Wiskoza – co musisz o niej wiedzieć?

Choć obecnie wiskoza coraz częściej pojawia się na sklepowych półkach, to ten wygodny i wyjątkowo funkcjonalny materiał ciągle pozostaje niezwykle tajemniczy i wzbudza wiele wątpliwości. Zazwyczaj klasyfikowany jest jako syntetyk, choć w rzeczywistości pozyskuje się go z roślin. Przeczytaj poniższy post i poznaj najważniejsze informacje na temat wiskozy.

Klaudia Lepiarz Klaudia Lepiarz / 30-12-2015

Wiskoza najczęściej stanowi imitację jedwabiu oraz wełny, jest szczególnie przyjazna dla ciała, a ponadto oddychająca i bardzo higieniczna. Jej gładka i połyskliwa struktura sprawia, że jest idealnym uzupełnieniem i urozmaiceniem szafy. Czy można było spodziewać się tego wszystkiego po materiale sztucznym?

Jak powstaje wiskoza?

Tkanina ta produkowana jest z celulozy, pozyskiwanej z różnych rodzajów drzew – mogą być to drzewa liściaste, na przykład dęby czy buki oraz iglaste, najczęściej sosny. Pobrany surowiec jest następnie poddawany skomplikowanym i wieloetapowym procesom technologicznym, które wymagają również użycia wielu silnych chemikaliów. Ze względu na to, wiskoza bywa zaliczana zarówno do materiałów naturalnych, jak i sztucznych. Proces produkcji tej tkaniny jest elastyczny i umożliwia uzyskanie różnych jej rodzajów – jedne włókna będą bardziej zbliżone do jedwabiu, inne do bawełny, wełny, a niektóre nawet do poliestru. Dzięki temu, materiał ten może wykazywać bardzo odmienne właściwości, które znajdują zastosowanie w różnych typach odzieży.

Zalety wiskozy

Główna i nieco zaskakująca zaleta wiskozy to fakt, że jest ona niezwykle przewiewna i przyjazna dla skóry – to rzadkość w przypadku włókien sztucznych. Nosząc ją, na pewno się nie zgrzejemy ani nie spocimy, gdyż idealnie chłonie ona wilgoć, zapewniając użytkownikom wysokie poczucie komfortu. Jest to więc tkanina idealna do noszenia latem, na przykład pod postacią lekkich i przewiewnych bluzek lub sukienek. Kolejną ważną właściwością wiskozy jest to, że świetnie sprawdza się jako domieszka do innych włókien takich, jak wełna, jedwab lub nawet poliester. Potrafi ona wówczas sprawić, że szorstkie lub sztuczne materiały będą znacznie przyjemniejsze w dotyku i bardziej oddychające.

Wiskoza świetnie jednak sprawdza się także solo, będąc wówczas tkaniną nieco matową i dającą efekt, jakiego nie da się uzyskać z żadnego innego włókna. Ubrania z niej wykonane mogą być więc ciekawym i funkcjonalnym urozmaiceniem szafy. Ponadto jest ona materiałem bardzo tanim, przez co znajduje bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle odzieżowym, ale często również w tekstylnym. Jest chętnie wykorzystywana przez duże sieciówki, które masowo produkują z niej swoje ubrania, które są miękkie, elastyczne i niezwykle wygodne.

Wady wiskozy

Wiskoza to materiał szczególnie podatny na różnego rodzaju odkształcenia. Bardzo łatwo się on gniecie, a jego prasowanie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i energii. Może się również zdarzyć, że ubranie pogniecie się w ciągu dnia i w pewnym momencie zacznie wyglądać brzydko i mało estetycznie. Bywa też, że tkanina elektryzuje się w kontakcie z włosami. Ponadto może ona ulec skurczeniu, bądź też rozciągnięciu pod wpływem prania w zbyt gorącej wodzie lub nieodpowiedniego suszenia.

Niektóre ubrania uszyte z wiskozy będą więc wymagały prania ręcznego lub stosowania bardzo niskiej temperatury. Kolejną wadą jest to, że włókna te mają tendencję do pleśnienia pod wpływem wilgoci. Dlatego też w przypadku, kiedy ubranie jest mokre, należy zadbać o pozostawienie go w przewiewnym miejscu, aby mogło zupełnie wyschnąć, zanim włożymy je do szafy. Jest to więc materiał nieco trudny w utrzymaniu i wymagający delikatnego, starannego traktowania.Wiskoza, dzięki swoim właściwościom, jest idealnym materiałem do produkcji bluzek, szali, chust, a nawet sukni wieczorowych.

Producenci cenią sobie więc jej uniwersalność, wielofunkcyjność, niską cenę i zaskakująco dobre – jak na włókno sztuczne – właściwości, które dają niebywały komfort jego użytkownikom. Jako domieszka pojawia się często marynarkach, wełnianych swetrach i czapkach oraz innych ubraniach wykonanych z poliestru. Ze względu na jej funkcjonalność, przydatne właściwości oraz oryginalny wygląd warto mieć ją w swojej szafie, jako urozmaicenie garderoby.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro