Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Wierzba energetyczna – paliwo przyszłości

Globalne poszukiwania sposobów na redukcję emisji CO2 przyczyniły się do rozwoju technologii umożliwiających pozyskiwanie energii odnawialnej na dużą skalę. Obok energii wiatrowej, słonecznej i wodnej pokaźną część „zielonej” energii uzyskuje się z biomasy.

Agnieszka Rukszto
Agnieszka Rukszto 13-02-2018

Czas czytania: 5 min

FacebookTwitter
zamknij

Wierzba energetyczna – paliwo przyszłości

Pojęcie „biomasa” obejmuje zarówno stałe, jak i ciekłe substancje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego stosowane jako paliwo. Popularnością wśród producentów energii cieszy się nowa, wysokiej jakości drewniana biomasa, której produkcja jest bardzo prosta, a co najważniejsze – można ją pozyskiwać nawet na terenach zdegradowanych czy okresowo zalewanych. Mowa o wierzbie wiciowej (Salix viminalis) zwanej również wierzbą energetyczną, witwą czy też konopianką. Nie każdy wie, że wierzba wiciowa stosowana jest w przemyśle koszykarskim czy też w „żywej architekturze” (budowlach ogrodowych z żywej, rosnącej wierzby) może być uprawiana z przeznaczeniem na paliwo.

wierzba energetyczna 2

Smog jak smok!

Powietrze staje się coraz bardziej zanieczyszczone. Media alarmują o zagrożeniu smogiem! Wiele osób usiłuje więc poprawić sytuację we własnym zakresie – nabywa mierniki smogu lub oczyszczacze powietrza. Ale zastanówmy się… Może zamiast poprawiać to, co zostało zdewastowane, wystarczy nie niszczyć? Zamiast wrzucać do pieca wszystko, co nam wpadnie w ręce, może warto pomyśleć o konsekwencjach i spalać surowiec jak najmniej uciążliwy dla środowiska?

Wierzba energetyczna w skrócie

Wierzba wiciowa jest gatunkiem rodzimym, jednym z najważniejszych składników lasów łęgowych porastających doliny rzek. Najlepiej rośnie przy różnego rodzaju zbiornikach wodnych, takich jak jeziora, stawy czy sztuczne zbiorniki retencyjne. Gatunek ten nie ma specjalnych wymagań środowiskowych, można go uprawiać tam, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć.

p 1017243

Wierzba energetyczna wyróżnia się spośród pozostałych wierzb niezwykle szybkim przyrostem biomasy (3–3,5 cm dziennie). Jest gatunkiem o krótkim cyklu rotacji (żyje maksymalnie 50 lat), z niezwykłą zdolnością regeneracji wegetatywnej poprzez odrosty pędowe i korzeniowe. Jej rekordowe tempo wzrostu wynosi nawet 3 m rocznie. Wierzba wiciowa ma zazwyczaj pokrój krzewu o wyprostowanych długich pędach. W naturze jako niewielkie drzewo może mieć wysokość do 10 m. Wierzba ma oliwkowo-zielone pędy z zakrzywionymi ku górze pąkami bocznymi.

zdrowe pedy

Młode pędy są jaśniejsze i bardziej brązowo-wiśniowe.

Wierzby nie tworzą pąków szczytowych. Ze względu na zdolność łatwego ukorzeniania się pędów w zetknięciu z wilgotną ziemią bardzo łatwo je hodować z fragmentów gałązek wsadzonych w podłoże (sadzonki nie powinny mieć pędów bocznych). Również nagięte długie gałązki przy zetknięciu z ziemią się ukorzenią, stąd również ogromna zdolność regeneracji i żywotność wierzby. Jeśli któryś z pędów przemarznie lub zostanie uszkodzony, bardzo łatwo wypuszcza zdrowe pędy z pąków bocznych lub korzeni.

zywotnosc wierzby

Ta łatwa regeneracja jest również przydatna przy wycinaniu biomasy na opał, gdyż poniżej miejsca cięcia z pąków śpiących wyrastają nowe pędy.

kilka pedow w jednym miejscu sadzenia

Korzenie wierzby mają również wiele zalet. Krzewy te łatwo wyłapują zanieczyszczenia z wód gruntowych i oczyszczają je nawet w 80%. Można je więc stosować jako rośliny w przydomowych oczyszczalniach ścieków (oprócz popularnych trzcinowisk).

Ilość biomasy

Tempo wzrostu wierzby energetycznej jest kluczowe w uprawie biomasy na opał, ponieważ wzrost dotyczy zarówno przyrostów wzwyż, jak i objętości pnia. W 2–3 lata pędy mogą dorastać do wysokości 6–7 m, a średnica u podstawy pnia może wynieść nawet 8 cm. Decydując się na uprawę wierzby energetycznej, licząc od drugiego, trzeciego roku hodowli, możemy spodziewać się plonów wynoszących co najmniej 35 ton z 1 ha w ciągu roku mokrej biomasy i ok. 20 ton z 1 ha na rok suchej biomasy. Plony wierzby energetycznej można suszyć i przerabiać w formie trocin, zrębków, brykietu czy peletu. Oczywiście, aby palić takim paliwem, trzeba mieć odpowiedni piec, najlepiej z podajnikiem.

roczne sadzonki

Wydajność wierzby energetycznej

Powstający podczas spalania wierzby energetycznej dwutlenek węgla jest w całości asymilowany podczas procesu fotosyntezy przez rośliny rosnące na polach. Można więc powiedzieć, że nie zanieczyszcza atmosfery. Jak to się ma do wydajności? Otóż 20 ton suchej biomasy wierzby energetycznej można porównać do 8 m3 oleju opałowego lub 10 ton węgla. Jeśli porównamy ceny tych paliw, okaże się, że wierzba jest nie tylko najzdrowszym, ale także najtańszym surowcem. Koszt 1 GJ energii wyprodukowanej podczas jej spalania wynosi około 19 zł (GJ to jednostka określająca ilość ciepła, w przeliczeniu 1 GJ = 277,8kWh). Atutem jest też niewielka ilość popiołu po spaleniu biomasy wierzbowej. Porównywalnie przy takiej samej ilości biomasy wierzba daje 1% popiołu, węgiel – nawet 20%. Niektórzy producenci podają, że wartość opałowa wierzby energetycznej wynosi 18,4 MJ/kg.

wierzba ozdobne

Przejdźmy na paliwo ekologiczne, jakim jest wierzba energetyczna – paliwo przyszłości!

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Artykuły z kategorii Dom i Ogród


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro