Wielkie umysły z bliska – najciekawsze książki o geniuszach tego świata

Wielkie umysły z bliska – najciekawsze książki o geniuszach tego świata

Czy może być coś bardziej fascynującego, niż poznać bliżej jakiegoś geniusza? Dowiedzieć się o nim jak najwięcej i zrozumieć fenomen jego sukcesów, jego talentu. Wśród różnych biografii, których w księgarniach mamy bardzo wiele, najciekawsze okazują się właśnie te dotyczące ludzi niebanalnych, nie tylko sławnych, ale po prostu o całe lata wyprzedzających innych w swojej dziedzinie.

udostępnij

Robert FrączekRobert Frączek / 24-09-2015

Oto kilka propozycji, które mogą was zainteresować. Geniusze wielkiego formatu, choć przecież tak różnymi dziedzinami sztuki czy nauki się zajmowali.

„Genialni. Lwowska szkoła matematyczna” Mariusz Urbanek

Zacznijmy od książki, która słowo „geniusz” ma nawet w tytule. Mariusz Urbanek, który niejednokrotnie zachwycał nas pięknie napisanymi i arcyciekawymi biografiami sławnych pisarzy, tym razem zaprasza nas do świata matematyki. „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna” to książka nie tylko barwna, ale przede wszystkim pasjonująca. W jej bohaterach nie ma nic z naszych wyobrażeń o nudnych profesorach ślęczących samotnie całe życie nad skomplikowanymi wzorami. Banach, Steinhaus, Ulam, Mazur – te nazwiska, dziś może trochę w Polsce zapomniane, zasługują na ponowne odkrycie. Wielkie umysły dokonujące nie tylko fascynujących odkryć, ale i przełamujące wielokrotnie bariery społeczno-obyczajowe stawiane przez ciasne umysły dwudziestolecia międzywojennego.

Przeczytaj pełną recenzję książki Mariusza Urbanka „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna”.

„Moja krótka historia” Stephen Hawking

Jedną z największych sław współczesnego świata naukowego, znaną nie tylko ze swoich publikacji, ale przede wszystkim niewiarygodnej historii zmagania się z chorobą, jest Stephen Hawking. Niezależnie, czy widzieliście już „Teorię wszystkiego”, czyli jego sfilmowaną biografię, czy też nie, namawiam was do sięgnięcia do niewielkiej książki, w której autor sam opowiada o swoim życiu. „Moja krótka historia” to rzecz napisana ciekawie, z humorem, ale i bardzo motywująca. W końcu jeżeli ktoś, komu wróżono wegetację lub śmierć, osiąga tak wiele, to jest najlepszym przykładem, że umysł może pokonać słabość ciała i przeciwności.

„Maria Curie” Ewa Curie

Czy biografia napisana przez kogoś z osób bardzo bliskich może być superobiektywna? Nie zawsze się to udaje, bo zawsze istnieje pokusa, by pewne rzeczy wybielić. Jednak mimo pewnych słabości biografia „Maria Curie” napisana przez córkę Ewę jest i tak chyba jak dotąd najciekawszą pozycją wydaną na temat naszej wspaniałej noblistki. Książka, która pokazuje ją bardziej od strony prywatnej, uczuciowej, dopełnia obraz uczonej, kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn, skromnej, a zarazem niezłomnej.

„Pasja życia” Irving Stone

Wśród tych propozycji literackich nie mogło zabraknąć autora, który jak nikt potrafi zafascynować nas fabularyzowanymi biografiami wielkich i genialnych ludzi. Chodzi o Irvinga Stone’a i książki, w których ożywił m.in. Jacka Londona, Michała Anioła, Zygmunta Freuda. Ciężko nawet wskazać jedną z jego książek jako najlepszą, ale ze swej strony zachęcam was do sięgnięcia po „Pasję życia”, czyli biografię Vincenta van Gogha. Dzięki niej nie tylko dowiecie się więcej o tym artyście, ale po prostu zakochacie się w jego twórczości.

„Życie” Keith Richards

Co leży u podstaw sukcesu artysty? Czy każdy osiąga sukces? Czy łatwo skomponować jest dobry kawałek i z góry być pewnym, że uda się z niego zrobić ponadczasowy przebój? Nawet jeżeli nie zawsze zgodzilibyśmy się na nazywanie muzyków geniuszami, to mimo wszystko ciekawi nas ich życie i chętnie byśmy zajrzeli za kulisy ich sławy. Czy jest większa legenda muzyki popularnej, wciąż nagrywająca i koncertująca, niż The Rolling Stones? „Życie” Keitha Richardsa, ich charyzmatycznego gitarzysty, to opowieść o drodze z ubogiego podlondyńskiego Dratford na sam szczyt. Książka dość „niegrzeczna”, bo też rockmani nie są raczej aniołami.

Przeczytaj pełną recenzję książki Keitha Richardsa „Życie”.

„Beksińscy. Portret podwójny” Magdalena Grzebałkowska

„Beksińscy. Portret podwójny” Magdaleny Grzebałkowskiej nie jest opowieścią o znanym i cenionym malarzu, a przynajmniej nie tylko tym jest. To niesamowicie intymny, wnikliwy obraz tego, jak wewnętrzne demony, fascynacje sprawiają, że człowiek zamyka się na innych. To książka o poszukiwaniu akceptacji, miłości, o przyciąganiu się i odpychaniu dwóch ludzi, którzy swoimi wizjami zauroczyli dziesiątki tysięcy ludzi. Ojciec i syn. Ich światy. Ich szaleństwa. I kobieta, która z nimi żyła. Autorka zbiera mnóstwo porozrzucanych informacji, listów, wspomnień, byśmy mogli lepiej zrozumieć Zdzisława i Tomasza Beksińskich, ich relacje i ich światy.

Przeczytaj pełną recenzję książki Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny”.

„Słuch absolutny” Andrzej Szczeklik, Jerzy Illg

Na koniec tytuł i postać może trochę mniej znana, ale w tym zestawieniu może się okazać wcale nie mniej interesująca. „Słuch absolutny”, czyli wywiad rzeka z profesorem Andrzejem Szczeklikiem, lekarzem, erudytą, człowiekiem ciepłym, skromnym i mądrym, a zarazem książka o wielu talentach, która pozwala nam lepiej zrozumieć, skąd się biorą ludzie wyjątkowi, na jakich wartościach zbudowany jest ich światopogląd i ile pracy trzeba włożyć w to, by stać się autorytetem.Te tytuły są zaproszeniem do spotkania z ludźmi i umysłami nietuzinkowymi, których umiejętności, talent, wysiłek wyniosły ich na szczyt. Nie są gwiazdami jednego miesiąca, sezonu, roku, ale ich życiorysy będą inspirować być może jeszcze niejedno pokolenie.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro