„Wieloryby i ćmy” Szczepan Twardoch – recenzja

„Wieloryby i ćmy” Szczepan Twardoch – recenzja

Dzienniki Szczepana Twardocha to opowieść o życiu i sensie, o rodzinie, historii, przemijaniu i inspiracji. „Wieloryby i ćmy” to prawdziwa gratka dla fanów niezwykłego stylu pisarza.

Karolina Marciniak Karolina Marciniak / 27-11-2015

Szczepan Twardoch, wielokrotnie nagradzany pisarz i zdobywca uznania nie tylko krytyków, ale także czytelników, powraca z najnowszą powieścią. Powieścią, która jest jednocześnie autoportretem, dziennikiem, a także refleksją nad życiem, zarówno tym przeszłym, jak i teraźniejszym. „Wieloryby i ćmy” to historia o życiu i przemijaniu, o spoglądaniu na własny los z perspektywy tych, których dawno już nie ma, a także o sensie i pogoni za czymś ulotnym.

Powoli i z daleka

„Wieloryby i ćmy” to zapiski Szczepana Twardocha dotyczące wydarzeń z lat 2007-2015. Pisarz zaprasza czytelnika do swojego świata, do swojego umysłu, jednak w zupełnie inny sposób, niż czyni to w swoich powieściach. Autor „Morfiny” i „Dracha” tym razem pokazuje swoją twórczość z innej perspektywy, zdystansowanej i powolnej. Chociaż dzienniki powinny być z założenia osobistym wyznaniem, odkryciem przed czytelnikami pewnej prywatnej prawdy o sobie, to w przypadku „Wielorybów i ciem” można odnieść wrażenie, że autor nieznacznie się wycofał. Owszem, opowiada on o sobie, o swoich refleksjach i przeżyciach, o swojej rodzinie, jednak czyni to w sposób, który może sprawiać wrażenie zdystansowanego. Mimo wszystko nie można powiedzieć, że jest to złe rozwiązanie. Bowiem w powieściach pisarz kreuje pełną rzeczywistość, bohaterów, zdarzenia, a w dziennikach powinien przede wszystkim opisywać. Rola autora w dziennikach się zmienia, a co za tym idzie, zmienia się styl prowadzenia narracji. Nie da się uniknąć przy tym kreowania samego siebie, jednak Twardoch robi to w sposób umiejętny, nienachalny.

Książka o biegu i refleksji

„Wieloryby i ćmy” to książka, którą warto przeczytać, aby zapoznać się z zupełnie inną stroną autora. Największym plusem tego tytułu jest oczywiście styl i bogactwo językowe. Szczepan Twardoch bez wątpienia potrafi pisać i czyni to w sposób wyjątkowo udany – jego historia, chociaż mniej dynamiczna, jest równie wciągająca jak wydarzenia z powieści fabularnych. Jego refleksje przyciągają czytelnika, pozwalając się zagłębić i przeanalizować portret nie tylko autora, ale także wszystkich tych, których historia dotyczy i w jakiś sposób obejmuje. Twardoch porusza tematy bliskie każdemu z czytelników. Pisze o ludziach, których już dawno nie ma, o miejscach, które zostały zapomniane albo zupełnie zmieniły swój kształt i charakter. Pisze także o myślach, które są niezwykle ulotne, i tylko od nas zależy, jak długo przetrwają.Książka dostępna jest także jako e-book (formaty EPUB i MOBI) za ok. 27 zł.

Źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro