazuje się jednak, że to łatwe w obsłudze i niedrogie urządzenie może mieć ciekawe zastosowanie.

Jak działa włącznik dźwiękowy?

Tak naprawdę już sama nazwa „włącznik dźwiękowy”zdradza, jak działa urządzenie. Popularny klaskacz pozwala na akustyczne sterowanie włączaniem i wyłączaniem urządzeń elektronicznych. Zestaw wyposażony jest w mikrofon, który wyłapuje konkretne dźwięki. Gdy to zrobi, zmienia się stan wyjścia urządzenia na odwrotny. Oznacza to, że jeśli dany sprzęt, np. włącznik światła, jest wyłączony, to po wykryciu konkretnego dźwięku zostanie włączony i na odwrót. Klaskacz składa się zaledwie z kilku podzespołów, dzięki czemu jego budowa jest bardzo prosta, a cena niewielka.

Do czego można użyć klaskacza?

Bardzo ważne jest to, że klaskacza można używać praktycznie z każdym urządzeniem elektronicznym, które ma prosty włącznik. Nie tyczy się to tylko światła. Włącznik akustyczny możemy połączyć z pojedynczą lampą, telewizorem lub radiem. Możliwości są tak naprawdę ograniczone tylko przez naszą wyobraźnię. Oczywiście podłączanie klaskacza do wielu urządzeń nie ma większego sensu, ale w kilku sytuacjach może okazać się dość przydatny.

Włącznik akustyczny – po co?

Na pewno każdy był kiedyś w sytuacji, gdy wygodnie położył się już w łóżku, przyjął ulubioną pozycję do snu, po czym zdał sobie sprawę z tego, że wciąż pali się światło w sypialni. To jeden z tych momentów, w którym przydałby się włącznik dźwiękowy. Wystarczyłoby tylko klasnąć dłońmi i światło od raz by zgasło.

Włącznik dźwiękowy nie będzie miał większego zastosowania w małych mieszkaniach. Jeśli komuś nie chce się wstawać, aby np. zapalić światło wieczorem, to oczywiście może użyć klaskacza. Nie ulega jednak wątpliwości, że będzie on dużo bardziej przydatny w dużych mieszkaniach i domach. Odległości do włączników są wtedy większe, więc tak samo jest z korzyściami płynącymi z zainstalowania tego typu urządzenia. Klaskacz z pewnością spodoba się także dzieciom, które w ciekawy sposób będą mogły obsługiwać włącznik światła lub inne sprzęty elektroniczne w domu.

Klaskacza nie warto instalować w urządzeniach elektronicznych, które są jeszcze objęte gwarancją. Powód jest bardzo prosty – utracimy ją. W razie awarii możemy być praktycznie pewni, że producent nie uzna naszych roszczeń i za ewentualną naprawę będziemy musieli zapłacić. Nawet jeśli przed oddaniem sprzętu usuniemy klaskacz, to i tak pozostaną po nim ślady, które serwisant łatwo zauważy.

Ile kosztuje klaskacz?

Zakup klaskacza nie wiąże się z dużym wydatkiem. Sam moduł to koszt rzędu 20-30 zł. To w końcu niewielka płytka, która musi się zmieścić w ścianie lub w obudowie innego urządzenia. Dużo trudniejsze może być zamontowanie włącznika akustycznego. Jeśli ktoś nie zna się na elektronice, to będzie potrzebował do tego specjalisty.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro