Wkłady do grillów murowanych

Trudno wyobrazić sobie wiosenny i letni wypoczynek na własnej posesji bez aromatu grillowanych potraw. Co prawda, tradycyjny mobilny grill jest urządzeniem łatwo dostępnym i niedrogim, jednak w przypadku licznej rodziny albo przyjęcia na świeżym powietrzu zorganizowanego na wiele osób może nie zdać egzaminu. Jeżeli mamy przestronny ogród, możemy pokusić się o wybudowanie solidnego grilla murowanego, którego niezbędnym elementem jest wkład.

Zalety i wady grilla murowanego

Wśród zalet grilla murowanego wymienia się aspekt dekoracyjny. Jako element małej architektury ogrodowej będzie on zatem spełniał funkcję ozdobną. Ponadto jest trwały i, co równie istotne, wielofunkcyjny. Może być wykorzystywany także jako kominek i wędzarnia. Natomiast wadą grilla murowanego jest jego duży ciężar i brak mobilności (to urządzenie stacjonarne). Zarówno zakup gotowego egzemplarza betonowego, jak i samodzielne jego wymurowanie z trwałych materiałów (odpornych na działanie wysokiej temperatury i czynników atmosferycznych, np. z cegły klinkierowej, kamienia naturalnego albo betonowych bloczków) wiąże się z koniecznością wydania niemałej sumy pieniędzy.

Gdzie ulokować grill murowany?

Na wybudowanie grilla murowanego powinniśmy przeznaczyć miejsce, w którym bez problemu będziemy mogli go obsługiwać. Ważne jest także, aby wydobywający się z niego dym nie przedostawał się do wnętrza domu. Najlepiej zatem wybrać teren oddalony od budynku, np. w zacisznej części posesji, ale w nieznacznej odległości od budynku mieszkalnego, żeby ułatwić sobie obsługę gości. Jeśli ulokujemy go w otoczeniu drzew i krzewów, rozpalanie ognia nie będzie sprawiało problemów. Jeżeli zdecydujemy się wybudować grill murowany w pobliżu skraju działki, warto obok niego postawić pergolę, żeby unoszący się dym nie stanowił powodu do sąsiedzkich kłótni.

Serce grilla – ruszt i palenisko

Ruszt i palenisko tworzą serce grilla, nie tylko murowanego. Najlepiej wybrać te, które zostały wykonane ze stali kutej albo kwasoodpornej. Elementy te są dostępne w różnych rozmiarach. Jeśli dokonamy zakupu jeszcze przed wymurowaniem ścianek grilla, łatwiej będzie połączyć całość. W przypadku rusztu powinniśmy mieć możliwość zmiany jego położenia (wyjmowania i umieszczania go na różnej wysokości względem ognia). Natomiast w celu poprawy ciągu powietrza trzeba zadbać o to, aby płyta paleniska miała kilka otworów.