Wiosenne pranie tapicerki. Czego będziemy potrzebować?

Wiosenne pranie tapicerki. Czego będziemy potrzebować?

Jazda czystym samochodem to sama przyjemność. O ile jednak lakier dość łatwo doprowadzić do porządku, tapicerka wymaga nieco więcej uwagi. Jak wyczyścić tapicerkę materiałową i pozbyć się nawet mocno zakorzenionych plam? Oto rzeczy, które musimy przygotować na wiosenne pranie tapicerki.

udostępnij

Szymon SonikSzymon Sonik / 11-03-2016 / aktualizacja: 14-05-2019

Odkurzacz do tapicerki materiałowej

Pierwsza czynność na drodze do czystej tapicerki to gruntowne odkurzanie. Odkurzacz samochodowy może jednak okazać się zbyt słaby, dlatego lepiej skorzystać ze zwykłego odkurzacza domowego o jak największej mocy. Do odkurzenia szczelin i zakamarków przyda się wąska końcówka, natomiast odkurzenie podłogi o stosunkowo długim i gęstym włosiu ułatwi końcówka ze szczotką. Jej sztywne włosie wyczesze kurz, piach i drobne kamyczki.

Pre-spray do wstępnego rozpuszczenia brudu

Pozostawiona na długo plama po napoju, sosie czy innej substancji na pierwszy rzut oka może wydawać się nie do usunięcia. Próby zmycia jej wilgotną ścierką najczęściej kończą się jedynie rozmazaniem zabrudzenia. Aby się z nią rozprawić, nie wystarczy działać powierzchownie. Starsze plamy głęboko przenikają materiał, więc konieczne jest rozpuszczenie całego brudu, nie tylko tego widocznego na powierzchni tkaniny.

Środkiem, który nam w tym pomoże, jest tzw. pre-spray, czyli preparat do wstępnego prania tapicerki. Pre-spray o stosunkowo wysokim pH (jednak nie większym niż 10 pH) rozpuści zabrudzenia, także te białkowe czy kwasowe. Pre-spray nakładamy za pomocą ciśnieniowego opryskiwacza, atomizera lub pistoletu do prania tapicerki podłączanego do kompresora. Na rynku dostępne są preparaty w płynie (np. ADBL Pre Spray Pro lub Shiny Garage Carpet Cleaner) lub w proszku (np. Maxifi Master Pre-Spray, CHEMSPEC Enz-All Pre Spray). Pre-spray rozcieńczamy gorącą wodą — wysoka temperatura wzmacnia działanie preparatu.

Szczotka do czyszczenia tapicerki

Po nałożeniu pre-sprayu należy wyczyścić tapicerkę mechanicznie. Służy do tego szczotka do prania tapicerki ze sztywnym włosiem. Szczotką wyczeszemy kurz i piasek, a przy okazji wetrzemy pre-spray w głąb tapicerki, dzięki czemu zadziała skuteczniej. Choć można to zrobić szczotką ręczną, dużo szybciej pójdzie nam przy użyciu szczotki do prania tapicerki na wkrętarkę. Szczotki dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego najlepiej przygotować jedną dużą, do głównego czyszczenia, oraz małą ręczną, którą wyczyścimy zakamarki foteli i trudno dostępne miejsca.

Odkurzacz piorący do czyszczenia właściwego

Czyszczenie tapicerki jest najskuteczniejsze wtedy, gdy mamy do dyspozycji odkurzacz piorący. Specjalna końcówka natryskowo-ssąca umożliwia wyczyszczenie tapicerki metodą ekstrakcji. Posługując się prostszym językiem: pozwoli nam wyssać pre-spray wraz z rozpuszczonymi w nim zabrudzeniami oraz wyprać tapicerkę. Popularne odkurzacze piorące to m.in. Karcher Puzzi, Bass Polska BP-4219 oraz Zelmer Aquawelt Plus. Tego rodzaju odkurzaczy możemy użyć także do prania domowych dywanów. Do wypłukania zabrudzeń należy użyć płukanki, np. ADBL Textil Rinse czy Maxifi Power Rinse. Preparat ten rozprowadza się za pomocą odkurzacza piorącego.

Impregnat do zabezpieczenia tapicerki

Osiągając świetne efekty po praniu tapicerki, grzechem byłoby pozostawić ją bez zabezpieczenia. Tym bardziej że możemy w prosty sposób zabezpieczyć ją przed ponownymi zabrudzeniami. Impregnaty do tapicerki tworzą na powierzchni tkaniny hydrofobową nanopowłokę, która zapobiega wsiąkaniu wody, wilgoci i rozlanych napojów. Jej skuteczność dostrzeżemy gołym okiem: po naniesieniu na tapicerkę kropli wody nie wsiąknie ona w materiał, a utrzyma się na powierzchni. Dzięki zastosowaniu impregnatu do tapicerki unikniemy także powstawania nieprzyjemnych zapachów stęchlizny, które często są wynikiem mieszania się wilgoci z nieczystościami wchłanianymi przez tapicerkę. Polecane środki do impregnacji to m.in. Nielsen Fabric Protector, ISOKOR Fabric, 303 High Tech Fabric Guard, FX Protect Fabric Care F-1 oraz Chemical Guys Fabric Guard.

Podstawowe czyszczenie

Jeśli nasza tapicerka nie jest mocno zabrudzona, można ją odświeżyć znacznie szybciej. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do tapicerki w formie płynu lub pianki, które doskonale poradzą sobie z drobnymi zabrudzeniami oraz kurzem. Wystarczy nałożyć środek na tapicerkę, pozostawić na wskazany przez producenta czas, a następnie przetrzeć ścierką z mikrofibry. Zawarte w nich składniki dodatkowo pozbędą się zapachu stęchlizny, który często pojawia się w czasie zimy. Preparaty takie jak ADBL Bonnet, K2 Tapis, STP Tuff Stuff czy Tenzi Detailer nie wymagają wypłukiwania, a ich użycie nie zajmie nam dużo czasu. Do doraźnego przemywania foteli świetnie nadają się zaś wilgotne ściereczki do tapicerki.

Zanim użyjemy — sprawdźmy!

Dobrej jakości detergenty do prania tapicerki stworzone są w taki sposób, aby nie zaszkodzić nawet najdelikatniejszym materiałom. Mimo to warto sprawdzić działanie nowo zakupionego specyfiku na niewidocznym fragmencie tapicerki, np. od strony bagażnika lub zakamarkach kanapy. Dzięki temu upewnimy się, że środek nie rozpuszcza barwnika tkanin i nie degraduje nieodwracalnie włókien.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro