Witraże i bożonarodzeniowe ozdoby okienne

Witraże i bożonarodzeniowe ozdoby okienne

Świąteczne dekorowanie domu nie musi ograniczać się wyłącznie do choinki i wigilijnego stołu. Coraz chętniej wieszamy sezonowe ozdoby w całym mieszkaniu, a szczególnie dobrze wyglądają one w oknach.

udostępnij

Igor NowińskiIgor Nowiński / 22-11-2017

Jeżeli świąteczna dekoracja domu kojarzy ci się wyłącznie z choinką, to pora na zmianę myślenia. Świąteczne ozdoby coraz częściej pojawiają się też w całym mieszkaniu, a jednym z miejsc, w których po prostu nie może ich zabraknąć, są okna. Te dekoracje są szczególnie istotne, jeżeli zależy nam na wprowadzeniu do wnętrza świątecznego klimatu, a pogoda jest nieprzewidywalna i nie musi wcale gwarantować białych świąt.

Witraże i witrażyki

Te kolorowe, przepuszczające światło ozdoby kojarzą się nam głównie z zabytkami i budownictwem sakralnym. Tymczasem witraże – oczywiście w mniejszych formatach – chętnie wykorzystywane są także jako oryginalne ozdoby świąteczne, szczególnie dobrze prezentujące się w oknach. O ile myśląc o witrażach, najczęściej wyobrażamy sobie te wykonane ze szkła, współczesne wariacje na ich temat są lżejsze i nowocześniejsze.

Niezwykle popularne są teraz bowiem niewielkie witraże w kształcie choinek czy bałwanków, wyposażone w zasilane bateriami lampki LED. Za taką ozdobę musimy zapłacić już od ok. 20 złotych, a wspaniała gra kolorów i świateł sprawi, że udekorowane w ten sposób okno będzie wyglądało niezwykle świątecznie.

Alternatywą dla witraży mogą też być imitujące je naklejki, które przykleja się do szyby. One również przepuszczają światło, a z daleka wyglądają jak prawdziwe szklane ozdoby.

Kolorowe witraże szczególnie dobrze sprawdzą się w pokoju dziecięcym – wielobarwne postaci kojarzące się ze świętami, jak bałwanki czy św. Mikołaj, idealnie wpiszą się w panujący tam klimat.

Witraże można też wykonać samemu, korzystając ze specjalnych farb (do malowania na szkle albo tzw. puffy paint, pozwalające na tworzenie własnych trójwymiarowych wzorów). Odmalowywanie narysowanych samemu albo znalezionych w sieci wzorów może być świetnym przedświątecznym zajęciem dla całej rodziny.

Naklejki na szyby

Innym pomysłem na świąteczną dekorację szyby są różnego rodzaju naklejki. Poza wspomnianymi już przyklejanymi witrażami znajdziemy całe mnóstwo wzorów o różnej wielkości i różnych kształtach. Najpopularniejsze są oczywiście naklejki śnieżynki, którymi pięknie ozdobimy szybę. Białe, przypominające nieco koronkę naklejki świetnie sprawdzą się nawet w bardziej minimalistycznie urządzonym wnętrzu, do którego mogą nie pasować wielobarwne, dziecięce wzory.